Štítky článku: •  

Havlíček babišovatější než Babiš

„Nechoď Vašku s pány na led,“ varoval kdysi Havlíček, „mnohý případ známe, že pán sklouzne a sedlák si za něj nohy zláme.“ Jenomže to byl Havlíček Karel, s přídomkem Borovský. Ten dnešní Havlíček Karel bez přídomku, jakoby varování neslyšel.

Ministerstvo průmyslu a obchodu vedené nominantem hnutí ANO Karlem Havlíčkem totiž dál vyplácí dotace Agrofertu Andreje Babiše. Firma je momentálně odložena ve svěřenském fondu a předseda vlády tvrdí, že na ni nemá vliv. Jenže Evropská komise to vidí jinak. Její auditoři v předběžné zprávě tvrdí, že je Andrej Babiš ve střetu zájmů, protože je konečným příjemcem výhod plynoucích z dotací a jako předseda české vlády se v EU podílí na rozhodování o rozdělování dotací.

Havlíček jako ministr nejedná správně, když dotace vyplácené Agrofertu nezastavil. Přitom mu to ukládají pokyny, které byly přijaty v jeho vlastním úřadě.

Navzdory varování Evropské komise, i vlastní směrnici, ministerstvo průmyslu a obchodu holdingu Agrofert dál peníze vyplácí. Z kapes českých daňových poplatníků, protože Evropská komise dala najevo, že žádné dotace pro Agrofert už proplácet nebude. Prý Havlíček nemůže jinak. Ale ve svém auditu Evropská komise konstatovala, že premiér se zbavil Agrofertu jen na oko, dál jej ovládá a je tedy coby osoba, která má z titulu politické funkce vliv na čerpání dotací, ve střetu zájmů. A v takovém případě nemá na dotace z veřejných rozpočtů nárok. Ani z unijních, ani z českých.

Směrnice MPO tvoří přílohu manuálu Operační programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK), v rámci něhož Havlíčkův resort premiérovu holdingu miliony z veřejných rozpočtů proplácí.

V šestém odstavci se výslovně píše:

„Poskytovatel dotace je oprávněn pozastavit proplácení dotace (a to až do doby, než příjemce zahájí nebo obnoví plnění stanovené povinnosti), pokud je při kontrole zjištěno, že bylo u příjemce zahájeno insolvenční řízení, trestní řízení nebo vzniklo podezření na jiný typ nesrovnalosti (porušení těchto podmínek a ostatních povinností anebo jiných právních předpisů ČR a EU ze strany příjemce, které může mít finanční dopad).“

(Agrofertu se tak týká zmíněný problém: podezření na jiný typ nesrovnalostí s možným finančním dopadem).

Ministr Karel Havlíček, kterého do vlády přivedl Andrej Babiš osobně, tvrdí, že jeho úřad nemohl plošně pozastavit dotace pro Agrofert, jako to udělalo například ministerstvo zemědělství, respektive jeho Státní zemědělský a intervenční fond a svůj postoj zdůvodňuje obavou z hrozící arbitráže s Agrofertem.

Pomineme-li absurdnost situace, že by firma podnikatele Andreje Babiše žalovala ministerstvo premiéra Andreje Babiše, dostáváme se tím do zvláštní situace. Jedno ministerstvo může pozastavit proplácení dotací, druhé nemůže. To platí pro každé ministerstvo jiné zákony a nařízení? Nebo jak to vlastně je? Jeden může a nic mu nehrozí, druhému, když bude postupovat stejně, hrozí postih? Neměli by se ti hoši nějak domluvit?

Zatímco ostatní se chovají velmi zdrženlivě, a postupují podle zákona, Havlíček, zřejmě ještě opojen tím, že ho Babiš udělal nedávno ministrem, vlétl na ledovou plochu, před kterou jeho jmenovec kdysi varoval, jako kometa. Zatímco Babiš se snaží audity komise zpochybnit a Evropskou komisi zbavit jakéhokoliv vlivu na národní dotační programy, ministr Havlíček vytáčí pozoruhodné piruety.

Postupuje ale proti pokynům vlastního úřadu, a to nakonec může skončit podezřením na zneužití veřejných financí.

Zatím se zprávy Evropské komise, pokud jde o zemědělské a investiční dotace, daří držet pod pokličkou, s odkazem na to, že se jedná o neveřejné dokumenty. Ale to je jen dočasné. V Čechách se přece všechno jednoho dne vykecá. I obě zprávy vyplavou na povrch jako olej na hladinu vody. A ministr Havlíček by mohl začít být popotahován.

Vsadím se, že místo vděku se nakonec dočká toho, že od něj dá ruce pryč i sám Babiš, který, když bylo třeba udělat dojem na Poslaneckou sněmovnu, se křivě zapřísahával zdravím svých dětí.

Nohu si zláme Havlíček, Karel. Figurka babišovatější než sám Babiš. Jeho ministerská kariéra by ale mohla být velmi krátká a skončit s trestním stíháním na krku.

Píše pan Ivan Bednář na blog.idnes.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 146 × | Prestiž Q1: 7,43

+11 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top