Štítky článku: •  

Žádný z důvodů, proč ztroskotal minulý socialismus, nezmizel

Z kotlíkových dotací se stala multimilionová „rozkrádačka“. Přidělování dotací na výměnu starých kotlů za ekologičtější vytápění totiž ovládli podvodníci s počítačovými roboty, jak informovala média.

Aféra s rozkrádáním kotlíkových dotací ukazuje na hlubší problém

Dotace přidělují krajské úřady. Jenže záleží na rychlosti odeslání příslušné žádosti, ve formě on-line formuláře. A zde je počítačový robot zpravidla rychlejší než sebelépe připravený člověk z masa a kostí. Například minulé pondělí v šest hodin ráno, hned po spuštění formuláře na odeslání žádosti, podvodné roboty „rozkradly“ stovky milionů korun, které rozděloval Jihočeský kraj. Lidem z masa a kostí, skutečným zájemcům o dotace, mnohdy zbyly jen oči pro pláč. A chybová hláška na monitoru počítače.

Někteří podvodníci s roboty nabízejí své služby na webu. Pro žadatele prý dotaci zaručeně seženou, bude ho to stát „jen“ deset procent objemu přidělené dotace.

Jedná se o další fiasko dotační politiky. Obecná potíž dotací je v tom, že je zpravidla vždy lze nějak zneužít. Bohulibý záměr se tak míjí účinkem, anebo se stává zdrojem příjmů pro skupinu parazitů.

Kdyby se něco takového stalo v tržních podmínkách, šlo by jistě hned o „selhání trhu“. A to přece řeší regulace nebo postátnění. Když se to stane v podmínkách postátněného přerozdělování, jde určitě jen o nedostatek v příslušné regulaci. A ten přece vyřeší ještě více regulací.

Kdepak, řešením je spíše zrušit dotace. A nechávat lidem více v kapse. Ať si tak nové vytápění pořídí ze svého. A ať mají z čeho. Nebudou pak muset poníženě odvádět „desátek“ parazitujícímu podvodníkovi s robotem.

Píše pan Lukáš Kovanda na prima.iprima.cz


A v obdobném duchu:

Kotlíkové dotace školí socialisty

„Žadatel bez šance. Miliony na kotlíkové dotace si rozebrali podvodníci. Krajské úřady začaly rozdávat stovky milionů korun…“ [Žadatel bez šance. Miliony na kotlíkové dotace si rozebrali podvodníci.]

On ten socialismus vypadal docela hloupě, v médiích se totiž objevily obrázky lidí stojících ve frontách na dotace a to by mohlo někomu něco připomínat a to by nebylo dobré z hlediska PR, tak se ten socialismus a ty fronty pokusili schovat do elektronické formy a uklidit žadatele o dotaci do fronty k počítačům, aby nebyli na očích. A vzhledem k tomu, že se stále ještě nepodařilo vychovat nového socialistického člověka, pořád ten socialismus naráží na to, že se lidé snaží sledovat svůj vlastní zájem, čili že se lidi chovají jako lidi.

Žádný z důvodů, proč ztroskotal minulý socialismus, nezmizel. Jakpak asi dopadne budování toho nového, tentokrát ale už chytrého (smart), socialismu?

Je otázka, jestli v elektronické frontě na dotace vůbec někdo někoho předbíhal, jestli vůbec se dá mluvit o podvodech. Někdo zkusil po výstřelu na startovní čáře naťukat žádost o dotaci pomalu a ručně, někdo jiný použil nějakou rychlou automatizovanou technologii. Dalo by se v tom případě mluvit o podvodu a předbíhání? Socialisty vytoužená rovnost opět nenastala, dotace by v tom případě putovaly k těm chytřejším, kteří si uměli rychleji líznout pomocí technologie, navíc ještě k tomu, že dotace na kotle putují také k těm bohatším, kteří jsou vlastníky nemovitosti.

Nařčení z podvodů a předbíhání také připomíná svalování neúspěchů socialismu (= zase něco nejde sehnat) na keťasy, šmelináře a spekulanty. Je třeba odvést pozornost od skutečných viníků na falešné terče. Viníky této pro socialisty nepříjemné situace jsou především sami budovatelé socialismu.

Nebo že bychom my, kteří nemáme dostatečně kladný vztah k jejich lidově demokratickému zřízení, byli až tak organizovaní a provedli takovou důmyslnou sabotáž?

Píše pan Jindřich Pilc na blog.idnes.cz


Pozn. red.: Nevím, proč pan Kovanda píše o podvodnících a rozkradení… Nikde není napsáno, že každý drban musí stát v elektronické frontě a čekat, až předchozí drban vyplní formulář. Stát (zcela typicky) nezvládl ani tak primitivní zadání, jako je elektronická forma žádosti a vytvořil tak ideální podmínky pro chytřejší. A teď pobíhá v tom žlutém dešti a volá: „Co to je? CO TO, KURVA, JE???“

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 316 × | Prestiž Q1: 10,01

+17 plus Známkuj článek minus –1

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top