Štítky článku: •  

Policie: Velký bratr postupuje

Nový návrh rozšiřuje pravomoci policie. Pokud měla do nynějška možnost sledovat IP adresy a porty odesilatelů, nyní si bude moct zjistit totéž i u příjemců. Polovina lidí neví, o co se jedná, druhá polovina lidí jen útrpně kroutí hlavou. Skutečnost je však absurdní ještě daleko víc než si dokážete představit.

matrix-system-failure.jpg (30,432 kiB)
Matrix

To, že hackeři jsou vždycky o krok napřed a policie je musí dohánět, je stará pravda — vždycky tomu tak bylo a nikdy to nebude jinak. Na rozdíl od těch, kteří chtějí v digitálním prostoru škodit, se totiž musí potýkat s byrokracií, nedostatkem peněz a hlavně s tím, v čem hackeři budou mít vždycky navrch — s obrovskou komunitou, kolektivním vědomím a podporou veřejnosti. Nyní tedy dostane policie do ruky nástroj, který je primárně namířen proti těm, kteří chtějí ukrást čísla vašich kreditek, zaspamovat vaše maily nabídkami nelegálních drog a vaše děti přemluvit k natáčení porna přes Skype. Proč je tedy tento zákon špatně?

Zaprvé, technicky to bude velice náročná operace. Objem dat, který bude potřeba shromáždit a analyzovat, bude několikanásobný. Pokud terorista A volá teroristovi B, budou prostě mít o dvě čísla navíc (IP adresu a číslo portu). Pokud ale šéf ilegální buňky pošle mail svým soukmenovcům, budou mít těch čísel navíc desítky, možná stovky. Když se budeme bavit o spamování na seznam mailů ze zakoupených databází (možnost koupit si seznam e-mailových adres je asi tak složitá jako nakoupit rohlíky v krámku na rohu) může se jednat už o desetitisíce a více čísel. Analýza datových balíků je poměrně sofistikovaná operace, a náklady na ni budou obrovské. A to ještě předpokládáme, že bude k dispozici dostatek odborníků v uniformě. Nebo že by se jednalo o přípravu k dalším tunelům na vyvedení peněz ze státního rozpočtu a připravenou zakázku pro spřátelené firmy?

Zadruhé, ne každý příjemce je automaticky vinen. To, že maily ve vašem mailu mohou být nevyžádané a že vaše adresa se může v databázi ocitnout pofiderním způsobem, ví každý. Takže najednou se ocitnete v hledáčku policie ani nevíte jak, a začnou vám problémy, protože podle IP adresy si policie dohledá, že daná zpráva byla doručena na free-mailovou adresu na váš počítač v sobotu večer. A budete muset vysvětlovat — proč jste dostali mail od toho a toho? Co s ním máte společného? Kde jste byl loni na podzim o víkendu, kdy odesílatel vaší zprávy zrovna tropil neplechu?

Zatřetí, do problémů se nemusíte dostat jako slepý k houslím. Představte si následující situaci: budete chtít kompromitovat svého obchodního konkurenta, bývalého partnera, politického soupeře — dosaďte si libovolnou osobnost. Pošlete z free-mailové adresy spam s dětským pornem, rozešlete jej na padesát libovolných adres a mezi ně „jakoby náhodou“ zamícháte adresu toho, koho chcete znemožnit. Pak už stačí anonymní udání na policii a bude hotovo. Tímhle způsobem se můžete zbavit de facto kohokoliv, pokud bude dostatečná objednávka a pokud budete důslední.

A začtvrté, je potřeba zvážit úroveň konfliktů mezi nejrůznějšími složkami státní moci. Spor o pravomoci státních zastupitelů je jedním ze základních konfliktů, který může podobu justice v České republice ovlivnit na spoustu let dopředu. A že si jeho aktéři neberou servítky, vědí všichni, kteří čtou denní tisk nebo sledují zprávy na internetu či v televizi. Co by se stalo, kdyby dostali možnost ještě více ostatní šikanovat, nechci raději ani domýšlet.

Možnost sbírat IP adresy příjemců je prostě neuvěřitelně nebezpečný nástroj, který by mohl v ideálním systému fungovat, ale představuje tak velké riziko, že v současné profízlované společnosti bude současnou podobu této prováděcí vyhlášky lepší nechat spát. Šmírovacích nástrojů už máme dost.

Založeno na dokumentech určených pro „Výbor pro vnitřní bezpečnost“ (viz. originální dokumenty)

V úterý 9. 6. 2015 Bezpečnostní rada státu tento návrh schválila…

Důležitý související článek: Česko kvůli šmírování na internetu ohýbá evropskou legislativu!!!

Autorem příspěvku je pan Ivan Bartoš

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 4 306 × | Prestiž Q1: 13,89

+25 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top