Štítky článku: •  

Jakým způsobem funguje cenzura na Facebooku?

Zdá se, že to nikdo neví. Facebook ohledně svojí struktury mlží, nevíme, na jaké úrovni jedná s vládami, nevíme, kdo a kde jsou lidé, kteří za něco zodpovídají. Zákazníci nemají koho kontaktovat, vše jde přes anonymní formuláře.

Ale pár informací ven unikne a z nich si můžeme zkusit udělat představu. Ta moje je, že blokace obsahu rámcově řídí americké ústředí, podle Vanity Fair dnes vedené bývalou prokurátorkou Monikou Bickertovou a lidmi kolem bývalé Obamavy administrativy. Ti také v roce 2016 vedli jednání s EUrobafuňáři pod vedením Věry BonzJourové o požadavcích EU na cenzuru a omezování svobody slova, vyvolaných v souvislosti s migrační krizí.

Cenzurní centrála, představuji si, že má krásný orwellovský název jako „management bezpečného prostředí“, pod sebou má pracovní skupiny příslušné pro každý stát, ve spojení s najatými datově analytickými firmami à la Yeseter. Ty představují takové lokální „ministerstvo pravdy“, určující, které konkrétní zdroje a slova jsou pro tento okamžik „závadné“. Některé otevřeně spolupracují s vládami a vyplňují jejich požadavky (Francie, Německo), ty další, co myslíte? Jsou nejspíš plné nadšených sluncoidů se svazáckou mentalitou. Vzorkem je tahle soudružka z Technické univerzity (viz screeny na FB). A protože český poturčenec je horší Turka, tak to asi vysvětluje rozdíly mezi státy v cenzurním fanatismu, například teď v kauze Tommy: „Navíc se zdá, že jde pouze o blokaci lokálního charakteru. V polovině července podobný případ zaznamenali také ve Švédsku, z jiných zemí však nejsou o podobném problému zprávy.“

Tihle soudruzi jsou Ministerstvo pravdy, řeší co a jak cenzurovat, nastavují pravidla a algoritmy. Nějaké konkrétní zásahy proti uživatelům a jejich odvolání vůbec neřeší. To má na starosti nejdříve „robot“ a pak ideopolicie, najatí šroubci na druhém konci světa, pro nás v Kapském městě, kteří rozhodují podle předpřipravených tabulek a směrnic, nově také podle čínského vzoru i podle „indexu ideové spolehlivosti“. Proto někdo dostal za sdílení článku o Tommym den ban, někdo týden, a třeba můj profil dostal měsíc, a když se odvolal, tak ho prostě smazali.

Tohle je moje představa, na základě osobní zkušenosti a pár článků v médiích. Pokud někdo máte informace, které by ji opravily nebo doplnily, budu ráda. Pište.

Autor: Eva Svobodová

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 299 × | Prestiž Q1: 6,69

+8 plus Známkuj článek minus –1

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 6 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.
Jan

Ještě dlouho před migrační krizí jsem jednou viděl na FB obrázek Schwarzenberka upravený do podoby lebky. Přišlo mi to vtipné a tak jsem si ho stáhl. K mému překvapení se však stáhla původní, neupravená fotografie. Takové chování není normální.

Hned mi bylo jasné, že FB není nestranný, ale snaží se ovlivňovat veřejné mínění ve stejném duchu jako ČT a další mainstreamová média.

Nyní se to už vyvinulo v otevřenou, nehoráznou cenzuru. Co přijde dál? Už chybí jen hlášení posílané tajným policiím a rychlé represe lidí, kteří mají jiný názor než ten který je povolený. Možná je čas své účty na Frcbůku zrušit.

PeTaX

Už desátý den (po neoprávněném banu) na něj nic nepíšu. A odchod úplný je velice pravděpodobný.

krtek

FB prakticky nepoužívám a "přátele" mám dva. Můj dvojnásobný pokus s uvedením jména TR skončil v obou případech smazáním příspěvku po několika hodinách, tedy zřejmě "práce" robota.

PeTaX

To asi nebude robot. Ten by reagoval ihned po vložení příspěvku. Z programátorského hlediska je logičtější kontrolovat akce hned při jejich vzniku a ne až ex post prohledávat databáze. To musel být nějaký teplý bonz. A nemusí jej provést „přítel“. Stačí, aby si nějaký „aktivista-udavač“ zadal do hledacího řádku příslušnou frázi a vyjedou mu všechny posty, kde se fráze nachází.
Řešení by bylo jednoduché: kdyby bylo zveřejněno v systémové hlášce o smazání i jméno/nick práskače. Ono anonymně se totiž práská velmi snadno. To jen nahrává do ruky největším zmrdům.

Helena

Práve se na Facebooku také nacházím v 30-ti denním banu, a to uz asi po páté. V komentarich, kvuli kterym me blokli, jsem predevsim kritizovala muslimy a psala o islamizaci Západu (jako nekdo, kdo osmym rokem zije v Nemecku se mi totiz deje primo pred ocima). Co se tyce kritiky islamu, tito horliví fasistictí cenzori jsou pilní jako vcelicky a neuprosni jako inkvizice. A to presto, ze jsem ve svych komentarich vzdy operovala s overitelnymi fakty.

Redakce

To chování Facebooku je skutečně nesnesitelné, jenže jediné řešení je z něj prostě odejít. Existují i konkurenční sociální sítě, kde se nemaže a neblokuje a na používání FB neexistuje žádné „lidské právo“. Jenže jsou malé a nevýznamné.
Navíc jste (a my všichni) odsouhlasila používání FB za jím deklarovaných zásad, takže je obtížné si na ně ex post stěžovat (kolik lidí vůbec ty zásady četlo?). Ano, samozřejmě, zásady komunity jsou formulovány velmi vágně a dá se tak na ně napasovat v podstatě cokoliv. Jenže s tím nic nenaděláte. Snad jen to, že v zásadách se píše pouze o odstranění nevyhovujících příspěvků, ale nic tam nestojí o banování a blokacích (tedy, přesněji, nic takového jsem tam nenašel; možná je to někde ukryto).
Šlo by snad vést s FB soudní spor o tom, že jeho jednání porušuje Ústavou garantovanou svobodu slova (což, de facto porušuje ve většině zemí). Jenže FB nemá sídlo podnikání na území ČR, má zde jen registrovanou ochrannou známku, takže nepodléhá zdejší legislativě ani jurisdikci. Ostatně, ten spor by musel vést stát, protože jedinec na to nemá čas, ani prostředky. Takže jedině podat podnět státnímu zastupitelství, ať koná. (Jenže dnešní stát, ovládaný progresivní levicí k tomu nebude mít pražádný důvod a patrně to odloží.) A ve finále by to mohlo dopadnout tak, že by byl FB na našem území zablokován a bylo by to jak v Číně…
Že by se nám podařilo FB nějakým způsobem donutit, aby svou politiku změnil, o tom velice pochybuji. Jistě, většinový akcionář a předseda představenstva Mark Zuckerberg balancuje na špičce jehly. Z jedné strany je odpovědný akcionářům za zisky a dividendy, z druhé si nesmí pohněvat významné a mocné lidi. Takže mu tu jeho situaci moc nezávidím…

PS: Použila jste termín „fašističtí“ cenzoři jen jako zlobnou nálepku. Zacházel bych s tím slovem podstatně opatrněji, protože znamená něco jiného.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top