Štítky článku: •  

Výzkum ukázal, že zbraně denně zabraňují tisícům zločinů

Přinášíme vám překlad odborného článku, který popisuje situaci kolem držení a používání zbraní v USA. Přestože se údaje v textu vztahují k USA, hlavní vzkaz je obecně platný kdekoli na světě, tedy i u nás. Zhoršující se bezpečnostní situace v EU přináší potřebu tato témata otevírat i v České republice.

Kolik životů skutečně zachrání legální držitelé zbraní?

Jakmile dojde k nějakému velkému zločinu spáchanému se zbraní, hned se ozvou různí samozvaní zástupci lidu a ideologové a volají po dalším zpřísnění držení zbraní. A to i tehdy, když předchozí zpřísnění situaci nezlepšilo. Příkladem budiž tragické události v Dayton, Ohio a v El Pasu v Texasu v srpnu 2019.

Poselství je jasné: Zbraně způsobují násilí. Zdaňte je, seberte je, zakažte je, zregulujte je. Udělejte něco, možná úplně cokoliv! Takové bezmyšlenkovité a emoční reakce jsou nebezpečné. Jak napsal Charles W. Cooke v National Review, „jakmile národ vytvoří přímou vazbu mezi emocemi a zákony, neudrží si svou svobodu dlouho.

Zbraně lidi nezabíjejí, zbraně lidi zachraňují

Svoboda není jedinou věcí, kterou zřejmě ztratíme, pokud budou přijaty zákony, které upřednostní emoce před rozumem, důkazy, logikou a lidskými právy. I životy budou ztraceny. Mnoho životů.

Kolik životů je ve skutečnosti zachráněno držiteli zbraní? To je nejdůležitější otázka, kterou výše zmínění samozvaní zástupci lidu a ideologové pochopitelně ignorují.

Nadpis v místních novinách Newnan Times-Herald zněl:

Muž hospitalizován, postřelen před barem

17. srpna — v sobotu ráno, krátce po první hodině ranní, přijela do Fat Boys Bar & Grill policie, protože se dozvěděla o střelbě. Zákazník vyhrožoval ostatním hostům, což vedlo k tomu, že ho ochranka podniku vyvedla na ulici. Naštvaný, že byl vyhozen, zvolal, že si jde pro zbraň a že podnik vystřílí.

Tento velmi rozčilený (a nejspíš opilý či zdrogovaný) muž následně na parkovišti rozbil okno auta, popadl pistoli z auta a začal střílet do vzduchu. Ben McCoy, muž, který vše viděl ze svého auta, měl u sebe svoji pušku. Než ji stihl použít, byl zasažen čtyřmi střelami od agresivního muže, který potom utekl do křoví.

Naštěstí přesto, že byl zasažen do hrudníku, břicha, levé ruky a pravého stehna, McCoye to nesložilo a útočníka rychle dopadl. Nikdo nebyl zabit, ale situace by nejspíš byla mnohem horší, pokud by Ben McCoy u sebe neměl zbraň a nevyrušil útočníka.

U tohoto konkrétního případu je samozřejmě politováníhodné, že byl zraněn nevinný člověk. Ale nesmíme ztratit ze zřetele, že právě jeho přítomnost (se zbraní) zabránila krveprolití, jehož se také mohl stát obětí. Mnohem obvyklejší je, že držitelé zbraní zabrání zločinu bez zranění, samozřejmě někdy s výjimkou útočníka.

Efektivita držení zbraní

Zajímalo mě, jak je to s efektivitou držení zbraní. Našel jsem fascinující čísla. Dobrým zdrojem informací je stránka GunFacts.info. Obsahuje informace, které mají řádné reference na zdroje údajů. Tam jsem se dozvěděl následující:

(statistiky jsou pro USA)

  • Držení zbraní každoročně zabrání odhadem 2,5 milionu zločinů, tedy průměrně 6 849 každý den. V drtivé většině případů ze zbraně není vystřeleno a incident se obejde bez krve (i té zločincovy).
  • Každý rok držitelé zbraní zabrání zhruba 400 tisícům život ohrožujícím násilným činům.
  • 60 % odsouzených zločinců přiznalo, že se vyhýbali útoku na lidi, o kterých věděli, že jsou ozbrojeni. 40 % odsouzených přiznalo, že se vyhýbali útoku i na lidi, u kterých měli jen podezření na to, že by mohli být ozbrojeni.
  • Zločinci uvádějí, že se vyhýbají vstupování do domů, kde někdo je, protože by mohli být postřeleni.
  • Méně než 1 % zbraní je užito pro spáchání zločinu.

Pokud chcete zpochybnit objektivitu těchto stránek, možná stojí za zmínku, že i Center for Disease Control ve zprávě pro prezidenta Obamu v roce 2012 po masakrech v Sandy Hook odhadlo asi na 3 miliony ročně počet zločinů, kterým zabránili držitelé zbraní.

Dalším výtečným zdrojem informací (i pro jiná témata) je stránka JustFacts.org.

Použití zbraní při obraně

V publikaci Defensive Gun Use is More Than Shooting Bad Guys (Obranné použití zbraně je víc, než jen střílet zlé chlápky) James Agresti, zakladatel a prezident JustFacts poskytl obrovské množství důkazů z různých zdrojů, které ukazují, že obranné použití zbraní je mnohem častější a efektivnější, než jak o tom mluví protizbraňoví fanatici. Agresti říká, že „lidé, kteří používají zbraň pro obranu, velmi často nezabijí/neublíží zločinci“. To proto, že zločinci při zjištění, že je jejich oběť ozbrojená, okamžitě vyklidí pole.

John Lott, autor knihy More Guns, Less Crime (Více zbraní, méně zločinů) je prezidentem Crime Prevention Research Center (Výzkumného centra prevence zločinu), dalšího z výborných zdrojů informací k tématu. Píše k tomu:

32 % až 66 % ekonomů a kriminologů uvádí, že bez-zbraňové zóny (gun-free zone) zločince víc přitahují, než je odrazují. 40 % až 60 % si myslí, že zbraně v domácnosti nezvyšují počet sebevražd a 35 % až 62 % si myslí, že zbraně se užívají pro zastavení zločinu častěji, než pro spáchání zločinu.

To může vysvětlovat, proč ani New York Times ještě nevyvěsil billboard z oken svých kanceláří, na kterém by bylo: „Toto je bez-zbraňová zóna. Nikdo tady nemá zbraně.

Pokud bychom chtěli konfiskovat 350 milionů zbraní v celé zemi, mohli byste se chtít zeptat: „Když eliminujeme zbraně, tak přece eliminujeme i potřebu používat je při obraně, ne?“ Popřál bych vám ve vaší snaze hodně štěstí. Je snad důvod se domnívat, že se zbraně podaří vymýtit lépe než drogy? I školák vám řekne, že pokud k tomu dojde, tak budou zbraní zbaveni ti nevinní. Zločinci přece nemají problém se zákazem zbraní. Nechají si je, nebo si je pořídí na černém trhu.

Jsem tedy vděčným všem Benům McCoyům z celého světa, těm zákona dbalým držitelům zbraní, kteří jsou pro zachování bezpečí nevinných lidí snad ještě důležitější, než policisté.

Autor: Lawrence W. Reed

Volný překlad s úpravami vychází z tohoto původního článku: fee.org/…/guns-prevent-thousands-of-crimes-every-day-research-show/

Uvádí server StranaNezávislosti.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 531 × | Prestiž Q1: 12,32

+22 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top