Štítky článku: •  

Pražské Koněvování starosty Koláře

Při každém nastolování nového režimu nastávají sochám a památníkům režimu starého těžké časy. U nás tedy určitě. Maršál Radecký, Panna Maria a především Masaryk s Leninem a Stalinem by mohli vyprávět.

Ovšem svrhávat třicet let po „revoluci“ sochu, která celkem čtyřicet let nikomu nevadila, v pohodě přežila polistopadové čistky i divoká devadesátá a symbolizuje osvobození země, to si žádá skutečně mimořádné, vpravdě sovětsky revoluční zanícení. Ale možná k tomu prostě stačí i jen jeden uvědomělý iniciativní blb s funkcí.

Historie nás totiž učí, že revoluční kvas místo kulturnosti, rozumu a tolerance pokaždé vynáší na povrch barbarství, hloupost a nenávist. A poslední dobou také úkoly od řídících důstojníků, což ale nejspíše nebude tento konkrétní případ. Tady sázím na tu uvědomělost a zanícení pro věc mající zřejmě původ v rodinné výchově. V kombinaci se servilní snahou o zviditelnění a uznání od těch, co nám teď vládnou místo těch, co nám vládli, když tam toho Koněva stavěli.

Na Moskvu!

Praha je totiž takový osamělý ostrůvek liberálně prozápadní městské vzdělanosti v moři proruské provinční zabedněnosti a jako jediná tak drží prst na tepu doby. A proto nikdy nepolevuje ve své snaze přetavit nás — žalostně nepokrokové slovanské nacionalisty — v internacionálně uvědomělé neomarxisty anglosaského typu. Po klimatické nouzi, prvním máji pedofilů, pokusu o milionářskou daň a vyvolání diplomatické roztržky s Čínou nyní Praha 6 po západním vzoru pro změnu vyhlásila válku Rusku. Zatím jen kulturní.

Důvodem je opět maršál Koněv, který se panu starostovi prostě nelíbí, což jsem komentoval již loni. Podle jeho názoru si sovětský maršál sochu rozhodně nezaslouží, protože nesplňuje morální kritéria TOP09 na významného osvoboditele Evropy od nacismu, protože jako penzista navštívil v květnu 1968 na výročí osvobození Prahu a protože to nebyl Američan.

Celé to před lety vzniklo tak, že pan starosta pověsil s pomocí spřátelených médií na do té doby poklidně stojícího a pouze holuby znečišťovaného maršála veliký terč, čehož si byl nepochybně vědom. A jeho pappenheimští ho podle předpokladu nezklamali, protože se do něj s velkým nadšením začali strefovat. Většinou růžovou barvou. A problém, prezentovaný jako „občané mé Bubenče komunistu Koněva nechtějí“, byl na světě.

Koněvování

Pomník byl za neutuchajícího mediálního povyku o „krvavém maršálovi“ několikrát umyt a posléze opět na „žádost občanů“ přidána tabule s textem „vysvětlujícím“, že prase jako Koněv si pomník rozhodně nezaslouží. Což nepomohlo a Koněv byl v srpnu opět polit, tentokrát rudou barvou a opatřen poněkud impresivnějším vysvětlujícím nápisem. Za zmínku stojí, že přitom nikdy nikdo nebyl polapen a pan starosta opakovaně prohlásil, že je to sice vandalismus, ale omluvitelný. Praha 6 po posledním znečištění prohlašuje, že „náklady, které jsou spojené s čistěním sochy a její údržbou, od roku 2015 převyšují milion korun a už opravdu nechceme nést další…“ A proto už maršála nikdo čistit nebude a zůstane rudý.

Zajímavé. Fakturky by nebyly? Pětkrát čištění od barvy a montáž jedné bronzové desky přes milionek? Ten fantom Karlova mostu by si počítal za to obrovské grafiti tuším devět tisíc….

Na to několik dobrovolníků sochu očistí. Zdarma.

Následuje finální mediální ofenziva: „Už nás to nebaví. Nevidím důvod, proč bych měl Rusům stále dokola leštit generálské holinky. Když nám dojde trpělivost, dáme ho do sběru. Velice slušně jsme Rusku už několikrát navrhli, aby si toho svého vrahounského řezníka odvezli, ale oni jsou pokaždé jen arogantní a sprostí.“

Za zmínku stojí i další poměrně velice zajímavé myšlenkové pochody Koláře juniora: „Kamera poškození nezabrání, pouze pomůže odhalit pachatele…“ Anebo rovněž originální úvaha, že ti, kdo sochu očistili jsou známí ruští trollové, kteří tím pouze veřejně odhalili své již patřičným orgánům dobře známé dezinformační proruské a proputinovské ledví… A na fejsbučku si zase zafilozofoval: „Rudý je rusky krásný…“

Většina jsem já

Taky se mi moc líbí fakt, že starosta Kolář buď věří vlastní propagandě, což je poslední stádium anebo jen prostě manipuluje: „…většina lidí v Praze 6 pomník nechce… převažuje veřejné mínění, že pomník tam nemá být…“. Jak na to asi přišel? Proběhlo snad referendum nebo si nechal udělat průzkum? A mohli bychom ho vidět? Referendum by mimochodem bylo jediným rozumným řešením, tedy kromě příliš jednoduchého ponechání pomníku na pokoji.

A jedeme dál. Po očištění ruskými trolly následuje protiakce radnice, která „na ochranu před vandaly“ vztyčuje kolem pomníku lešení a zakrývá ho plachtou. Proruští trollové plachtu opakovaně odstraňují. Radnice zvažuje k plachtě instalaci minového pole a zátarasů z ostnatého drátu pod proudem.

Roztomilé také je, že zatímco „vandaly“ polévající Koněva barvou se nepodařilo lapnout nikdy, ruští trollové byli dopadeni všichni…

Kromě toho jsem ochoten se vsadit, že drtivá většina „vandalů“ i ostatních voličů TOP09 neměla do té doby, než jim starosta Prahy 6 v médiích napověděl, ani páru, čí socha to v té Bubenči vlastně stojí a kdo byl nějaký Koněv.

V roce 2017, kdy už to sice bylo politikum, ale ještě bez absurdních tanců, zazněla od pana Koláře v souvislosti s Koněvem tato informace: „Praha 6 má antigraffiti program, v jehož rámci má sjednána firma povinnost na ohlášení odstranit podobné projevy vandalství do 24 hodin.“

Takže, v čem je, do pytle, teda vlastně problém?

Není Koněv jako Vaněk

Závěrem zmíním několik zajímavostí o jiném uměleckém objektu, který se nachází na Praze 6 a jenž je rovněž oblíbeným cílem vandalů. Jde o známou červenou „uměleckou“ Lavičku Ferdinanda Vaňka, tvořenou ocelovým „prknem“ přivařeným na pivní sud a kterou radnice v čele s panem Kolářem pořídila za 850 tisíc. V současnosti slouží především pražským skejťákům. Byla díky tomu již také několikrát poškozena, opravy rovněž vyšly na majlant, ovšem v tomto případě je přístup radnice diametrálně odlišný a vyplývají z něj zajímavá fakta.

Lavička Ferdinanda Vaňka je umělecké dílo ve veřejném prostoru, jeho poničení je v lepším případě vandalstvím a v horším případě zlým úmyslem,“ řekl v roce 2018 místostarosta Prahy 6 Lacina. Radnice pokaždé podává trestní oznámení, což je mimochodem velké hobby pana starosty, v případě Koněva se mi žádnou informaci potvrzující tentýž postup nepodařilo nalézt.

Ve stejné souvislosti se objevilo před rokem v Blesku toto konstatování: „Všechny sochy a další podobná díla umístěná ve veřejném prostoru jsou samozřejmě pojištěna. I tato oprava byla hrazena z pojistky,“ vysvětluje mluvčí Prahy 6 Ondřej Šrámek.“ A dodal: „Pojištěné je i jiné kontroverzní dílo. Pomník maršála Koněva v Bubenči.“

Takže se zeptám ještě jednou: Kde je teda, kurva, vlastně problém?


P.S. „Krvavý“ komunistický maršál způsobuje středopravému starostovi Prahy 6 pupínky a pojmenování placu, na kterém stojí, totiž „náměstí Interbrigády“ pocházející z období vrcholného stalinismu a nesoucí název mezinárodních levicových dobrovolnických brigád bojujících ve španělské občanské válce na straně v krvi se koupajících komunistů, mu nevadí?

Píše Lu Lina na Nonserviam.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 137 × | Prestiž Q1: 7,71

+12 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top