Štítky článku: •  

Chiméra nezávislosti České televize

Někdejší člen ODS a Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) Petr Štěpánek na svém facebooku sepsal pojednání o (ne)závislosti České televize. Zaměřil se na mylnou představu o tom, že existence koncesionářských poplatků garantuje nezávislost televize a rozhlasu coby médií veřejné služby.

dvorak-fenster_n.jpg (36,674 kiB)
Veřejnoprávní hlásná trouba Bruselu

Štěpánek ve svém příspěvku s názvem „Chiméra nezávislosti České televize“ píše, že myšlenka, že existence tzv. koncesionářských poplatků údajně garantuje nezávislost televize a rozhlasu coby médií veřejné služby — zatímco financování ze státního rozpočtu jejich nezávislost prý ohrožuje — je zcela iluzorní. „Ve skutečnosti je to jen zbožné přání odpůrců změny financování, ať už jsou jejich motivy jakékoli. Nic takového prostě neexistuje,“ říká jasně.

Kdyby prý cokoli takového platilo, pak z toho nemůže vyplývat nic jiného, než že nemáme ani nezávislou justici, ani nezávislou policii, ani nezávislého ombudsmana, ani nezávislý NKÚ atd. „Neboť všechny tyto instituce jsou také financovány ze státního rozpočtu. A na druhou stranu by z toho vyplývalo, že jedinými skutečně nezávislými institucemi v České republice jsou Česká televize a Český rozhlas,“ píše a dodává, že obě tvrzení trochu skřípou, protože jisté mouchy lze nalézt tu i onde. Takže ve financování to podle jeho názoru zřejmě nebude.

Nezávislost příslušné instituce totiž musí podle Štěpánka garantovat odpovědní lidé, v případě České televize a Českého rozhlasu jejich manažeři a redaktoři, nikoli to, že peníze na účet příslušné instituce připutují tak nebo onak. „Selhání konkrétních lidí nijak nesouvisí s tím, zda svůj plat dostávají z té či oné kasičky,“ podotýká bývalý člen RRTV.

„Myšlenka, že redaktor XY či manažer YZ je více nezávislý, když mu televizní účtárna posílá měsíční plat z peněz pocházejících z televizních poplatků, než tentýž redaktor XY či manažer YZ, kterému tatáž televizní účtárna bude posílat měsíční gáži z peněz, které do televize doputovaly ze státního rozpočtu, je úsměvná. Bude to stále stejný redaktor XY či manažer YZ,“ vysvětluje.

Připomíná, že to, zda a v jaké výši peníze do televize a rozhlasu doplynou, garantuje v obou případech zákon. Pokládá si otázku — kdo určuje množství peněz, které do médií veřejné služby doputují prostřednictvím koncesionářských poplatků? A nabízí odpověď: Poslanci a senátoři, kteří výši televizního, respektive rozhlasového poplatku stanoví zákonem.

Na otázku, kdo bude určovat množství peněz, které do médií veřejné služby doputují prostřednictvím státního rozpočtu? Zase Štěpánek odpovídá, že opět zákonodárci. A to ti samí jako v předchozím případě. Množství peněz, které do médií veřejné služby doplynou ze státního rozpočtu, by také stanovil zákon, nejlépe jako mandatorní výdaj.

Může se ozvat námitka, že politici podlehnou pokušení a přiškrtí přísun peněz ze státního rozpočtu. To podle Štěpánkových slov nelze úplně vyloučit nikdy. Jenže stejně nelze prý vyloučit, že politici přiškrtí veřejnoprávní média drastickým snížením koncesionářských poplatků. „Takže, jaký je v tom rozdíl? Žádný. Koncesionářské poplatky žádnou nezávislost nezpůsobují ani nezaručují,“ zdůrazňuje.

Platí naopak prý jediné: Více než dvacetiletá zkušenost s fungováním České televize, kdy vždy byla a stále je převodovou pákou a hlásnou troubou zdejších „pravdoláskovních“ struktur, tedy pouze jedné politicko-společenské názorové skupiny, vše výše uvedené jen a jen potvrzuje.

Píše pan Petr Štěpánek na FCB


Pozn. red.: Správně to píše pan Mira Stehno. Ať jsou koncesní poplatky dobrovolné a ČT bude mít jasný obraz, nakolik jí občané věří. A tím pádem nebude mít ani eurosvaz právo do toho kafrat, protože veřejnoprávní médium EU povolí pouze za podmínky, že bude eurohujersky-socialistické. (A ty euro-soudruhy si sami z ČT budou muset vyhnat, jinak to nikdo platit nebude.) Ostatně, pokud chce mít vláda pro nouzové situace právo odvysílat plošně nějakou informaci, lze takto zavázat komerční stanice při udělování licence (pokud to tam už není…).

Jiří Medula Naprosto přesné… V roce 2016 zrušili v Izraeli systém placení televizních poplatků a dodnes jsem nezaznamenal nic, co by znamenalo ohrožení nezávislosti tamní „veřejné“ televize… Stejně tak jsem dodnes ovšem nezaznamenal tuto informaci od redaktorů ČT, i to svědčí o jejich objektivitě…

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 273 × | Prestiž Q1: 8,84

+13 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top