Štítky článku: •  

Policie: Velký bratr postupuje

Nový návrh rozšiřuje pravomoci policie. Pokud měla do nynějška možnost sledovat IP adresy a porty odesilatelů, nyní si bude moct zjistit totéž i u příjemců. Polovina lidí neví, o co se jedná, druhá polovina lidí jen útrpně kroutí hlavou. Skutečnost je však absurdní ještě daleko víc než si dokážete představit.

matrix-system-failure.jpg (30,432 kiB)
Matrix

To, že hackeři jsou vždycky o krok napřed a policie je musí dohánět, je stará pravda — vždycky tomu tak bylo a nikdy to nebude jinak. Na rozdíl od těch, kteří chtějí v digitálním prostoru škodit, se totiž musí potýkat s byrokracií, nedostatkem peněz a hlavně s tím, v čem hackeři budou mít vždycky navrch — s obrovskou komunitou, kolektivním vědomím a podporou veřejnosti. Nyní tedy dostane policie do ruky nástroj, který je primárně namířen proti těm, kteří chtějí ukrást čísla vašich kreditek, zaspamovat vaše maily nabídkami nelegálních drog a vaše děti přemluvit k natáčení porna přes Skype. Proč je tedy tento zákon špatně?

Zaprvé, technicky to bude velice náročná operace. Objem dat, který bude potřeba shromáždit a analyzovat, bude několikanásobný. Pokud terorista A volá teroristovi B, budou prostě mít o dvě čísla navíc (IP adresu a číslo portu). Pokud ale šéf ilegální buňky pošle mail svým soukmenovcům, budou mít těch čísel navíc desítky, možná stovky. Když se budeme bavit o spamování na seznam mailů ze zakoupených databází (možnost koupit si seznam e-mailových adres je asi tak složitá jako nakoupit rohlíky v krámku na rohu) může se jednat už o desetitisíce a více čísel. Analýza datových balíků je poměrně sofistikovaná operace, a náklady na ni budou obrovské. A to ještě předpokládáme, že bude k dispozici dostatek odborníků v uniformě. Nebo že by se jednalo o přípravu k dalším tunelům na vyvedení peněz ze státního rozpočtu a připravenou zakázku pro spřátelené firmy?

Zadruhé, ne každý příjemce je automaticky vinen. To, že maily ve vašem mailu mohou být nevyžádané a že vaše adresa se může v databázi ocitnout pofiderním způsobem, ví každý. Takže najednou se ocitnete v hledáčku policie ani nevíte jak, a začnou vám problémy, protože podle IP adresy si policie dohledá, že daná zpráva byla doručena na free-mailovou adresu na váš počítač v sobotu večer. A budete muset vysvětlovat — proč jste dostali mail od toho a toho? Co s ním máte společného? Kde jste byl loni na podzim o víkendu, kdy odesílatel vaší zprávy zrovna tropil neplechu?

Zatřetí, do problémů se nemusíte dostat jako slepý k houslím. Představte si následující situaci: budete chtít kompromitovat svého obchodního konkurenta, bývalého partnera, politického soupeře — dosaďte si libovolnou osobnost. Pošlete z free-mailové adresy spam s dětským pornem, rozešlete jej na padesát libovolných adres a mezi ně „jakoby náhodou“ zamícháte adresu toho, koho chcete znemožnit. Pak už stačí anonymní udání na policii a bude hotovo. Tímhle způsobem se můžete zbavit de facto kohokoliv, pokud bude dostatečná objednávka a pokud budete důslední.

A začtvrté, je potřeba zvážit úroveň konfliktů mezi nejrůznějšími složkami státní moci. Spor o pravomoci státních zastupitelů je jedním ze základních konfliktů, který může podobu justice v České republice ovlivnit na spoustu let dopředu. A že si jeho aktéři neberou servítky, vědí všichni, kteří čtou denní tisk nebo sledují zprávy na internetu či v televizi. Co by se stalo, kdyby dostali možnost ještě více ostatní šikanovat, nechci raději ani domýšlet.

Možnost sbírat IP adresy příjemců je prostě neuvěřitelně nebezpečný nástroj, který by mohl v ideálním systému fungovat, ale představuje tak velké riziko, že v současné profízlované společnosti bude současnou podobu této prováděcí vyhlášky lepší nechat spát. Šmírovacích nástrojů už máme dost.

Založeno na dokumentech určených pro „Výbor pro vnitřní bezpečnost“ (viz. originální dokumenty)

V úterý 9. 6. 2015 Bezpečnostní rada státu tento návrh schválila…

Důležitý související článek: Česko kvůli šmírování na internetu ohýbá evropskou legislativu!!!

Autorem příspěvku je pan Ivan Bartoš

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 4 283 × | Prestiž Q1: 13,89

+25 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat, pokud neporušíte pravidla zmíněná výše. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top