Štítky článku: •  

Střípky (237)

⚜ Líp už bylo (Hana Lipovská) ⚜ Vsaďme se, že nenastane (Menej štátu) ⚜ Libtardi (Otto Černý) ⚜ Politická korektnost žere svoje děti (Petr Robejšek) ⚜ „Majitelům pravdy“ (Vladimír T. Gottwald) ⚜ Znaven vším (François Villon) ⚜

Líp už bylo

Velká recese zrodila „zavedení záporných sazeb“, které se v eurozoně postupně proklesaly až k dnešním -0,5 %. Zůstat zastáncem eura tedy chce skutečně poctivé přesvědčení a zapálenost:

»Euro by naopak nyní přišlo leckomu vhod — třeba těm, kdo se poohlížejí po hypotéce a se zármutkem vzpomínají na nedávné sazby kolem dvou procent.

Když se ale debata zúží do ryze praktické roviny, zájemci o hypotéky patří k vítězům dnešních dnů.

Bohužel jen ti mimo Česko. Do české debaty tak vstupuje jeden zřetelný argument proti tradičnímu strašení, že euro se nevyplatí. Kdo si chce půjčit na bydlení, bude to nejspíš vidět jinak.«

Vysvětlení populární (až populistické): úspora končí ve štrozoku, zatímco úvěr se obratem mění na spotřebu a spotřeba roztáčí kola ekonomického růstu.

Je skutečně dlužník nad věřitele a úvěr nad úsporu? Má uspořená libra pro ekonomiku menší význam než libra vypůjčená?

Drobná a velmi nepřesná paralela snad dokreslí krátkozrakost takových postpostmoderních úvah:

Ekonomiku tvoří pouze dva sedláci. Každý sklidí ze svých 10 pytlů sadby sto pytlů brambor. Bude ekonomika bohatší, když

  1. jeden sedlák spotřebuje celou svou sklizeň a na sadbu si půjčí deset pytlů od souseda, anebo když se naopak
  2. uskrovní, uspoří dvacet pytlů a v dalším roce bude mít téměř dvojnásobnou sklizeň?

Nízké úrokové sazby skutečně patrně podpoří zájem o hypotéky.

Vyšší poptávka po hypotékách je ovšem nutně spojena s růstem poptávky po bytech.

Růst cen bytů vede k jejich nedostupnosti,… …a tu pak někteří pokrokáři (kupříkladu v Berlíně) zvažují řešit třeba vyvlastňováním.

Zkratka „od eura ke komunismu“ je bezpochby poněkud nadnesená, nicméně právě teď by nám euro zcela jistě vhod nepřišlo.

Vhodná doba na přijetí eura ostatně hned tak nenastane.

I na euro se totiž vztahuje věčné heslo: „líp už bylo“.

Hana Lipovská · FCB


Vsaďme se, že nenastane

V. Šucha tvrdí, že na Slovensku za pět let nastane krize zaměstnanosti. „Nebude spojená s migranty, ani s umělým přerušením těhotenství, ale bude spojena s automatizací, umělou inteligencí a digitální revoluce,“ uvedl.

I když věřím, že (jak by řekla Irenka) jejich levičácká srdíčka piští po tom, aby ta krize v zaměstnanosti byla, a mohli si tak budovat voličskou základnu, tak toto je jen dalším důkazem toho, jak jsou zcela mimo.

Pokud bychom se vrátili dávno do minulosti, tak Progresivní Slovensko by byla strana, která by protestovala proti zavádění kombajnů na pole, protože chudáci pracovníci na polích přijdou o práci, a rovněž by protestovali proti automatizaci ve výrobě aut, protože co s těmi dělníky a jejich rodinami, kteří to dosud dělali poctivě, manuálně a teď je jednoduše nahradí robot.

Jak vidno i na uvedených příkladech, obě tyto inovace na první pohled připravily mnoho lidí o práci, ale zároveň díky těmto inovacím vzniklo ještě mnohem více pracovních míst, a hlavně enormně se zvýšila životní úroveň a bohatství.

Progresivci tedy, i když to jistě myslí dobře, a „chtějí naše dobro“ (tzv. dobroserství), v konečném důsledku vlastně chtějí, abychom byli všichni chudí a měli mizernou práci.

Extrémní formu ukázkových progresivních dobroserů jsme již v historii měli nepočítaně. Jedním z nich byl Stalin, který to měl podstatně jednodušší — poslal lidi muklovat do gulagu.

Píše Menej štátu · FCB v reakci na eTrend.sk


Libtardi

libtard.jpg (10,549 kiB)
Libtard

Stockholmský městský zastupitel za Liberální stranu chce bojovat proti kriminálním gangům vylepováním plakátů v metru, kde chce kriminálníky informovat o programu pro ty, kteří se chtějí polepšit. Také říká, že zaměstnanci města mají být těmto skupinám nablízku, aby je mohli o programu informovat. Např. roznášet brožurku s těmito informacemi na vzpomínkových místech nebo v prostorách, které město otevře pro blízké a známé zavražděných!!!
Pomoci prý mohou i dětské ošetřovatelky, které chodí do rodin, aby reflektovaly mužské a ženské normy, protože kriminálníci, zkrácené řečeno, jsou příliš muži.
Rovněž se mají aktéři násilných činů, sociální služba, rodiče a policie do 48 shromáždit a "vést spolu vážný rozhovor".
Je rovněž autorem výzvy, aby se navrátilcům i IS volalo a zasílalo dopisy, které by je o aktivitách města Stockholm informovaly.

(Doufejme, že se všichni dostaví v hojném počtu nebo alespoň na dopis odpoví. To je přece v Evropě slušnost.)

No, řekněte, není ten hoch nebo co to je, roztomilý?

Překládá ze švédštiny pan Otto Černý


Politická korektnost žere svoje děti

Justin Trudeau je výstavní exemplář liberálního politika. Jeho názory se vždy pohybovaly přesně na hřebeni nejnovější vlny politické korektnosti. Až v poslední době začal mít potíže, protože přežít ve společnosti těch, kteří hlásají lásku, solidaritu a toleranci vyžaduje přinejmenším takovou ostražitost jako kempování v Mordoru.

Začalo to nevinně. Napřed se politicky korektní museli vyhýbat pouze zakázaným slovům, jako třeba „černoch“. Pak přibyla přikázaná slova, vyžadující již větší koncentraci. Když dnes nějaký politik mluví o voličích a ne o voličkách a voličích, tak má v určitých kruzích prachmizerné karty. Ale i to se dá zvládnout. Málokdo se tak obratně a dychtivě přizpůsobí jako vzdělanec. Chápejte, rukama se neuživí, tak co mu tedy zbývá.

Ale v posledních letech opravdu přituhuje. Politická korektnost se rozšířila i na činy a navíc se můžete provinit i zpětně. No a to se stalo Trudeaovi. V jeho životě totiž došlo k obludnému excesu. Ani ne před jedenácti lety vystupoval na večírku na téma Tisíc a jedna noc v masce Aladina se začerněnou tváří. Trudeau se teď sice omlouvá kdekomu, ale přesto vznikly oprávněné pochyby, jestli člověk s tak černou minulostí může zůstat kanadským premiérem.

A budoucnost politické korektnosti? Půjde-li to takhle dál, tak se blíží doba hledání prohřešků již v mateřince a posléze v prenatální fázi. Pak už je jen krůček k hříchům otců a (rychle dodávám) samozřejmě i matek. No a pak se kruh uzavře. Již za bolševika děti často odskákaly „zločiny“ rodičů.

Petr Robejšek · FCB


„Majitelům pravdy“

[balada villonská]

Už mi zas chcete vnucovat,
nadutí drzí majitelé
pravdy, co mám číst a co psát,
říkat a myslet? – Do prdele!
Tak já vám něco řeknu: hele,
vy tupé bečky humusu,
dušičky krysí, vši zbabělé,
táhněte už s tím do trusu!

Hnůj v duši máte akorát,
jak furt hledáte podezřelé,
aby bylo co udávat,
sebevědomí předuřelé,
mozečky ale zakrnělé,
bez důvtipu a bez vkusu.
A charakter? – Bláto a želé!
Táhněte už s tím do trusu!

Vždyť já jsem nervy neukrad
a samozvané spasitele
nechci, tak přestaňte mě srát!
A ty své žvásty nabubřelé
si uschovejte do kabele
či srolujte do tubusu,
a strčte si je do zadele!
Táhněte už s tím do trusu!

Víc dodat nechci, to je celé,
tak fofrem, nejlíp v poklusu
a pokud možno do neděle,
táhněte už s tím do trusu!

© vtg, 2019

Vladimír T. Gottwald · FCB


Znaven vším

Znaven tím vším, já chci jen smrt a klid,
jen nevidět, jak žebrá poctivec,
jak pýchou dme se pouhý parazit,
jak pokřiví se každá čistá věc,

jak trapně září pozlátko všech poct,
jak dívčí cudnost brutálně rve chtíč,
jak sprostota se sápe na slušnost,
jak blbost na schopné si bere bič,

jak umění je pořád služkou mocných,
jak hloupost zpupně chytrým poroučí,
jak prostá pravda je všem prostě pro smích,
jak zlo se dobru chechtá do očí.

Znaven tím vším, já umřel bych tak rád,
jen nemuset tu tebe zanechat.

François Villon

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 306 × | Prestiž Q1: 6,71

+7 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top