Štítky článku: •  

Svaz Evropských Socialistických Republik si rozvracet nedáme!

Strana Marine Le Pen Národní sdružení a její spojenci čelí protestu ze strany ostatních frakcí europarlamentu. Ty odmítají, aby se francouzská krajně pravicová strana [1] účastnila procesu, který rozhodne o budoucích klíčových postech v Evropském parlamentu.

Europoslanci brání Národnímu sdružení, které se svými spojenci získalo v květnových volbách podstatné množství křesel, v obsazení klíčových postů prostřednictvím tzv. „cordon sanitaire“ pravidla. To v praxi znamená, že s nimi nespolupracují.

Cílem této praktiky, která byla poprvé použita v polovině 90. let v Belgii, je vyloučení krajně pravicových stran. V europarlamentu je cordon sanitaire v různých formách využívána již více než deset let. Slouží k zajištění toho, aby protievropské a populistické strany nezískaly klíčové parlamentní pozice.

Tentokrát však nebylo jisté, zda bude metoda vůbec použita. Někteří europoslanci se totiž obávali, že takovou praktiku bude z demokratické perspektivy obtížné ospravedlnit.

„Co se týče ‚cordon sanitaire‘, jsem rozpolcený,“ přiznal francouzský europoslanec. „Když jsem ale viděl přístup europoslanců Národního sdružení na zahajovacím zasedání… To byla smutná podívaná. Tito lidé nechtějí hrát podle institucionálních pravidel,“ dodal.

smrtelna-urazka.jpg (84,347 kiB)
Smrtelná urážka v EP (video na Twitteru)

Na zahajující ceremonii nového Evropského parlamentu (2. června) zůstali europoslanci za Národní sdružení sedět, když hrála Evropská hymna [2]. Zástupci britské Brexit party se otočili zády.

Tento přístup pomohl přesvědčit některé z europoslanců, kteří byli k metodě cordon sanitaire skeptičtí.

D’Hondtova metoda

Frakce Identita a demokracie (ID), do které patří právě Národní sdružení a italská Liga, je se svými 73 členy pátou nejsilnější politickou skupinou europarlamentu. Populistická frakce [3] má pouze o jednoho člena méně než 74členná frakce Zelených (Greens/EFA).

Podle d’Hondtovy metody by tak europoslanci z ID na některé posty dosáhli. Klíčové pozice se podle d’Hondtovy metody rozdělují mezi politické skupiny na základě komplexního matematického výpočtu tak, aby byli zastoupeni všichni.

„D’Hondtova metoda přispěla k posílení některých obludností, obzvláště co se týče předsednictví zemědělského výboru (AGRI) a výboru pro právní záležitosti (JURI),“ řekla Sylvie Guillaumeová, šéfka francouzských europoslanců z frakce socialistů (S&D).

Striktním dodržením metody by se některý z europoslanců Národního sdružení měl stát předsedou jednoho z výše zmíněných výborů.

Předseda výboru pro právní záležitosti například rozhoduje o ponechání nebo odebrání parlamentní imunity. V předešlém europarlamentu členové Národního sdružení čelili výboru kvůli předstíranému zaměstnávání parlamentních asistentů skrze které obohacovali stranický rozpočet.

Zemědělský výbor pracuje na reformě společné zemědělské politiky (CAP), která je jednou z nejdůležitějších politik Unie a představuje skoro třetinu unijního rozpočtu. Nejvíce z ní profituje právě Francie. Národní sdružení volá po zrušení společné zemědělské politiky a po opětovnému znárodnění zemědělských dotací.

Čtyři hlavní frakce se shodují na tom, že by měli pokračovat v uplatňování cordon sanitaire vůči frakci ID. Není tedy pravděpodobné, že by její členové získali některé z předsednických křesel výborů.

V době, kdy byli zvoleni místopředsedové europarlamentu (3. července), nezískali populisté ani euroskeptici z frakce Evropských konzervativců a reformistů (ECR) ani jedno z 12 možných křesel, které byly nakonec rozděleny mezi proevropské členy.

Vypadá to tedy na první neúspěch frakce ID, která se po svém sestavení minulý měsíc dovolávala právě postu místopředsedy europarlamentu.

Uvádí Cécile Barbière v překladu Kateřiny Zichové na serveru euractiv.cz


[1] Pozn. red.: Krucinál, Národní sdružení Marine Le Pen není pravicové ani náhodou!!! Natož extrémně! Národní sdružení je poměrně silně levicovou stranou a od eurohujerů se liší právě a jen akcentem na Francouzské národní zájmy. Jen s velmi malou nadsázkou bychom je mohli označit za nacionální socialisty, což také ovšem naprosto neznamená pravici. Jen prostě, na rozdíl od evropských soudruhů, nejsou internacionální.

[2] Pozn. red.: Evropa není Evropská Unie ani náhodou!!! Z toho plyne, že Evropská hymna nemůže existovat. A i kdyby řekli, že jde o unijní hymnu, což neřekli, ani ta ji mít nemůže, protože není státem. Evropská unie má stále ještě status pouhé mezinárodní smlouvy a ta také nemá hymnu a ani vlajku. Snad ještě znělku by mohla mít…

[3] Pozn. red.: Jakým právem ji osočují z populismu??? Jestliže dostala v legitimních volbách mandát na svůj program, není to o nic populističtější, než jiní, kteří dostali mandát na svůj program. Jádro je jinde: Evropská unie je tak antidemokratická, že nesnese ani opozici.


Pozn. red.: Prostě se chovají jako bolševici. 

Když v demokratických volbách do ruského Ústavodárného shromáždění, které se konaly 5. ledna 1918, získali většinu hlasů Eseři (Strana socialistických revolucionářů, SR) a nikoliv Leninova Strana bolševiků, která ovládala vládní administrativu, Lenin porušil své sliby a prohlásil, že Ústavodárné shromáždění je „nepřítelem lidu“. Následně je násilně rozehnal.

Prostě, když lidé volí špatně, zařídíme, aby to neplatilo. Hotovo, šmidrc! Nakolik se to liší?

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 186 × | Prestiž Q1: 9,12

+15 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top