Štítky článku: •  

Referendum prostě nebude

Včera byly zveřejněny výsledky průzkumu agentury Median, který se týkal případného referenda o vystoupení z Evropské unie.

Hlavním zjištěním tohoto průzkumu je, že 80 % dotazovaných se obává, že by se v kampani objevily dezinformace. To samozřejmě okamžitě použili zastánci setrvání v EU jako například pan Tomáš Prouza, současný prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu, bývalý státní tajemník pro evropské záležitosti při Úřadu vlády ČR.

Pan Prouza, stejně jako další, se obává, že kampaň zmanipulují a lhát lidem budou pouze zastánci vystoupení z Evropské unie. Při této logice tedy považuje obavy z dezinformační kampaně za pozitivní. Já jsem také přesvědčen, že případná kampaň spojená s referendem by byla plná dezinformací a lží. Jen se tedy — na rozdíl od pana Prouzy — obávám, že by dezinformace přicházely především ze strany zastánců setrvání v EU. Vede mě k tomu zkušenost s tím, jakou dezinformační kampaní nás zásobují už teď.

Uvedu prostý příklad, který je poměrně čerstvý, a to zákaz olověného střeliva a rybářských olůvek. Celou dobu byla veřejnost konejšena tím, že se jedná jen o použití v mokřadech, že toto už v našem právním řádu je a že se tedy pro nás nic nezmění. No a výsledek samozřejmě je, že se bude jednat o plošný zákaz. Tedy přesně ten zákaz, o kterém nám zástupci EU tvrdili, že nemají v plánu a že určitě nenastane. Takže ano, i já se bojím dezinformací a jsem přesvědčen, že případná kampaň jich bude plná.

Dovolím si malé rýpnutí. Dezinformací a lží je plná kampaň před každými volbami. Kdo chce a má čas a chuť, může si porovnat předvolební sliby a následnou realitu. Dojde k výsledkům, že kampaně jsou plné lží a splněné volební sliby by se daly spočítat na prstech jedné ruky. Jen pro připomenutí: vítězná strana posledních voleb do Poslanecké sněmovny před volbami tvrdila, že nebude zvyšovat daně. Jak tyto sliby plní vidíme sami.

Já opravdu nechápu toto pokrytectví. Při vstupu do EU byli lidé dostatečně chytří a informovaní, aby mohli hlasovat v referendu, a to přitom neměli žádné praktické zkušenosti a hlasovali pouze na základě informací z kampaně. Ovšem nyní, když praktické zkušenosti mají, již nejsou dostatečně chytří a informovaní, aby mohli hlasovat o setrvání nebo opuštění EU? Je zajímavé, že lidé, kteří hlásají tyto teorie, sami zdůrazňují, že mají mandát od voličů, tedy od těch nedostatečně chytrých a informovaných.

V průzkumu jsem ale našel i něco pozitivního. Hlavní témata, která by rozhodovala, zda budou lidé hlasovat pro setrvání nebo odchod, jsou: migrace, dvojí kvalita potravin a stíhání zneužívání dotací. Sice bych byl raději, kdyby to bylo zrušení dotací, ale i takto je vidět, co lidi opravdu trápí. Opatření v oblasti životního prostředí, kterých jsou plná média, skončila na dně žebříčku a je vidět, že pro běžného člověka nejsou zásadní. Tohle mě tak nějak utvrzuje v tom, že ve společnosti ještě funguje zdravý rozum a přesvědčuje mě, že lidé jsou kvalifikovaní a informovaní dostatečně.

Možná i to je důvod, proč se někteří referenda tak bojí a snaží se mu zabránit za každou cenu. Přitom jdou sami proti sobě, pokud si myslí, že EU má pro nás jen přínosy a že většina lidí v ní chce zůstat. Výsledky referenda by přece pouze potvrdily jejich názory a nám euroskeptikům by vzaly vítr z plachet. Nebo že by to tak nebylo?

Píše pan Roman Malach na strananezavislosti.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 334 × | Prestiž Q1: 11,96

+22 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top