Štítky článku: •  

Střípky (227)

♣ Kulturní jelity (Pavel Veselý) ♣ Dobroseři jsou pokrytci (Martin Raboch) ♣ Z časopisu ABC — rok 1960 (Pavel Kolář — Fénix) ♣ Práskači a udavači (Elia Gudmen) ♣ Začal se rodit kokotní plán, jak zachránit Kalouska (Karolina Stonjeková) ♣

Kulturní jelity

Tento článek jsem napsal a ocitoval z různých zdrojů, protože patřím k těm, co zažívali pouto mezi umělci, herci, zpěváky, jejich diváky a posluchače. K lidem, kterým oni kdysi věřili a pro které hráli a zpívali. Patřím do doby, kdy nám umělci neříkali, že jsme debilové, co ničemu nerozumí. Patřím do doby, kdy z pódia létaly narážky na tehdejší totalitní režim.

Všichni jsme byli na jedné lodi, všichni jsme věděli, o čem je řeč, vítaly je výbuchy smíchu a potlesku.

Měli jsme pocit, že nám někdo rozumí a že o nás někdo stojí, že se o nás někdo zajímá. Takže milí dnešní „umělci“ — tohle všechno jste v nás zabili. Už neříkáme naši umělci, už vám říkáme šmíra a trapní komedianti.

Mnozí z nás vás nechtějí ani poslouchat, ani vidět a nechtějí chodit na vaše divadelní představení.

*Zdeněk Svěrák* byl pro nás kdysi pojmem, protože byl ve svém oboru jedinečný. Dnes je z něj zaujatý, nenávistný, zavilý stařík. Kdysi jsem měl rád pohádku „Jak se budí princezny“. Tak na ni se dnes už nedokážu dívat, protože je mi ze zpitomělého sluníčkáře *Jana Hrušínského* zle. Rád jsem poslouchal *Kluse* — už to nejde a jeho cédéčka jsem hodil do koše na odpadky. A ti mladí v čele s *Mádlem a Issovou* jsou klasičtí vymetenci, z nichž padají pouze hovnokecy a jejich mediální eurovypreparovanost křičí na dálku. O jinak dobrém režiséru *Hřebejkovi* ani nemluvě.

Přál bych si, aby se oživilo znovu to souznění mezi národem a jeho umělci, ale to chci asi moc a cesta k nápravě není vidět. Neustále na mne útočí z novin, z televize, z internetu záplava pitomostí od komediantů všeho druhu:

 • o lásce a pravdě
 • o tom, jak se máme chovat
 • o tom, jak jsme hloupí
 • o tom, jací jsme hajzlové
 • o tom, jací jsme rasisté a xenofobové
 • o tom, že jsme rusofilové
 • o tom, že důchodci by měli držet hubu a krok
 • o tom, že bychom měli vychcípat i se Zemanem
 • o tom, že je lepší muslim než český nevěřící nebo křesťan
 • o tom, jak ničemu nerozumíme.

A hlavně o tom, že pokud tohle nevnímáme tak jako oni, marně žijeme.

Protože oni jsou „elitou“ národa, všemu rozumí i když se mnozí narodili až po roce 1989, ale všechno o době před tím znají nejlépe, všude byli mnohokrát. Jen nás neslyší, nás neposlouchají a mezi námi asi nikdy nebyli.

Pavel VeselýFCB

(V reakci na včerejší post Jana Hrušínského na FCB)

jan-hrusinsky-eurohujer.jpg (109,283 kiB)
Tak on evidentně hlavičku nezapojil. Nepřemýšlel, papouškoval, papouškoval...

Ke screenshotu paní Šichtařová:

 1. „Chorvatsko, Rumunsko a Bulharsko žádají o vstup do eurozóny.“ Hm. A Švýcarsko, Británie, Dánsko a Švédsko nežádají. Nemyslím, že by první skupina zemí na tom byla líp než ta druhá.
 2. „Při směně platíte víc, než je cena (eura).“ A když si koupíte zmrzlinu, platíte za ni víc, než za kolik ji obchodník nakoupil od výrobce. Neříká se tomu „šizení“, říká se tomu marže pro obchodníka. Není marže — není obchodník — nekoupíte si zmrzlinu. (Mimochodem, tomu, co platíte, se říká „cena“ — pan autor měl parně na mysli výraz „vnitřní hodnota“.)
 3. „73 % Čechů nechce euro … 65 % Čechů považuje euro za solidní a stabilní měnu … to je na hlavičku.“ Paralen považuju za celkem solidní lék, ale hluchotu s ním léčit nechci. Mezi stabilitou kurzu měny a přínosem měny pro tu kterou oblast není souvislost — respektive pokud lze souvislost najít, tak negativní: Je to právě plovoucí kurz, co funguje v ekonomice jako tlumiče u auta a minimalizuje přenos hospodářského zpomalení ze zahraničí.
 4. Víc argumentů jsem v textu nenašla. Zbytek jsou emoce. Emoce prosperitu nezaručí. Ekonomická analýza ano. Ekonomická analýza na rozdíl od lobbistů a NĚKTERÝCH umělců tvrdí, že ekonomiky Německa a ČR ještě nejsou natolik zharmonizované, aby dohromady tvořily tzv. optimální měnovou zónu — tedy aby bylo euro pro ČR přínosné.

#free4ever

Marketa SichtarovaFCB


Dobroseři jsou pokrytci

 Recept Kaitlin Bennettové, jak přímo na ulici pomocí dvou jednoduchých otázek odhalit ohromné pokrytectví současných chronických sluníčkově levicových aktivistů. Dotázaní byli účastníky demonstrace za přijímání a podporu nelegálních imigrantů. Dvě jednoduché otázky zněly: Můžete tady přítomnému nelegálnímu imigrantovi věnovat 10-20 dolarů z vlastní kapsy? A pokud nemůžete, můžete si ho a jeho děti vzít k sobě domů a postarat se o něj či o ně? No, a na reakce se podívejte sami. Stojí to za to.

Kaitlin Bennett se ptá amerických sluníčkářů, jestli nechtějí přijmout imigranta k sobě domů. [Time 11:44]

Martin Raboch • FCB


Z časopisu ABC — rok 1960

Až bude tobě, pionýre, čtenáři, třicet, pětatřicet let, vzbudíš se do světa, který už v mnohém nebude podoben dnešku. Budovatelé komunismu v Sovětském svazu i u nás budou mít k dispozici moderní automatizované závody, zvládnou zemědělské práce průmyslovým způsobem, budou pracovat šest hodin denně. V té době proniknou hluboko do tajů vesmíru. To všechno se promítne do každodenního života: 250 milionů tun oceli ročně, hojnost všech prostředků, městská doprava zdarma, bezplatné stravování ve školních a závodních jídelnách, bydlení v prostorných bytech bez nájemného, levné nebo bezplatné turistické základny atd. To není začátek fantastické povídky našeho časopisu, to je reálný dvacetiletý program Komunistické strany Svazu sovětských socialistických republik, o kterém píše, mluví a přemýšlí celý svět.

Bledne sláva kapitalistické techniky a výroby. Vždyť za deset let předstihne SSSR Spojené státy americké dvaapůlkrát a v roce 1980 bude jeho náskok sedminásobný. Je krásné žít v takovém světě! V prvé větě naší poznámky jsme vlastně napsali chybu. Přečti si tu větu znovu, milý Vláďo, Květo, Přemku, i vy ostatní. Našel jsi nesprávnost? Budeš se do nového světa teprve probouzet? Jistě znáš odpověď: Všichni se musíme přičinit! Učit se a pracovat. I mimo školu ve svých pionýrských oddílech, v kroužcích i ve speciálních kolektivech. Pusťte se všichni do technické a přírodovědecké činnosti, nebojte se usilovné práce nad funkčními modely, zamilujte si pěstitelskou či chovatelskou práci v pionýrských zemědělských hospodářstvích. Velkolepá budova světa — komunistická společnost — potřebuje všestranně připravené lidi, vládnoucí elektřině, jaderné energii, složitým mechanismům, chemickým látkám, přírodě na Zemi i v kosmickém prostoru. Komunismus potřebuje lidi odvážné, čestné, muže a ženy, kteří umějí žít v kolektivu a pro kolektiv.

Pavel Kolář — FénixFCB

Pozn. red.: Akorát nám to před těmi třemi desítkami let nějak zahaprovalo, soudruzi, že? Ale nevadí. Už se před námi s €U zase rýsují další — a ještě růžovější — zářné zítřky!


Práskači a udavači

…mě poněkud děsí šířící se konsensus, a to i mezi rozumnějšími lidmi, že promazávat názory jiných osob je nějak košer a žádoucí. Já si to vůbec nemyslím. Existuje přeci nějaká osobní zodpovědnost a s ní spojené právo na svobodu slova. Každý nechť mluví za sebe a tvoří si tím svoji vizitku. Jedině tak se můžete dozvědět, co si lidi myslí, i kdyby se vám třeba obsah zjištěného moc nelíbil. Mazání komentářů jen kvůli tomu, že jsou hnusné, považuji za první krok k pozdější festovní cenzuře. Ona totiž nikde není přirozená a jasně viditelná hranice, kde by takové mazání mělo skončit, tudíž hrozí postupné uplatnění principu šikmé plochy. Zkušenosti posledních let mě této obavy rozhodně nezbavily, spíš naopak.

To je tedy ta ideová dimenze: nepovažuji za správné mazat někoho jen proto, že se mně či někomu jinému jeví být nestravitelným.

Také mám svoji hranici, u které bych mazal, ale ta se týká práv konkrétních osob. Pokud někdo do komentářů vloží lékařskou zprávu své expřítelkyně, aniž by s tím ona souhlasila, budu považovat za svoji povinnost omezit její šíření; protože to není názor, ani hnusný názor, ale újma na jejím právu na soukromí. To samé by se týkalo různého doxxingu: sdělení typu „Anička Novotná bydlí na Šeříkové 48 a její dcera chodí ze školky ve vedlejší ulici každý den ve 12:10 a nosí fialovou tašku“ bych při jeho objevení smazal.

Leč to se normálně nestává. Zatím jsem to neviděl ani jednou…

Elia Gudmen · FCB


Začal se rodit kokotní plán, jak zachránit Kalouska

Tohle ve skutečnosti není žádný plán, jak porazit Babiše!!! To je prostě jen idiotská snaha (Petra Fialy) udržet za každou cenu v politice TOP09 a STAN. O NIC jiného tady nejde!

Pikantní navíc je, že ODS tento tah připravuje bez jakékoli diskuse uvnitř členské základny. Vrací se tak blahá praxe, na kterou strana najela za „blahého“ Topolánka, kdy se prostě členské základně jen suše oznámilo, co se dohodlo a navrch se ještě sdělilo, že se to zkrátka musí respektovat. Tečka! Názor členstva byl stranickému vedení buřt.

Topol svého času hodně vsadil na to, aby za každou cenu udržel v politice Kalouska. A jak to dopadlo, víme — dojel na to! Fiala je teď v podobné situaci, která ale skončí úplně stejně — jen s tím rozdílem, že on nezachraňuje jen jednoho zoufalce, ale hned dva.

Nicméně dojede na to zrovna tak, jako ten Topol. A dobře mu (jim) tak!

Je to holt daň za to, že politik namísto dělání politiky začne mesiášsky zachraňovat svoje protivníky.

Karolina Stonjeková · FCB

Ještě jeden koment k Petru Fialovi:

Na něm a na způsobu, jakým ODS vede, je totiž geniálně vidět jedna věc. To, jak je děsně nebezpečné, když se provizorní, nouzové řešení zvrhne v setrvalý stav — podle hesla, že jednotka dočasnosti je jeden furt.

Fiala byl přece vybrán právě jako to nouzový řešení, jako provizorium, aby se překlenulo období po pádu Nečase. Takže nejpozději, N.E.J.P.O.Z.D.Ě.J.I. po konci svého prvního mandátu měl být nahrazen. A teď s naprosto klidným svědomím řeknu, že je úplně jedno KÝM! I kdyby byl Fiala nahrazen medvídkem koalou, Sněhurkou a sedmi trpaslíky nebo třeba šlapacím autíčkem, tak prostě nahrazen být měl. To, že si ODSka z provizorního řešení udělala trvalé řešení, je přesně začátek současného průseru…

Karolina Stonjeková · FCB

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 206 × | Prestiž Q2: 10,19

+20 plus Známkuj článek minus –1

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top