Štítky článku: •  

Platí bezdomovci daně? A kolik?

Nezhrdejme ve své povýšenosti nikým s vlastní obhajobou: „Já přece platím daně“!

Daně totiž neplatíme jen my. Platí je KAŽDÝ člověk v této zemi, jenž si cokoli někde koupí. Jedno, zda chleba, mléko, cigarety nebo flašku skotské.

Státu do jeho kasy sypeme nehorázné vlastní peníze skutečně všichni — i ti, které skoro nevidíme, které často odsuzujeme; i ti, kteří mají nulový měsíční příjem! Dokud totiž jsou naživu, musí i oni alespoň občas jíst či pít. A i za to státu krvavě platí — z ceny každého rohlíku či chleba odvede i bezdomovec při koupi ihned 15 % z jejich ceny do státní kasy!

Vezměme si tedy pro názorný příklad pensistu, s desetitisícovým měsíčním důchodem (znám ale mnoho nebožáků, kteří mají své reálné měsíční příjmy daleko, daleko nižší, téměř nulové — a nikoli vlastní vinou):

Budeme pro náš výpočet, kolik takový člověk odvede státu na daních, uvažovat, že jde o velmi chudého staršího důchodce bez vlastního auta (a tedy bez daní z pohonných hmot), který navíc bydlí někde zadarmo v parku či v zahradní chatě, neplatí tedy nájem a ani energie, protože je večer potmě a otop na zimu (šišky či klacky do železných kamínek) si sbírá v lese.

Navíc si nikdy nedopřeje ani kousek masa!

Jí pouze brambory (řekněme 1 kg na tři dny), chléb (3 krajíce denně), pije vodu z potoka a denně si „dopřeje“ — jako skoro každý starý opuštěný muž — dvě nejlevnější piva desítky. A kouří nejlevnější startky (průměrný celoživotní starý kuřák žijící na ulici vykouří většinou kolem 30 cigaret denně).

Takže začněme:

Za tři krajíce chleba denně utratí takový pensista měsíčně cca 300 korun a z nich odvede státu na dani z přidané hodnoty 40 korun. Za brambory utratí náš nuzný muž měsíčně cca 260 korun, státu tedy odvede na DPH 34 korun.

A teď to přijde: Za dvě piva denně utratí náš bezdomovec měsíčně 680 korun, státu zaplatí za jeho koupi na DPH a spotřební dani 127 korun.

A cigarety jej budou stát ještě daleko více. Pokud bude kouřit i ten nejlevnější kašlací sajrajt, dá za ně 4 tisícovky měsíčně, z čehož státu zaplatí na DPH a spotřebních daních celých 3,5 tisíce korun. Do státní kasy — a jen tak!

Sečteno, podtrženo: Náš bezdomovec má sice teoreticky 10 tisíc korun měsíční pensi, jenže zhruba 3700 korun okamžitě v tom měsíci odevzdá nedobrovolně do státní pokladny na daních. Jeho reálný důchod tedy činí necelých 6300 korun „čistého“, ovšem odečteme-li náklady na koupi těchto věcí bez daní (tedy u uvedených věcí to je dalších nějakých 1900 korun), pak mu zůstane 4300 korun z původních deseti tisíc.

A to ten ubožák nemá auto, nikde nebydlí, nedá si ani jediný kousek masa, vejce, mléko a ani třeba i jeden jediný rohlík a nekoupí si za celý rok ani boty, ani nějaký kabát! Jednoduše proto, že ze 4 tisíc nezaplatí ani nájem v jedné místnosti, natož cokoli ostatního.

Takto tedy platí státu daně i ti nejchudších z chudých!

(A nesnažme se, prosím, „vychovávat“ ty chudáky, kteří žijí v bídě, mravoučnými řečmi plynoucími z našeho pohodlí, ať si tedy tito lidé alespoň „odpustí pivo a cigára“. My, kteří si „neodpustíme“ ve svém blahobytu daleko více!)

Poznámka: Data pro výpočty jsem čerpal z daňových tabulek pro rok 2019, data reálných cen uvedených potravin z ČSÚ. A spotřebu a skladbu potravin jsem odhadl na nejnižší možnou mez pro přežití.

Píše pan Leo Švančara na FCB

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 249 × | Prestiž Q1: 9,44

+16 plus Známkuj článek minus –1

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top