Štítky článku: •  

Babišův největší omyl — Zemanův Prymula ve vládě

Andrej Babiš požádal Romana Prymulu, aby rezignoval na svou funkci. Prymula opáčil, že se „ničeho nedopustil“ a Babiš ho musí „vyhodit“.

Před několik týdny jsem napsal, že Roman Prymula stáhne celé hnutí ANO do bažin průměrnosti a že Andrej Babiš udělal velkou, hrubou chybu, tím, že si nechal od prezidenta Miloše Zemana „poradit“ a donutil Adama Vojtěcha k rezignaci. Od počátku bylo zřejmé, že Zeman volbou Prymuly způsobil Babišově vládě nejedno bolení hlavy. Bez toho, aby se členy vlády cokoliv projednal, se Prymula pustil do práce a do měsíce jsme se dopracovali k uzavření ekonomiky v tom samém duchu co na jaře. Vláda se stala jenom loutkou v rukách Prymuly. Nicméně, první průzkumy preferencí politických stran naznačily, že hnutí ANO ztrácí rapidně na podpoře. Během měsíce spadlo absolutně o 5 %, což je propad v počtu voličů o neuvěřitelných 17 %!

Předseda poslanců klubu ANO Jaroslav Faltýnek tak zřejmě jednal s Prymulou o tom, co by měl zlepšit v komunikaci s veřejností, aby procentíčka dále nepadala. Jenže byl špehován fotografem Blesku, který přinesl snímky o tom, že Prymula s Faltýnkem jednali v uzavřené restauraci a nachytal oba na ulici bez roušek a v autě s řidičem bez roušek. Babiš toho využil, a protože už dávno ví, že Prymula ve vládě byla jeho obrovská chyba, vyzval Prymulu k rezignaci. Ten to odmítl s tím, že ho musí Babiš odvolat. To je jen potvrzením situace — Prymula je Zemanův člověk a na Babiše od počátku z vysoka kašle. Všichni členové vlády za ČSSD Prymulu vyzvali k odchodu z vlády. Jan Hamáček nevyloučil ani to, že by všichni ministři za ČSSD mohli vládu opustit. Ministr školství Robert Plaga se za Prymulu omluvil s tím, že jeho jednání je špatným příkladem pro děti.

Babiš odjel za Zemanem do Lán jednat o odvolání Prymuly. Zeman k odvolání Prymuly údajně neviděl důvod. Babiš po jednání oznámil, že Zeman akceptoval jeho návrh na odvolání Prymuly s tím, že kandidát na ministra zdravotnictví bude prezidentem přijat v úterý a příští čtvrtek bude nový ministr uveden do funkce. Babišovi se tak podařilo se Zemanem dohodnout vykopnutí Prymuly z vlády. Jediná věc je tak jistá — vyznamenání Prymuly Řádem bílého lva bylo odloženo o rok a je nyní téměř stoprocentní, že žádný řád nedostane.

Jmenování Prymuly do pozice ministra zdravotnictví jen potvrdilo, že jeho „nekomunikativnost“ — přeloženo do češtiny — na všechny kašlu, důležité je jen to, co si myslím já — je jen autoritářský egocentrismus. Tento autoritářský způsob mě dokonce vedl k tomu, že jsem vládu označil adjektivem „Prymulova“. Babiš nad ní zcela ztratil kontrolu.

Na tiskové konferenci po jednání u prezidenta Babiš apeloval na to, abychom dodržovali pravidla tak, aby Vánoce mohly proběhnout „normálně“. Osobně doufám, že nový ministr zdravotnictví bude jiný a rozumný. A snad ta Prymulova opatření budou postupně zrušena. Tím prvním by měl být návrat dětí do škol tak, jak ještě Prymula avizoval tj. 3. listopadu.

Píše pan Jan Bartoň na janbarton.blog.idnes.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 289 × | Prestiž Q1: 9,24

+17 plus Známkuj článek minus –3

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Napsat nový komentář

Dosud bez komentářů

Napsat nový komentář

Zbývá 2048 znaků.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top