Štítky článku: •  

Manipulátoři.cz aneb Když manipulují experti

Předpokládám, že web „Manipulátoři“ většina čtenářů zná. Jeho autoři se pasovali do role strážců pravdy a bojovníků proti šíření lží. Jenomže při tom zapomínají hlídat sami sebe. Zkrátka „kážou vodu a pijí víno“.

Před pár týdny vzbudila pozornost médií i veřejnosti zpráva o tom, že slečně Kathy Zhuové byl za to, že se vyjádřila „politicky nekorektně“ o černoších a hidžábu, odebrán titul Miss Michigan. Této kauzy a ohlasů, které vyvolala, si všimli i autoři webu „manipulátoři.cz“ a věnovali jí celý jeden článek (zde). Doporučuji přečíst si jej velmi pozorně. Je totiž velmi poučný. A to ani ne tak z pohledu vlastního případu. Ale člověk alespoň vidí, jak „manipulátoři.cz“ fungují. Ale k věci…

Jedním z důvodů odebrání titulu Miss bylo vyjádření slečny Zhuové k problematice velkého množství vražd v rámci černošské komunity. Konkrétně prohlásila:

Věděli jste, že většina úmrtí černochů je způsobena jinými černochy? Napřed si vyřešte problémy ve vlastní komunitě, než začnete vinit ostatní.

A co k tomu napsali „manipulátoři.cz“? Mimo jiné toto:

V hypotetickém případě by podle tweetu Zhu mohla policie beztrestně střílet členy minorit a nikdo by si nemohl stěžovat, pokud by gangy způsobily více obětí.

Nic takového ovšem slečna Zhuová netvrdí. To jen „manipulátoři.cz“ nejdříve interpretovali její výrok ad absurdum a pak ji na tom usmažili. Jde o typický argumentační faul mající dokonce svoje pojmenování — „slaměný panák“.

Druhý „prohřešek“ slečny Zhuové bylo její odmítnutí nasadit si hidžáb doplněné těmito slovy:

Takže mi chcete říct, že nyní je to jen módní doplněk a nikoli náboženská věc? Anebo jen prostě zkoušíte, aby si ženy zvykly na utlačování islámem?

V tomto případě si „manipulátoři.cz“ vytváření absurdních konstrukcí, které podle nich z výroku vyplývají, odpustili. Zato zmínili, koho všeho odebrání titulu Miss pobouřilo.

Předně Tomia Okamuru, pak pana Volného vyjadřujícího se na portálu Parlamentní listy (pochopitelně označených adjektivem „dezinformační“) a ruský portál Samizdat2016 (svoji polívčičku si tedy přihřála i ruská propaganda). Jako zlatý hřeb a s hlubokým rozčarováním pak konstatují, že se v souvislosti s touto kauzou dopustil dezinformace ve svém komentáři (zde) i redaktor Milan Vodička z iDnes. Její podstatu sice vysvětlují poněkud kostrbatě, ale zato se zápalem. Dle mého soudu bude ovšem v očích „manipulátorů.cz“ tím hlavním „prohřeškem“ pana Vodičky to, že si dovolil kritizovat „americké pokrokáře“. Zřejmě na něj přitom mají pifku už delší dobu, protože nejde o jeho první údajný „přešlap“. Už dříve si totiž dovolil pochybovat o prokazatelnosti ruského vměšování do prezidentských voleb v USA.

Ale zpět k ohlasům na odmítnutí slečny Zhuové nasadit si hidžáb. Tentokrát „manipulátoři.cz“ netroškařili a použili hned tři klasické manipulativní techniky. Především „ad hominem“, spočívající v tom, že manipulátor útočí na názorového oponenta, snaží se zpochybnit jeho osobu a tím i snížit relevanci jeho názoru. Tedy podle vzorce „protože to pobouřilo ty špatné, je vlastně odebrání titulu v pořádku“. Druhou použitou technikou je „úhybný manévr“, jejíž podstatou je snaha odchýlit se od tématu (co má společného ruské vměšování do amerických voleb s Miss Michigan a hidžábem?) a tím odvést pozornost od argumentace oponenta. A tou poslední je technika nazývaná „zahlcení slovy“. „Manipulátoři.cz“ totiž především v případě pana Vodičky vychrlili na čtenáře množství informací a námitek, které zvládne jen málokdo ověřit. Natož pak vyvrátit. Cílem je, obdobně jako v případě „úhybného manévru“, odklonit se od původního tématu a celou problematiku znepřehlednit.

Komentář pana Vodičky nejspíš leží „manipulátorům.cz“ těžce v žaludku, protože si ještě téměř na závěr posteskli nad politickou neprozíravostí redakce iDnes: „Pokud jde o bývalou Miss z Michiganu, tak iDnes dodala munici ‚jen‘ senzacechtivým bojovníkům s politickou korektností.“ Hodně to připomíná slavnou „hlášku“ majora Šebka v podání Miroslava Donutila ve filmových Pelíšcích: „A komu tím prospějete? Druhé straně?

Článek pak „manipulátoři.cz“ uzavírají stylově dalším argumentačním faulem:

Samotná ex-Misska dlouho smutná nezůstala, po pár dnech se připojila k týmu za znovuzvolení Trumpa prezidentem USA.

Tentokrát jde o „apel na zášť“. Spočívá ve zlehčování osoby slečny Zhuové a obhajoba odebrání titulu Miss poukazováním typu „nakonec se zahojila jinde, tak na co si stěžuje“.

Pokud někdo v článku „manipulátorů.cz“ očekával, jak autoři věrni názvu svého webového portálu odhalí, že zveřejnění zprávy o odebrání titulu Miss slečně Zhuové a souvisejících ohlasů bylo snahou manipulovat veřejností, musí být zklamán. Nic takového tam totiž nenajde. Dle mého soudu však rozhodně není ztrátou času si jej přečíst opravdu pečlivě. Alespoň totiž člověk vidí, jak manipulují opravdoví experti…

Píše paní Kateřina Lhotská na blog.idnes.cz.


Pozn. red.: Pro méně znalé podotýkám, že samozvaným šéfredaktorem portálu Manipulátoři.cz je jakýsi aktivista Jan Cemper, smutně proslulý už ze svého dřívějšího angažmá na blogu iDNES. Že jde o vysoce zakomplexovaného člověka (nevalné pověsti) si jistě dávní čtenáři blogů pamatují. Tentýž portál (a osoba) je zodpovědný za nahlašování soukromých webů do veřejné databáze dezinformačních serverů, která má odrazovat případné inzerenty od zveřejňování reklamy na těchto webech, přičemž za dezinformaci pokládá vše, co se jemu osobně nelíbí, nebo nezapadá do jeho světonázoru… Takže pan Cemper se může dát do holportu ještě s aktivistou Pesczynskim, nebo s Jakubem Jandou z Evropských hovnot. To bude dokonalá trojka. (Edit 2019-08-13 08:09:40: Ještě jsem zapomněl na Kartouze! — Webová stránka elfů (novodobé StB), raport práskačů za březen 2019.) A my nebudeme daleko od pravdy, pokud budeme tvrdit, že jestli někdo manipuluje, jsou to právě Manipulátoři.cz.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 233 × | Prestiž Q1: 10,36

+19 plus Známkuj článek minus –1

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top