Štítky článku: •  

Těpic, kašpare, snad tu pistoli nebudeš potřebovat

Začátkem každého léta nás kulturní fronta oblaží špektáklem, jehož význam jsem sice nikdy nepochopil, ale nepochybuji, že si ho organizátoři a účastníci vždy skvěle užijí. Jmenuje se to Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary.

Přínos festivalu pro rozvoj českého filmu si netroufám hodnotit, pravděpodobně bude obrovský, v krajním případě by se mohlo stát, že kdyby nebyl, nevznikl by už žádný další film s Liškou, Vilhelmovou, Geislerovou a Trojanem, což bychom jistě všichni obrečeli. Já za největší přínos festivalu považuji to, že umožnil rozšířit slovník moderní češtiny o slovo „čvančary“. Jedná se o jednu z mnoha akcí, která umožňuje snobům realizovat jejich lifestyle a podobné akce jsou všude možně po světě, protože naše společnost je prostě tak zařízená.

Rozpočet festivalu je hodně přes sto milionů korun. Necelá polovina této částky je financována z peněz daňových poplatníků. Konkrétně letos, 30 miliónů přispělo Ministerstvo kultury ovládané koaliční vládou ČSSD a ANO, kterou nemají umělci vůbec rádi. 8 mega přiteklo krajským pěnezovodem, stejná částka městským. Vládní agentura Czechturism je v tom „pouze“ za mega a půl. Parlamentní listy vyčíslily, že v tom stát letos frčí za 50 mega. Každý z nás včetně kojenců a důchodců tak přispěl kašpárkům na jejich mejdan asi pětikorunou, což mi připadá jako dobrá investice, protože po dobu trvání festivalu a v následné fázi rekonvalescence nebudou točit s panem Hřebejkem další slátaniny až do doby, než se s tím jejich metabolismus nějak srovná a ošklivá zrzavá herečka karbonpozitivně odletí zpátky tam, odkud přišla.

Umělce letos nakoplo, že festival sponzorovala Česká Zbrojovka. Ta je ještě provokovala vizuálem We love shooting, což jak jistě uznáte, nemohlo projít.

Pro jistotu a pro zkrácení diskuse předesílám, že nemám k České zbrojovce ani jejím výrobkům pozitivní vztah. Sponzoring MFF nechápu, není mi jasné, co si od toho zbrojovka slibuje.

Jak se ale stavět k situaci, kdy umělci protestují, aby jim zbrojovka dávala na jejich špektákl peníze, protože jsou to podle jejich názoru peníze fujtlaté, poskvrněné údajně nelegálními údajně obchody údajně v rozporu nikoli se zákony, ale s nějakým kodexem čtvrté říše? Fakt, říkala to Amnesty International a ta má vždycky pravdu. Takové peníze si přece nemůže morálně vyspělý pokrokový umělec vzít, jsou ošklivé. Ale jsou tu i další sponzoři. Třeba Phillip Morris, ten vyrábí tabákové výrobky. Kouření je prý zodpovědné za nemoci, zejména rakovinu plic, lze akceptovat peníze vydělané na šíření rakoviny? Ty už přece jen trošku smrdí, nebo ne? Jsou lidé, kteří vám potvrdí, že cigarety zabijí více lidí než všechny zbraně, které Česká zbrojovka kdy vyrobila (osobně myslím, že to je pořádná kravina).

Nebo takový Unipetrol. Ten vyrábí ropná paliva, jejich spálením trpí bohyně Gaya. Osamělé lední medvídě pluje na kře někde daleko na severu, kde nikdo z nás nikdy nebyl a ani nebude a oni si berou peníze od spoluviníka takové hrozné katastrofy? Nehledě na to, že podnikání Unipetrolu a Andreje Babiše má mnoho společných bodů, a Andreje Babiše nemají umělci rádi. Co třeba ČEZ, který loni od sponzorování festivalu odstoupil, ten klidně pálí uhlí a dělá z toho elektriku, zatímco planeta umírá a bláznivá Greta nemůže do školy.

Moët Chandon, ten vyrábí alkohol, ctihodní umělci jistě vědí, jaký efekt má na lidi alkohol. Nebo Audi a BMW, ty poskytují automobily, které zajišťují dopravu společensky unavených celebrit. Většinou se jedná o vozidla zcela nepřiměřená jejich transportním potřebám, produkující mnohem více lokálních emisí než třeba Tesla, ale ta se zase nabíjí elektřinou od ČEZu, to by se z toho jeden picnul. A jsme zase u té zbrojovky. Děsivá skutečnost je ta, že pokud někdo má dost peněz na sponzorování festivalu kašpárků, ten nejspíš dělá něco, co není dost kytičkové ani sluníčkové a být morálně čistým a neposkvrněným poslem pravdy a lásky v dnešním světě si může dovolit jen málokdo. Jejich důsledné prokádrování ideologickou uměleckou policií povede ke stavu, že festival nebude sponzorovat pro jistotu nikdo.

Osobně si myslím, že kdyby herce z Prahe mysleli ten jejich protest vážně a pokud jsou hodnoty jejich oblíbeného fesťáku skutečně tak hluboce narušovány materiální účastí nenáviděné zbrojovky, tak by mezi sebou vybrali částku odpovídající jejímu sponzorskému příspěvku, donesli to panu Bartoškovi a přesvědčili ho, aby smlouvu se zbrojovkou zrušil a jejich krví potřísněné peníze jim vrátil. Že se tak dosud nestalo mi indikuje, že protest tak docela vážně myšlen není a že verbální agresivita sluníčkářů roste, protože se vymezují proti dalším a dalším subjektům.

Docela by mně zajímalo, jakým postojem ke zbraním disponuje takový umělec. Pravděpodobně vůbec nechápou, proč nějaké zbraně existují a jaký je jejich neviditelný přínos k tomu, aby mohli začátkem každého léta pařit za peníze daňových poplatníků. Já vím, že to asi hodně lidí v Praze překvapí, ale jsou místa, kde je nutná zbraň už jen k tomu, aby člověk mohl normálně žít a bránit svoji rodinu, zdraví a majetek. A nemusí to být jen někde v Donbasu, v Aleppu nebo v rovníkové Africe. Ne úplně každému se poštěstí bydlet v nějaké rezidenční čtvrti obehnané ploty sledované bezpečnostní službou, ani v moderních bytech v luxusních pražských lokalitách. Když se jim stane něco ošklivého, nemohou zavolat někam do agentury, aby jim poslali nějaké lepší gorily nebo si postěžovat v televizi v debilní Krausově talk show.

A nemusí to být jen jednotlivci. Představte si, že žijete v nějaké zemi, říkejme jí třeba Jižní Afrika, a tam se kvůli jakémusi obrodnému procesu podporovanému levicovými intoši z celé zeměkoule dostanou k moci kriminálníci, kterým skrytý systém pozitivní diskriminace zajišťuje beztrestnost. Pak najednou zjistíte, že potřebujete zbraně, nejen pro sebe, ale celou komunitu alespoň do doby, kdy se vám podaří zdrhnout.

Nebo další level takového aktu, představte si, že jste příslušník nějakého kmene v zemi, kde to hraje roli a z ničeho nic se dostaví zástupci vedlejšího kmene s utkvělou představou, že je třeba ve vaší vesnici muže pobít a ženy znásilnit, eventuálně naopak, protože tak řekli velký náčelník Hulipéro? Pak se i rezatá puška z Čech může hodit. Dovedou si herce z Prahe, žijící v sociální bublině, představit něco takového? Je to jako se vším. Věci jsou jen věci, neživé předměty, a je na člověku, jak a k čemu je použije. Nevím, jestli tohle naši kašpárkové tak docela chápou, ale jakkoli se to jeví paradoxní, zbraně zajišťují společenskou stabilitu.

Každopádně přeju herci Čtvrtníčkovi, aby tu pistoli nikdy nepotřeboval.

Píše 7. 7. 2019 D-FENS na D-FENS

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 168 × | Prestiž Q1: 8,31

+14 plus Známkuj článek minus –1

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top