Štítky článku: •  

Overtonovo okno

Postoje lidí k různým jevům se s časem mění, ale tento proces lze ve století manipulací zacílit a urychlit. Konec konců každá šikovná žena ví, že když chce svůj protějšek přimět k něčemu, z čeho nebude zrovna nadšený, nesmí to na něj hned vybalit, ale musí si ho na to připravit.

Může to mít třeba takovou povahu: Ty, Karle víš, že Novákovi letos byli u moře na Kanárech? Ti si žijou, viď? To my bysme si to nemohli dovolit, nebo myslíš, že jo? Ne zrovna na Kanáry, ono pěkně je i ve Španělsku nebo Chorvatsku. Víš, já jsem se byla zeptat v cestovce a mají tam docela levný last minute do Splitu. Tak jsem ho předběžně zamluvila, nevadí ti to, viď?

Joseph P. Overton popsal spektrum myšlenek od „volnějších“ k „přísnějším“ podle jejich akceptovatelnosti ve společnosti. To rozhoduje o tom, jestli je politik prosadí či ne. Jevy zpočátku nepřijatelné se po postupné diskusi stávají akceptovatelnějšími. Overtonovo okno vypadá asi takto:

  • Nemyslitelné
  • Radikální
  • Přijatelné
  • Rozumné
  • Populární
  • Součást politiky a života

A naopak běžné přijatelné jevy se mohou stát opačným postupem zcela neakceptovatelnými. Overtonovým postupem se podařilo v průběhu několika dekád prosadit všeobecnou toleranci k lásce a vztahům stejného pohlaví. Před lety to bylo dokonce trestné a dnes se pořádají oslavné pochody, kterých se účastní i sympatizující heterosexuálové. V některých zemích se takto prosadila i eutanazie (dokonce i dětská) a i u nás je už diskutovatelným tématem s příznivci a odpůrci, jen zákonodárci nemají jasno, zda už formulovat návrh zákona.

A chcete opačný přístup? Očkování bylo po řadu desetiletí obecně uznávanou užitečnou činností, až před desetiletími některé tendenční studie a fake news na internetu způsobily, že vznikla řada odpůrců očkování dětí a první výsledky se už dostavují ve formě šíření původně vymýcených spalniček. Časem přijdou možná ještě závažnější choroby jako tuberkulóza, záškrt a podobně. Dříve se všeobecně uznávala nutnost konzervovat prodávané potraviny proti bakteriím a plísním. Dnes jsou tyto konzervanty stále více napadány jako „nenáviděná E-čka“ a reklama vydělává na paradoxním sloganu „bez konzervantů“.

Technologie založená na Overtonově oknu funguje nezávisle na inteligenci. Není to prosté vymývání mozků. Spíše to souvisí s goebbelsovským „stokrát opakovaná lež“. Někdy vyžaduje čas, jindy zabere překvapivě rychle. Co všechno nám ještě média vnutí do přízně a co znechutí? Konec konců tradiční rodina už má pod mediálním tlakem namále. Overtonovi zastánci argumentují i tím, že je takto možné legalizovat pedofilii, incest či dokonce kanibalismus s využitím ekologického strašení.

Je dobré o tom vědět a posuzovat věci a názory i z delší historické perspektivy. Někdy máme tendenci chovat se rutinně jednoduše. Vzpomeňte na Pavlovovy psy. Vidí potravu a sliní a pak už stačí málo. Tím nejaktuálnějším overtonovským projektem, který na nás útočí, je ekologický alarmismus. Za mého mládí bylo slovo ekologie skoro neužívaným pojmem a podívejte dnes. Státy vynakládají na ekologii nemalé sumy. Na etiketách výrobků nacházím hesla „Pěstováno s respektem, pomáháme snižovat emise skleníkových plynů a spotřebu vody“, podobně jako tam možná bylo před dvěma sty lety „Vypěstováno ve zbožnosti a s požehnáním pana biskupa“.

Obávám se, že ta příští totalita bude zelená a nikdo nám od ní nepomůže. Ani tak jasnozřiví pánové, jakými byli Overton a Orwell.

Píše pan Vratislav Hlubuček na NP

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 281 × | Prestiž Q1: 7,40

+9 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top