Štítky článku: •  

Kdo na podzim nebude hodovat

Podzim stojí život tisíce kachen. Letos byla v hodové sezóně zařezaná jedna obzvláště velká — maloobchodní síť Kačka. Na veřejnosti tato událost zatím příliš nezarezonovala, ale zajímavá je přinejmenším ze tří pohledů.

Zaprvé, demonstruje nám, jak subjektivní je pohled politiků na problémy. Například v Horno-nitranských dolech má přijít do roku 2023 o práci 1500 lidí. Po více než miliardě eur ve vyplacených dotacích, desítkách výjezdových i lokálních zasedání vlády, samospráv a snad i papežské stolice se po letech dospělo k akčnímu plánu. Ten dala vypracovat Evropská komise světové poradenské společnosti PwC a už teď na jeho základě tečou miliony eur na „zlehčení transformace“.

US Steel ohlásil snižování o 2500 pracovních míst do roku 2021, ideálně důchodců a s královským odstupným v hodnotě nového rumunského automobilu. Naplnil tím noviny na několik dní a košickou VÚC přiměl až k nápadu železárny odkoupit.

Z Kachny vyletělo 1800 prodavaček z večera do rána. Momentálně nejen bez odstupného, ​​ale i bez výplat. Zatím k tomu žádný politik neměl tiskovku. Stovky roztroušených obchůdků nemají politický nátlak velké fabriky, takže smůla. Mnohé z těchto (převážně) žen přitom pracovaly v malých obcích v chudších regionech. Tím se dostáváme k druhému pohledu. Automobilky, hutě, velké fabriky si dokáží vydupat pozornost politiků a obrousit hrany problémových zákonů. Naopak, z maloobchodu udělalo zejména Ministerstvo zemědělství obětního beránka na zakrytí všech svých neúspěchů. Drakonické pokuty od hygieny, či zákon o nepřiměřených podmínkách vyžadují svou daň, která obzvlášť těžce dopadá na menší hráče. A to se ještě podařilo z brankové čáry vykopnout odvod řetězců (pod jeho původní verzi by spadala i Kačka).

Jiné menší maloobchodní sítě žijí, Kačka padla. Ano, fatální chybou Kačky byla špatně odhadnutá expanze a rebranding ztrátové sítě novým investorům. Ale vedení Kačky otevřeně říká, že za jejich pád může i rapidní navýšení minimální mzdy a mzdových příplatků. Někteří na to zareagovali, že když investoři neumí zaplatit zvýšenou minimální mzdu a příplatky, tak ať raději nepodnikají. Vždyť jiní tolik vyplácet umí. To je třetí pohled.

No ano, i takto se k tomu dá postavit. Nemůžeš platit, kolik ti přikážou; tak nepodnikej! Jenže pokud bude růst minimální mzdy pokračovat (a na ni navázaných příplatků), přihodí se k tomu sportovní poukazy, či rekreační poukazy pro malé firmy, tak těch co „neumí podnikat“ bude stále více. A ti, co „umí podnikat“, budou poptávat jen programátory, SAP konzultanty či kardiochirurgy, ne prodavačky.

HN, 7. 10. 2019

Píše pan Martin Vlachynský na Slovenském portálu Iness.sk


Pozn. red.: Jak vidno, i Slováci si budují svůj korporátní fašismus. Ony k tomu inklinují všechny socialistické a socializující vlády. A ne náhodou mi to připomíná, že když tady krachly prostějovské oděvní závody, o tisíce šiček se také nikdo nestaral. Maršte na pracák, holoto. Zato když si drze přišli říct manažeři superbohatého koncernu Robert Bosch přímo na vládu o půl miliardy korun, dostali je (dokonce ještě víc, než chtěli). To se to rozdává z cizího, že jo, Sobotko! (Anebo už to byl panko velkomožný Babiš?)

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 300 × | Prestiž Q1: 11,25

+20 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top