Štítky článku: •  

Z tenoristy teroristou snadno a rychle

Američtí knihkupci říkají, že neexistuje nic mrtvějšího než loňský bestseller. Podle posledních událostí to ale vypadá, že v případě „bestselleru“ zvaného MeToo toto pořekadlo ani v nejmenším neplatí.

aneb Domingo ve stopách Spaceyho?

Kdo by se domníval, že jsou pryč doby, kdy se stárnoucí či Bohem zapomenuté Hollywoodské hvězdy s odstupem desetiletí rozvzpomínaly, který kolega jim v začátcích kariéry sahal na kolínko, mýlil by se. Kasovní trhák se očividně dočkal svého dalšího vydání. Jen se tedy z filmového plátna přenesl pro změnu do světa opery.

Plácido Domingo… Osmasedmdesátiletá žijící legenda světové operní scény je zatím poslední obětí MeToo. Kampaně, která ze začátku (možná?) vznikala se šlechetným záměrem sociální pracovnice Tarany Burkeové poukázat na sexuální násilí. Bohužel ale i pro tuto akci začalo být postupem času typické jedno: šlechetné myšlenky jen těžko přežívají střet s realitou a tento střet může záhy nabrat zcela nečekaný směr — přesně v duchu hesla, že cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly. A tak lavina nepodložených obvinění a tvrzení proti tvrzením přinesla hon na čarodějnice, ukončování slibných kariér a pošramocenou pověst předních hvězd, třeba Dustina Hoffmana, Geoffreyho Rushe nebo Michalela Douglase.

Výjimkou pak nebyly ani takové bizarnosti, jako vymazávání herců z již natočených scén, což byl třeba osud oscarového herce Kevina Spaceyho. Ten byl sice před nedávnem veškerých obvinění zbaven, protože mladík, který ho ze sexuálního obtěžování obvinil, nejen že nebyl schopen předložit jediný relevantní důkaz, ale navíc ještě ztratil mobilní telefon, kde se měly údajné důkazy proti Spaceymu nalézat.

Hezké, jenže upřímně řečeno, s jednou vyřčeným obviněním se to má stejně, jako s třešňovou šťávou na bílém tričku. Můžete čistit třeba stokrát, ale flíček tam navždy zůstane. Nemluvě o tom, že Spaceyho už nikdo nevrátí do scén ve filmu Všechny prachy světa, odkud ho z obavy před nátlakem veřejnosti vygumoval jen pár dní před premiérou snímku sám režisér, Ridley Scott. (I když je samozřejmě možné namítnout, že vzhledem k ohlasům, s nimiž se film setkal, byl výmaz pro Spaceyho spíše požehnáním).

Jakkoli je jistě možné (ba i pravděpodobné), že se známí muži ženám ve svém okolí dvořili (jako ostatně každý muž), a že to třeba mohli činit i ne úplně šťastným způsobem, jisté je jedno. Dotčené ženy se v daný okamžik měly raději řídit heslem „škoda rány, která padne vedle“, než po letech vytahovat pikantní vzpomínky jak kostlivce ze skříně.

Jak už bylo řečeno v úvodu, zatím poslední takový kostlivec byl vytažen na světoznámého operního pěvce Plácida Dominga. Toho nařklo devět žen z nevhodného sexuálního chování, příliš blízkými pohledy počínaje a sáhnutím pod sukni konče. A nedosti na tom, sedm žen dokonce prohlásilo, že odmítnutí Domingových milostných návrhů mělo mít údajně negativní dopad na rozjezd jejich kariéry. Z tenoristy teroristou snadno a rychle, dalo by se s trochou humoru říci. Ale humorné to není, protože jednou z prvních reakcí na uvedená obvinění bylo zrušení Domingova zářijového koncertu ve Filadelfii.

Nezbývá než doufat, že španělská operní ikona nebude muset kráčet ve šlépějích Kevina Spaceyho a že nahrávací společnosti nesáhnou po vzoru Ridleyho Scotta k tomu, že by pěvcovy árie začaly vymazávat z „cédéček“. To by si nezasloužil ani nekorunovaný operní král, ani jeho fanoušci. Protože ruku na srdce, bez legendární árie Nessun Dorma by si operu Turandot dokázal plnohodnotně vychutnat jen málokdo. A za to mnoho let stará a nijak nepodložená obvinění skutečně nestojí! Vlastně v žádném dosud známém případě ani nestála…

Upisuje paní Karolina Stonjeková na prima.iprima.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 172 × | Prestiž Q1: 7,98

+12 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top