Štítky článku: •  

Švédské školy už nebudou učit starou historii

Už žádný Platón nebo Aristoteles. Žádný Řím, žádné další lekce o švédské historii, z doby, kdy byla tahle země velmocí.

Jedná se o nový krok švédské Board of Education, která chce švédské žáky učit o Hitlerovi, 2. světové válce a o postmoderní éře v pozdním 20. století.

V nedávných dnech se švédská debata zaměřila na další sociálně demokratický krok, jehož cílem je učinit švédské občany méně informované o své historii. Z důvodu nedostatku času na vyučování nyní Rada školství navrhuje, aby se předmět Historie musel radikálně změnit.

Genderové otázky, klima a migrace jsou samozřejmě součástí nově navrhovaných revidovaných učebních plánů společenských věd, které zahrnují i historii.

Ve vyšších ročnících (7. – 9.), kde jsou žáci ve věku 13–15 let, se už nebude učit žádná historie starší než je rok 1700. Veškeré studium o starověkém Řecku, Římě nebo o období Velké švédské éry (1611–1718), když Švédsko ovládalo země obklopující Baltské moře, bude vymazáno z osnov dějepisu.

„Švédsko bude v rozpacích“

„Je to hrozné, bizarní a absurdní“, říká profesor historie Dick Harrison, když se dozvěděl, že byl v tomto týdnu tento návrh veřejnosti představen.

„Jako historik, který o tom něco ví, jsem nucen reagovat.“ Jen myšlenka, že pro pochopení přítomnosti není Antika důležitá, je bizarní a absurdní.

Všechno, co nás obklopuje, je odkaz starověkých Řeků, prohlásil a řekl, že pokud se tento návrh stane skutečností, „Švédi se před celým světem ztrapní“.

„Promiňte, ale je to tak špatně, že je pro mě těžké tomu uvěřit.“ Samozřejmě očekávám, že návrh bude stažen, řekl rozrušený profesor.

Více postmodernismu

Revidované plány jsou výsledkem nedostatku času na hodiny historie ve švédských školách, tvrdí školní rada. Žáci ve vyšších ročnících se musí více zaměřit na 19. století, se zvláštním důrazem na holokaust, studenou válku a myšlenky, které se vytvořily ve Švédsku během poválečné éry. To zahrnuje zvyšování povědomí o genderových otázkách, migraci a rasismu. Bude se však stále pokrývat západní otrokářství a kolonialismus v průběhu 18. století a dále.

Nicméně, 100 milionů mrtvých, jako důsledek komunismu ve 20. století, nejsou v revidovaných plánech kurzu jako důležité téma pro studium zmiňovány. Rovněž není zmiňována Maova vláda v Číně během kulturní války.

Zdroj: Voice of Europe, překlad Mike, EpShark.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 324 × | Prestiž Q1: 9,35

+14 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top