Štítky článku: •  

(Příliš) dlouhé sbohem

Řada spotřebitelů a firem stále spoléhá na operační systémy (OS), které už nejsou podporovány a jsou téměř na konci své životnosti. I přesto, že jsou k dispozici novější verze těchto OS.

41 % spotřebitelů stále používá operační systémy, které už nejsou podporovány a jsou technicky mrtvé

Asi 41 % spotřebitelů nadále používá buď nepodporované OS, nebo ty, které brzy podporovány být přestanou, jako Windows XP nebo Windows 7. Na tyto OS dokonce stále spoléhá 40 % velmi malých a 48 % malých a středních firem. Tento stav přitom představuje bezpečnostní riziko.

Konec životního cyklu operačního systému ve většině případů znamená, že k OS již nejsou vydávány další aktualizace, včetně těch, které souvisejí s kybernetickou bezpečností. Bezpečnostní experti nebo také kybernetičtí útočníci mohou v těchto systémech najít dříve neznámé zranitelnosti. Ty mohou být následně využity při kybernetických útocích, kterým budou uživatelé vystaveni bez možnosti řešení problému vydanou opravou OS.

Aby bylo možné vyhodnotit, kolik takto ohrožených systémů existuje a odhadnout rozsah hrozeb, analyzovali experti Kaspersky anonymizovaná data užívání OS poskytnutá uživateli Kaspersky Security Network (s jejich souhlasem). Výsledky ukázaly, že čtyři z deseti spotřebitelů stále používají neaktuální systémy, včetně těch extrémně zastaralých, jako jsou Windows XP a Vista [LongHorn, pozn. red.].

os-podle-securitymagazin.png (21,245 kiB)
Statistika Kaspersky

Podíváme-li se na konkrétní verze vysloužilých OS, vidíme, že 2 % spotřebitelů a 1 % pracovních stanic používaných velmi malými firmami spoléhá na Windows XP, operační systém, který není podporován více než 10 let. Méně než půl procenta spotřebitelů (0,3 %) a velmi malých firem (0,2 %) stále dává přednost Windows Vista, pro které běžná podpora skončila před sedmi lety. Je pozoruhodné, že někteří spotřebitelé (1 %) a firmy (0,6 % velmi malých firem a 0,4 % malých a středních podniků) promeškali bezplatnou aktualizaci na Windows 8.1 a pokračují v používání Windows 8. Ty přitom nejsou společností Microsoft podporovány od ledna 2016.

Rozdělení užívání různých verzí OS Windows pro stolní počítače mezi spotřebiteli a firemními zákazníky

Windows 7 zůstávají i nadále oblíbenou volbou pro spotřebitele i firmy, a to navzdory skutečnosti, že rozšířená podpora pro ně skončí v lednu 2020. Více než třetina (38 %) spotřebitelů a velmi malých firem a 47 % malých a středních podniků nadále funguje na tomto OS. V segmentu malých a středních firem je podíl Windows 7 a novějších Windows 10 (na nich pracuje 47 % stanic) srovnatelný.

„Statistiky ukazují, že významná část uživatelů, a to jak firem, tak jednotlivců, stále používá pracovní stanice, které běží na zastaralých operačních systémech, jež jsou na konci své životnosti. Rozšířené užívání Windows 7 je vzhledem ke skutečnosti, že do konce podpory zbývá méně než šest měsíců, znepokojivé. Důvody pro toto zaostávání se různí — od závislosti na nainstalovaném softwaru, který může být nepoužitelný s novějšími OS, přes ekonomické důvody, až dokonce po prostý návyk.

V každém případě představuje zastaralý OS bez bezpečnostních záplat kybernetické riziko — náklady na řešení problému tak mohou být podstatně vyšší než náklady na upgrade. Proto doporučujeme, aby zákazníci přešli na podporované verze a zajistili, že v průběhu přechodu mají k dispozici další bezpečnostní nástroje.“

Alexey Pankratov, Enterprise Solutions Manager, Kaspersky.

Píše pan Ing. Filip Klasna na SecurityMagazin.cz


Polemika

Takže pokud jste se jako majitelé firmy patřičně vyděsili, můžete připažit a trošku vystřízlivět. Jednak se jedná jen o hodnocení firmy Kaspersky, tedy dodavatele antivirového systému Kaspersky, který, pravda, nepatří mezi dvakrát rozšířené a zajímavý je snad jen tím, že je zdarma. A jednak velmi záleží na tom, na jakém serveru užívání operačních systémů sledujeme a měříme. Nepochybně bude různé na technicky zaměřených webech a zcela jiné například na webech státní správy, nebo webech společenského charakteru.

Protože se statistikou používání operačních systémů a webových aplikací zabývám dlouhodobě, můžu nabídnout alternativní pohled na tato data a zkonstatovat, že sice valná část uživatelů/firem užívá skutečně zastaralé operační systémy, ale na druhou stranu není takovéto strašení zcela na místě.

Než se podíváme na alternativní čísla, je třeba poznamenat, že celá řada operačních systémů Windows je tragická a jen mírně orientovaní uživatelé to dobře vědí už celá léta. Na druhou stranu je dobře vědět, že Bill Gates prostě brilantně využil okamžiku a zasvinil svým operačním systémem tři čtvrtiny světa. Obchodník je skvělý a vydělal na tom nepředstavitelné peníze.

Pokud se tedy podíváme na graf rozdělení koláče operačních systémů (měřeno několik posledních měsíců na několika desítkách různě zaměřených serverů, výhradně českých), situace vypadá takto:

os.png (42,985 kiB)
Využívání OS

Z koláče vidíme, že téměř tři čtvrtiny trhu ovládá redmondská firma Microsoft, ale už téměř čtvrtinu dosahuje freewarový operační systém Linux a o zbytek se dělí nejrůznější okrajové operační systémy.

Pokud rozkryjeme jen Gatesovo teritorium, pak situace ne zcela odpovídá grafu uvedenému Security magazínem, respektive datům prezentovaným firmou Kaspersky.

windows.png (30,271 kiB)
Rozdělení Windows

Jen pro orientaci jsem tam ponechal i verze zcela obskurní a nepodařené či málo rozšířené, jen aby byla zachována kontinuita vývoje operačního systému Windows (a výpadky v jeho vývoji). Z grafu je patrné, že XP zdaleka už nedosahují takové významnosti, protože jejich podpora je už ukončena řadu let a v podstatě přetrvává pouze ve verzi Embedded, což je varianta pro bankomaty, se kterou se běžný uživatel nesetká. A Windows 10 rozhodně nedominují tak, jak Kaspersky uvádí. Spíše jsou stále ve stínu sedmiček — a to z dobrých důvodů.

Naopak vidíme stálou a setrvalou a masivní podporu Windows 7, což byla nejpodařenější varianta, kterou Redmond nabídl za celou svoji éru. (Jen pro zajímavost: sedmičky v podstatě stojí na solidním fundamentu Windows XP, přičemž zkratka XP znamenala Experience, tedy na základě zkušeností.) Že Windows Longhorn byly totálně zbabrané, o tom nepochybuje vůbec nikdo a uživatelé na to přišli během několika týdnů užívání. Nejčastěji zvolili downgrade zpět na XP.  S Widows 8 to bylo obdobné a i ti odvážlivci, kteří si počkali na verzi 8.1, si příliš nepolepšili a z osmiček utekli zpět na sedmičky také, jen později.

Devítky z technických důvodů nebyly uvedeny, protože verze Windows 95 a 98 by svým návěštím mohly klamat, takže po 8.1 přišla rovnou verze 10. A popravdě řečeno, opět tragická. Ve snaze vyhovět zcela laickým uživatelům je většina nastavení OS uschována nebo vůbec nedostupná, operační systém je sice pro laika (snad) dostatečně funkční, ale pro technicky založeného člověka je to něco truchlivého. A to nemluvím o nekontrolovatelném odesílání a sběru osobních dat, který už byl propírán tolikrát, že zbytečno opakovat. Samozřejmě, čím laičtější uživatel, tím má větší pochopení pro Windows 10, ale to není překvapivé.

Už jen jako třešničku na dortu připomenu, že jsem zaslechl, že poté co Redmond rezignoval na vývoj prohlížeče Internet Explorer a v podstatě převzal renderovací jádro Mozilla 5, svého někdejšího největšího konkurenta, a dělá nad ním pouze nějaké abstrakce v podobě prohlížeče Edge, posledním drbem je, že Microsoft definitivně ukončí vývoj operačního systému, respektive do jádra operačního systému Windows implementuje části otevřeného operačního systému Linux, který je ovšem pod licencí GPL, což sice nezakazuje na částech Linuxu komerčně vydělávat, ale nařizuje bezpodmínečně poskytnout zdrojové kódy pro ostatní uživatele, což de facto znamená konec hegemonie Windows (a jeho skrytých i otevřených chyb a nekonečného kvanta upgrade, aktualizací a dodatečného rozjebávání a změn vlastností již zakoupeného produktu).

Faktem ovšem je, že technická podpora Windows 7 končí 14. ledna 2020, což ale neznamená, že by Windows 7 přestaly fungovat, pouze to, že již nebudou dodávány opravné aktualizace (vesměs zaměřené převážně jen na spouštěcí rozhraní .NET Framework (existuje od Windows 98) a malware databázi Windows Defenderu). Takže pokud budete mít solidní antivirový systém a nějaký lepší firewall, bez větších rizik můžete sedmičky používat nadále, pokud ovšem nechcete přejít na dnes již dostatečně stabilní a uživatelský přívětivý Linux. A rozhodně nemusíte následovat doporučení Microsoftu z odkazu výše, abyste si vyzálohovali data a šli si koupit nové železo i s Win 10.

PeTaX

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 245 × | Prestiž Q1: 9,08

+16 plus Známkuj článek minus –2

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top