Štítky článku: •  

Střípky (236)

⚜ Ad Milion chvilek (Prof. Ivo Budil) ⚜ Černý obraz budoucnosti? (Lea Vojtekova-Sofrankova) ⚜ Neznalost zákona neomlouvá? (NN) ⚜ Právní stát (Tomáš Vaněk) ⚜ Moderní Evropská Unie ve zkratce (Jozef Zickler) ⚜ Když nevadí komunismus… (Landye Caravaggio Vaněk) ⚜

Ad Milion chvilek

„V České republice jde o vystoupení levicově liberálních vrstev, podléhajících elitářskému přesvědčení, že jsou arbitrem a soudcem veřejného života, nadřazeným banálním demokratickým procedurám. Toto nepřiznané pohrdání demokracií z nich činí užitečný nástroj evropských byrokratických struktur, které chápou lid nikoliv jako zdroj politické moci, ale jako pasivní předmět svého sociálního inženýrství. Nevěřím, že by levicoví liberálové usilovali o přímou fyzickou konfrontaci včetně slzného plynu a vodních děl. Na něco podobného jsou příliš opatrní. Levicový liberalismus se nikdy v dějinách v přímém střetu neprosadil. Před rokem 1940 odevzdal Evropu Hitlerovi a po roce 1945 její polovinu Stalinovi. Bylo pak na obyčejných lidech, nevzdělaných a konzervativních, žijících banální životy, aby napravili historická selhání levicového liberalismu.“

Prof. Ivo Budil


Černý obraz budoucnosti?

Jak se neustále šrouby různých regulací utahují, vzpomněla jsem si na jednu povídku od Stephena Leacocka. Úryvek z knihy:

- Uff, to teda bylo o fous.

- A co? Ničeho jsem si nevšimla.

- To byl přece inspektor obuvi. Ráno jsem tak hrozně spěchal, abych přišel na schůzku s tebou včas, že jsem si nestačil pořádně vyleštit boty. To byla klika, co?

- Pssst, nemluv na mě. Tamhleten člověk nás pozoruje. Co když je to někdo z toho nového úřadu předčasných známostí?

- Mám přece povolení, Angelino.

- Oh, ty máš povolení? Proč jsi mi to neřekl? Tak to se do tebe můžu i zavěsit, co?

- No, to zatím ne. Někdo mě totiž udal, že jsem byl 3 večery po sobě u vás doma a tak jsem dostal předvolání na oddělení návštěv, kde po mě chtěli povolení. Měl jsem samozřejmě klasifikaci vhodného nápadníka a řádně zaplacenou návštěvní daň.

- Můj ty Bože! Někdy mě vážně unavuje žít ve společnosti, kde je všechno tak regulováno. To musely být časy, kdy si lidé mohli chodit, kam chtějí a s kým chtějí. Představ si, dokonce mohli jíst i v restauraci! Bez osvědčení hlavního hygienika.

- Ale to muselo být dost nebezpečné. Ani nevím, jestli bych o to stál. Co kdyby měl někdo rýmu a ty ses od něj nakazila?

Crrrn... Crrrn...

- Promiň, jen si obnovím registraci čipu volného procházení.

- Edwarde, co kdybychom si na chvilku sedli na lavičku? Myslíš, že si můžeme sednout?

- Mám sice povolení k sezení pro dvě osoby, teď si ale vůbec nemohu vzpomenout, jestli má náležité razítko.

- Tamhle je hlídač. Dojdi se ho zeptat, jestli si můžeme sednout.

- To přece nejde. Nevidíš, že má na sobě štítek mlčení?

- Tak se zeptej tamhle toho policisty.

- Policisty? A dostat se přímo před soud za rušení policie v době služby?

- Proboha, málem jsem tě chytla za ruku.

- To nevadí, moje nové povolení to dovoluje. Ale musíš ji držet dlaní vzhůru a dodržovat ode mne vzdálenost 3 stop.

Lea Vojtekova-Sofrankova . FCB


Neznalost zákona neomlouvá? 

Že neznalost zákona neomlouvá je další oblíbené klišé, které však spoluutváří základy moderního práva. O české právní džungli již bylo napsáno mnoho (právní řád prý v současnosti obsahuje přibližně 2 miliony právních norem), takže jeden argument proti je zřejmý: Všechny zákony nezná nikdo (ani sami zákonodárci) a zločincem je tedy potenciálně každý. Ani argument, že potřebuju znát pouze ty zákony, které se týkají mnou provozované činnosti, neobstojí: Mohl bych se pak snadno stát spoluviníkem či napomahatelem zločinu.

Je však nutné zabývat se i tím, co není vidět: Taxativní přístup k legislativě vyžaduje dodržování principu praeter legem, neboli „co není zakázáno, to je povoleno“. Ačkoliv tento princip často pracuje v náš prospěch, může za určitých okolností umožňovat přímou agresi vůči zdraví či majetku, na kterou však zrovna nebylo v legislativním procesu myšleno.

Flexibilní justice založená na jednoduchém principu (přestože ne jen a zcela na principu neagrese) místo všepokrývajícího právního řádu má potenciál tyto problémy řešit: neznalost zákona bude díky stručné formulaci téměř nemožná, zároveň však půjde postihnout i takové chování za účelem poškození cizího zdraví či majetku, které zatím nikoho nenapadlo.

NN


Právní stát

Tomáš Vaněk: Jak vidím, tak leckdo netuší, co to je právní stát… nebo se tak tváří, včetně EU. „Právní stát (angl. rule of law, doslova »vláda práva/zákona«, něm. Rechtsstaat, fr. état de droit) znamená takový stát, v němž je výkon státní moci omezen zákonem. Orgány veřejné moci smějí činit jen to, co jim zákon výslovně dovoluje, zatímco občan smí činit vše, co zákon výslovně nezakazuje“.


Moderní Evropská Unie ve zkratce

Přemýšlím jak vysvětlit dítěti princip EU. Zde je moje verze:

 • Ty mi dáš 10 eur a já ti vrátím 15 eur. To se přece vyplatí?
 • Přikážu Ti však, že si za moje peníze musíš koupit sušenky. Stále super.
 • Koupit si je musíš, od koho Ti řeknu, a jaké Ti také řeknu, sám si vybrat nesmíš.
 • Ne. Sušenky od mamky nepřicházejí v úvahu.
 • Že je koupíš jinde levněji nebo že Ti je mamka dá, to mě nezajímá, dostal si na to moje peníze.
 • Pokud neposlechneš, tak vrátíš celých 15 eur a dáš 5 eur navíc.
 • Na sušenky si musíš koupit krabici ode mě. Když nekoupíš, nedostaneš na sušenky.
 • Nemáš už na ni peníze? Nevadí, dostaneš ještě 5 eur na krabičku, ale mamka musí vyhodit troubu na pečení sušenek.
 • Dostal jsi peníze, máš sušenky a máš krabičku na sušenky, jsi spokojen.
 • Abys byl dále spokojen, musíš si k sobě do pokoje vzít tohoto cizího chlapce.
 • Nechceš, že ho neznáš? Ale Ty musíš poslouchat.
 • Jinak už nedostaneš peníze, bude pokuta, nebudou sušenky, krabička ti bude nanic a mamka Ti už sušenky neupeče, protože nemáte doma troubu.
 • Když poslechneš, bude dobře. A když si vezmeš do svého pokoje více cizích chlapců, možná dostanete peníze i na bonbóny.
 • Ještě maličkost: už nejsi Janko, ani kluk, ale jen euro-dítě.

Zdroj: Jozef ZicklerFCB


Když nevadí komunismus …

Mladý blogger pouze použil v obráceném sledu argumenty, které používají obdivovatelé komunistického režimu a volají po jeho návratu. Zároveň konstatuje, že naprosto stejná argumentace komunistům prochází:

„Dejme šanci nacistům. Poučili se ze svých chyb a neměli by být v dnešní době opomíjeni. Vykonali tu během krátké doby, co v naší zemi působili, mnoho dobrého a nezaslouží si, aby na ně lidé pořád házeli špínu. Staly se chyby, velké chyby, ale za ty se omluvili a uvědomují si je. Nikdo by je neopakoval.“

Přijde vám na těchto tvrzeních něco divného? A proč? O komunistech podobné řeči slýchám poslední dobou velice často. A zpravidla s dodatkem — „nezažil jsi, tak nehodnoť,“ píše v článku Zajac. „Podle této pokřivené logiky by ani nacismus neměl být plošně odmítán a kritizován. Naopak! Je třeba na něj hledět optikou tehdejší doby a uvědomit si jeho pozitiva a souvislosti,“ říká s nadsázkou blogger.

Zároveň poukazuje na skutečnost, že nacismus je odmítán takřka všemi lidmi ve vzájemné shodě. A to i přesto, že by jej (podle komunistické logiky) měli negativně hodnotit jen jeho pamětníci, kterých je ovšem velmi málo. „Nacisté by tedy měli dostat šanci se projevit. Mít možnost kandidovat, očistit své jméno.“ Když poupravím nejčastější komunistické argumenty, tak: „Není se čeho bát, dnes už by Židy nikdo do koncentráků nesvážel. V dnešní době už to není možné a není k tomu ani důvod.“

Landye Caravaggio Vaněk ∙ FCB

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 170 × | Prestiž Q1: 9,02

+15 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top