Štítky článku: •  

Žádný z důvodů, proč ztroskotal minulý socialismus, nezmizel

Z kotlíkových dotací se stala multimilionová „rozkrádačka“. Přidělování dotací na výměnu starých kotlů za ekologičtější vytápění totiž ovládli podvodníci s počítačovými roboty, jak informovala média.

Aféra s rozkrádáním kotlíkových dotací ukazuje na hlubší problém

Dotace přidělují krajské úřady. Jenže záleží na rychlosti odeslání příslušné žádosti, ve formě on-line formuláře. A zde je počítačový robot zpravidla rychlejší než sebelépe připravený člověk z masa a kostí. Například minulé pondělí v šest hodin ráno, hned po spuštění formuláře na odeslání žádosti, podvodné roboty „rozkradly“ stovky milionů korun, které rozděloval Jihočeský kraj. Lidem z masa a kostí, skutečným zájemcům o dotace, mnohdy zbyly jen oči pro pláč. A chybová hláška na monitoru počítače.

Někteří podvodníci s roboty nabízejí své služby na webu. Pro žadatele prý dotaci zaručeně seženou, bude ho to stát „jen“ deset procent objemu přidělené dotace.

Jedná se o další fiasko dotační politiky. Obecná potíž dotací je v tom, že je zpravidla vždy lze nějak zneužít. Bohulibý záměr se tak míjí účinkem, anebo se stává zdrojem příjmů pro skupinu parazitů.

Kdyby se něco takového stalo v tržních podmínkách, šlo by jistě hned o „selhání trhu“. A to přece řeší regulace nebo postátnění. Když se to stane v podmínkách postátněného přerozdělování, jde určitě jen o nedostatek v příslušné regulaci. A ten přece vyřeší ještě více regulací.

Kdepak, řešením je spíše zrušit dotace. A nechávat lidem více v kapse. Ať si tak nové vytápění pořídí ze svého. A ať mají z čeho. Nebudou pak muset poníženě odvádět „desátek“ parazitujícímu podvodníkovi s robotem.

Píše pan Lukáš Kovanda na prima.iprima.cz


A v obdobném duchu:

Kotlíkové dotace školí socialisty

„Žadatel bez šance. Miliony na kotlíkové dotace si rozebrali podvodníci. Krajské úřady začaly rozdávat stovky milionů korun…“ [Žadatel bez šance. Miliony na kotlíkové dotace si rozebrali podvodníci.]

On ten socialismus vypadal docela hloupě, v médiích se totiž objevily obrázky lidí stojících ve frontách na dotace a to by mohlo někomu něco připomínat a to by nebylo dobré z hlediska PR, tak se ten socialismus a ty fronty pokusili schovat do elektronické formy a uklidit žadatele o dotaci do fronty k počítačům, aby nebyli na očích. A vzhledem k tomu, že se stále ještě nepodařilo vychovat nového socialistického člověka, pořád ten socialismus naráží na to, že se lidé snaží sledovat svůj vlastní zájem, čili že se lidi chovají jako lidi.

Žádný z důvodů, proč ztroskotal minulý socialismus, nezmizel. Jakpak asi dopadne budování toho nového, tentokrát ale už chytrého (smart), socialismu?

Je otázka, jestli v elektronické frontě na dotace vůbec někdo někoho předbíhal, jestli vůbec se dá mluvit o podvodech. Někdo zkusil po výstřelu na startovní čáře naťukat žádost o dotaci pomalu a ručně, někdo jiný použil nějakou rychlou automatizovanou technologii. Dalo by se v tom případě mluvit o podvodu a předbíhání? Socialisty vytoužená rovnost opět nenastala, dotace by v tom případě putovaly k těm chytřejším, kteří si uměli rychleji líznout pomocí technologie, navíc ještě k tomu, že dotace na kotle putují také k těm bohatším, kteří jsou vlastníky nemovitosti.

Nařčení z podvodů a předbíhání také připomíná svalování neúspěchů socialismu (= zase něco nejde sehnat) na keťasy, šmelináře a spekulanty. Je třeba odvést pozornost od skutečných viníků na falešné terče. Viníky této pro socialisty nepříjemné situace jsou především sami budovatelé socialismu.

Nebo že bychom my, kteří nemáme dostatečně kladný vztah k jejich lidově demokratickému zřízení, byli až tak organizovaní a provedli takovou důmyslnou sabotáž?

Píše pan Jindřich Pilc na blog.idnes.cz


Pozn. red.: Nevím, proč pan Kovanda píše o podvodnících a rozkradení… Nikde není napsáno, že každý drban musí stát v elektronické frontě a čekat, až předchozí drban vyplní formulář. Stát (zcela typicky) nezvládl ani tak primitivní zadání, jako je elektronická forma žádosti a vytvořil tak ideální podmínky pro chytřejší. A teď pobíhá v tom žlutém dešti a volá: „Co to je? CO TO, KURVA, JE???“

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 299 × | Prestiž Q1: 9,95

+17 plus Známkuj článek minus –1

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top