Štítky článku: •  

Chraňme se před státem a jeho hloupými úředníky. Zn.: Spěchá!

Příběh naší doby. Firma z Rožnova pod Radhoštěm zveřejnila tento inzerát: Volná pozice: Všeobecná a finanční účetní. Přihlásili se muži i ženy, firma nakonec vybrala do zaměstnání ženu. Po několika týdnech se do věci vložil oblastní inspektorát práce a uložil firmě pokutu deset tisíc korun. Kvůli diskriminaci mužů.

„Takto uveřejněný inzerát obsahující požadavky na ženské pohlaví nového zaměstnance je diskriminační, neboť nebyl shledán zákonný důvod, který by ospravedlňoval dané zveřejněné znění inzerátu. Jednáním obviněného tak nebylo všem fyzickým osobám, konkrétně mužům, zajištěno rovné zacházení při uplatňování jejich práva na zaměstnání,“ zdůvodnil verdikt vedoucí inspektorátu. (Všimněte si toho slovníku — majitel firmy, který hledal a zaměstnal účetní, bude z jejího platu měsíčně odvádět státu nemalé odvody, je „obviněný“.)

Jenže obviněný si šikanu ze strany státu nenechal líbit a proti verdiktu se odvolal. „Takové rozhodnutí považuji za nepodařený vtip,“ brání se onen nešťastník.

Těžko předjímat, jak kauza dopadne. Kdybych věděl, musel bych totiž předstírat, že se vyznám v kafkovském světě české byrokracie. Což si opravdu netroufám, to byste po mně taky mohli chtít, abych rozuměl binárním vtipům.

Ale k čemu se vyjádřit můžu: Ten úřad, jenž udělil firmě shánějící účetní pokutu, je od sklepa po půdu zaplněný lidmi placenými z daní těch, které šikanuje, pokutuje a považuje za své poddané, svého druhu nevolníky. Nadřízený úřad, který se bude zabývat dovoláním majitele proti pokutě, taktéž. Celá kauza ještě zaměstná několik byrokratů, majitel firmy se jí bude zabývat hodiny a hodiny místo toho, aby se staral o svůj byznys a své zaměstnance. Notabene bude potřebovat právníka, protože v diskriminační legislativě aby se prase vyznalo.

Zato úředníci, kteří mají čas, vůli i energii se vozit po slušných lidech, za svá rozhodnutí nenesou žádnou odpovědnost. Osobní a bohužel ani hmotnou. Mají na své straně zákony, nadřízené, doživotně je chrání zákon o státní službě. Nechápou, že to, co se v Rožnově událo, není trestný čin, že majitelé firmy nejsou sprostí „obvinění“ ani „pachatelé“, ale naopak: spáchali zcela užitečnou věc. Zaplatili si inzerát v novinách a zaměstnali člověka.

Oněm úředníkům platíme kanceláře, teplo, světlo, telefony; výše postaveným auta. A také odměny, prémie, dlouhé dovolené a benefity, o nichž se soukromému sektoru ani nezdá. A oni místo toho, aby nám byli k službám, trestají a pokutují zcela normální podnikatelskou aktivitu.

Pokud se i v odvolání potvrdí, že rožnovský podnikatel vskutku diskriminoval účetní-muže a porušil platné zákony, měli bychom co nejdřív ony zákony zneplatnit. A přijmout legislativu na obranu proti diskriminaci ze strany tupého úřednictva.

Píše pan Marek Stoniš jako úvodník Reflex.cz


Pozn. red.: Jako bych to asi před 14 dny nepsal! Státní byrokracie je beztrestná a chová se jako feudální vrchnost (vlastně ještě hůře). Bič a vyhnat je z těch zaprděných kanceláří!!! JSOU TO PARAZITI!!! Co je, kurva, nějakému zasranému státnímu úřadu do toho, koho chce/nechce soukromá firma zaměstnant? Když se umanu, že zaměstnám výhradně blonďatého Eskymáka s jedním modrým okem, je to moje věc. V opačném případě míříme cvalem k mnou zmíněnému fašismu. (Mimochodem: diskriminace je jednou z nejběžnějších lidských činností: diskriminujeme zcela přirozeně od rána do večera.)

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 371 × | Prestiž Q1: 14,32

+30 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 2 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.
Ladislav

Já bych to okomentoval, ale bojím se, že taky dostanu pokutu.

PeTaX

:-)

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top