Štítky článku: •  

30 let svobody? Ne

V roce 1989 jsem sedl do autobusu, abych se mohl přidat k ostatním. Cinkal jsem klíči na Václaváku v Praze a chtěl svobodu. Bylo mi 19. Uplynulo 30 let a já se rozhlížím kolem a hledám, kde ta svoboda je.

Bylo to fajn, ale ke svobodě vede ještě dlouhá cesta

Když jsem tam tehdy stál, říkal jsem si, že teď to přijde. Konec komisí a institucí kontrolujících a schvalujících, jestli je člověk dostatečně politicky uvědomělý, aby mohl dělat to či ono. Konec systémové buzerace. Konec popotahování lidí za to, že ve veřejném prostoru řeknou nahlas, co si myslí. Konec vyhazování ze zaměstnání za politické postoje. Konec doby, kdy lidé mluvili jinak doma a jinak v práci, aby neměli problémy. Konec udávání, šmírování, nasazování provokatérů. Konec vlády jedné strany. Konec jediné správné pravdy. Konec špinění jedné světové strany a nekritické adorace druhé. Konec závislosti politického vývoje u nás na rozhodování za našimi hranicemi. Konec naší účasti ve spolku, ve kterém silové složky mlátí lidi v ulicích. Konec trestání lidí preventivně, protože by mohli něco provést. Konec doby, kdy jste z televize slyšeli slova o rozvracečích socialistického zřízení hned po tom, co vám ukázali nadšené svazáky, straníky a hrdiny socialistické práce. Konec doby, kdy pár lidí se správným profilem ve správné funkci řídilo osudy všech.

Když jsem tam tehdy stál, říkal jsem si, že teď to přijde. Začátek doby, kdy si lidé budou moct dělat a říkat, co chtějí, aniž by je za to někdo perzekvoval. Jediným kritériem bude, že svobodným projevem a činy nebudete smět fyzicky či na majetku poškodit jiného. Začátek doby, kdy vás v práci budou posuzovat podle toho, co umíte, ne podle kádrového profilu nebo uvědomělosti rodičů. Zrod politicky neregulované výroby, služeb a obchodu. Otevření trhu celému světu. Začátek doby bez indoktrinačních nástěnek ve školách a jejich nástěnkářů, oslavujících povinně výstřižky z novin budovatelkou atmosféru. Zrod doby, ve které si hrdá a samostatná republika bude o svých věcech konečně rozhodovat sama. Těšil jsem se na svobodu.

Je rok 2019. Uplynulo 30 let od doby, kdy jsem tam stál a říkal si, že teď to přijde. Co přišlo? Co máme? Co jsme získali? Rozhlížím se kolem sebe a místo svobody nacházím namátkou:

– Ve školách visí ideologické nástěnky a jejich nástěnkáři oslavují pečlivě natištěnými propagačními materiály budovatelskou atmosféru.

– Rodiče se stejně jako dřív občas obávají, jestli jejich dítě neřekne ve škole něco nevhodného.

– Lidé opět říkají něco jiného doma a něco jiného v práci a ve společnosti.

– Pro jiný názor je na některé vyvíjen mediální dehonestující tlak, na základě kterého jsou následně dobrovolně odejiti ze zaměstnání. Vzdali to.

– V televizi vidím nekritickou adoraci jedné světové strany a systematické špinění té druhé.

– Lidé jsou trestáni za verbální trestné činy. Presumpce neviny neplatí. Lidé stojící před státními úřady a soudy musí dokazovat svou nevinu.

– Trh zboží, práce a kapitálu není volný, nýbrž jednotný. Obchodovat s celým světem nejde, protože někdo v politické funkci rozhodl o zavedení sankcí.

– Lidé jsou buzerováni od rána do večera tisíci formuláři, razítky a povoleními. Česká republika má více než 2 miliony zákonů, nařízení a předpisů. Přitom v roce 1990 jich bylo jen cca 500 tisíc.

– Máme nejvyšší zdanění práce široko daleko. Společně s dalšími daněmi sebere stát lidem každý měsíc většinu toho, co vydělají.

– Podnikatelé a živnostníci nemohou svobodně rozhodovat o tom, komu co prodají, koho obslouží a jak použijí svůj majetek, na který si vydělali. Regulace došly tak daleko, že už to chvílemi smrdí takovým novým malým znárodněním.

– Banán, ananas, mandarinku nebo pytlík buráků už koupíme všude a celý rok. Bez fronty a pořadníku. Akorát naše národní ryze domácí produkty, ve kterých jsme byli soběstační, abyste hledali lupou.

– Někteří lidé častěji využívají možnost cestovat na občanský průkaz přes hranice, které nejsou kontrolovány. Jenže jsme to vyměnili za permanentní šmírování všech. Kamery, software na rozpoznávání obličejů, sledování registračních značek našich aut, údaje z bank o platbách, data od mobilních operátorů o našem pohybu a komunikaci. Sen každého autoritáře.

– Na sociálních sítích fungují lidé, kteří práskají a udávají jiné lidi za jejich názory. Dosáhli podle mě stejné morální úrovně, jakou měli svého času gestapo nebo estébáci. Změnily se jen metody, ale cíl zůstal. Jinak smýšlející lidé prostě nesmí projet za žádnou cenu.

– Různé menšiny lidí opět řídí ostatní, přičemž společným rysem je upravit a ohnout za použití legislativního násilí životy většiny k obrazu svému.

– O mé zemi zase rozhodují politici v cizích zemích za našimi hranicemi.

– Ve státech, se kterými jsme v nové politické unii po tom, co jsme před třiceti lety z jiné odešli, mlátí silové složky lidi v ulicích.

– Lidé už nemusí utíkat přes ostnaté dráty ven z republiky. Na druhou stranu neexistuje ochrana hranic, která by zarazila příchod jiných lidí, o které tu zjevná většina ale vůbec nestojí.

– Nemáme v podstatě vlastní armádu, která by mohla v případě potřeby bránit naši zemi. Taktně pak mlčíme, když třeba nějaký náš partner v NATO vyrazí válčit do cizího suverénního státu.

Jo, máme se lépe než před 30 lety. Tedy alespoň většina z nás, mě nevyjímaje. Já jen říkám, že svoboda vypadá jinak. V mnoha ohledech jsme zase tam, odkud jsme v roce 1989 vypadli. Změnily se jen světové strany a místo žlutého srpu a kladiva na rudém pozadí tu na těch nástěnkách máme žluté hvězdy na pozadí modrém. A zatímco v televizi adorují své eurounijní soft verze Kim Čong-una s lidštějšími tvářemi, lidé toužící po svobodě, nezávislosti České republiky a odchodu z EU jsou za nežádoucí novodobé imperialistické brouky.

Miluju Českou republiku. Opravdu. Narodily se tu generace mých předků z obou stran. A právě proto, že tuhle jednu z nejbezpečnějších zemí na světě miluju, nemůžu letos slavit 30 let svobody. Svoboda totiž podle mě vypadá jinak. Útěchou nám budiž, že jsme v porovnání s drtivou většinou států v Evropě stále ještě nejsvobodnější zemí. To, co se děje ve Francii, Německu, Španělsku, Portugalsku, Belgii, Nizozemí, Itálii, Řecku, Švédsku, ale třeba i ve Velké Británii, je už úplně jiný level. Také proto chci pryč z EU. Na národní úrovni totiž stále ještě existuje naděje na výměnu lidí u moci. Politiky ve výše uvedených zemích, kteří o nás rozhodují, mají větší hlasovací sílu než my, a které zvolili občané v jiných státech s vlastními problémy, nevyměníte z České republiky nikdy.

Ať žije Česká republika. Ať žije svoboda! Těch 30 let bylo fajn, ale ke skutečné občanské svobodě vede ještě dlouhá cesta.

František Matějka | 27. 10. 2019 | strananezavislosti.cz


Pozn. red.: Aneb dlouhá cesta tam a zase zpátky. Snad jen reálný socialismus byl v tichosti zaměněn za reálný fašismus. Aktéři jsou stejní. Oběti také.

Z diskuse na blog.idnes.cz: „Svoboda nám spadla do klína bez boje. Proto si jí nevážíme a proto nejsme ochotni se o svoji svobodu prát. Až potud souhlas.

Jinak změny nevidím tak depresivně! Přetáhli jsme si do společnosti zhoubné komunistické myšlení. A tak máme zdravotnictví prakticky zadarmo a žijeme komunistickou iluzí, že na takové zdravotnictví bude dost peněz. Starci a puberťáci jezdí za komunistické NOMINÁLNÍ jízdné, o kterém se nám ani za komunistické éry nesnilo. Ale díky našemu komunistickému myšlení ztrácíme jednu svobodu za druhou. Většina se těch svobod zbavuje nevědomky a zcela bez reakce. Jen pár občanů vědomě před tím varuje. Ale je důležité si uvědomit, že si za to všechno můžeme sami, že my si svobodně volíme své neschopné zástupce, kteří nám ty naše svobody zbytečně umenšují. Pokud budeme chtít, máme své životy ve svých rukou. Ale nesmíme podléhat jakékoliv emocionální propagandě, ale jít jen za racionálními vztahy ve společnosti.

Od Listopadu jsme prošli údobím euforie, nadšení z nabité svobody, pak údobím klondajku s rozkrádáním majetku státu a nyní nastoupilo nebezpečné údobí desiluzí, desinformací a deprese. A jen na nás záleží, jak brzo se probudíme ze svých komunistických iluzí a snů a jak brzo začneme usilovat o úctu k druhému člověku bez závisti a nenávisti, usilovat o pravdu a pravdivý přístup ke světu, usilovat o spravedlnost, právní stát a demokratickou dělbu moci! Stejně je důležité vzdát se svých socialistických až komunistických iluzí nastavovaných ve falešném sociálním inženýrství a navrátit se ke svým přirozeným, svobodným kořenům.“

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 545 × | Prestiž Q1: 13,22

+25 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 6 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.
Marian K.

Naprosto ve všem s Vámi p. Matějko, souhlasím. Přesně tak to vnímám i já a řada lidí s kterými o tomto hovořím. Popsal jste to , at´ se to kdokoliv a jakkoliv snaží popřít či ideologickými žvásty znevěrohodnit. Ta situace je opravdu taková a ne jiná. Obohatím to ještě tímto:
- pravděpodobně zbytečná Policie / dvakrát mne vykradli a ač jsem pachatele označil, bylo mi prakticky dopředu sděleno , že dostanu oznámení " pachatel neznámý ". Proč ? Protože mu to Policie bez " věrohodných důkazů / kamera , foto, přiznání / nemůže dokázat.Oni dnes neumí pachatele usvědčit pomocí metod , které se třeba zbytečně učí na nám zaplacených kursech, školeních a pod. Mně se o tom ani nechce mluvit. To Vám ruce padají.
- další.. MY ráno vstáváme v pět, doma jsme z práce v šest / OSVČ / , denně se dívám na lidi / světlé i tmavší pleti / kteří těch třicet let nedělají - N I C ! A žijí ! Jsou doma. V pohodě a státem zaopatřeni. Nákupy, odvoz taxíky. Klid !
- máme souseda / 35 let / , doposud nezavadil o práci , je doma , ve dne spí, v noci pije / netušíme za co / a dělá binec v domě. Uřady podporován ,včetně potravinových balíčků.
- denně sledujeme, že nedošlo k potrestání těch zlodějů z devadesátých let. Smějí se nám do obličeje, hrají golf. tenis, jezdí na přepychové dovolené, vlastní drahá auta. Žiji !
- dotace : koukáme na podnikavce, kteří žijí z peněz, které si nikdy nevydělali ani navydělají. A žijí ! Příklad z mnoha. Potřebuji opravit dům. Normální cena cca dvěstě tisíc. Přes dotace ? cca sedmsetpadesát tisíc. To je sranda ! Nebo legrace ? Nebo zlodějina na zlodějinu ?
- a tak dále, atd. Toho by bylo moc ! Voda ! Pošta ! Solární zlo-baroni . Prostě jeden obrovský bor...binec. A velká nejistota !!! Zejména pro starší lidi.
- to bychom tady mohli popsat stohy papíru a dokola hovořit
- proto P R Y Č !!! z toho bruselského megabince , at to stoji, co to stojí. Horší už to být nemůže. Kromě války.
Ten Váš příspěvek naprosto přesně odpovídá realitě. Držím Vám palc

trtin

Je to mnohem horsi, je to katastrofalni...je to totalni likvidace zeme i s lidma...je to temer definitivni...
Porovnavani politickych systemu je naivni a povrchni zvazeni situace...

Autor je tak jako vetsina lidi enormni optimista a podle vseho poradne nevi, co se deje...

Jedna se uz stovky let porad o stejnou agendu - likvidace Slovanu jako posledni solidni prekazky k uplnemu ovladnuti a zotroceni planety..

Stojime uz davno ve fronte na popravu, ktera se navic zrychluje a je cim dal kratsi...

Lide jsou kazdy den traveni zradlem, vodu, leky, vakcinami a vetsinou uz jsou i otraveni...
Konecna ekonomicka destrukce zeme a fyzicka likvidace lidi je jistena likvidaci moralni a vse zavrsuje pro jistotu do budoucna vychova vetsinou blbe, nevzdelane, rozmazlene, hrube, bezkrupulozni, sebevedome, neschopne, radne certifikovane a totalne vyplachnute nove generace arogantnich tupcu...

Generace patricne oslepena a hlucha k varovani starsich uz ted s vidinou zarnych zitrku nadsene slavi svuj totalni konec...

A posledni sance jakekoli pomoci z "venku" je rezolutne utnuta dobre pestovanou nenavisti k tem, kteri by opet jako jedini nam snad jeste jednou mohli pomoci, jako to udelali uz mnohokrat v minulosti...

Nachazime se v mnohem horsi situaci nez byla okupace nacistickym Nemeckem..
Jsme skutecne uz davno na hrane samotne existence...

To neni pesimismus...
TO JE REALITA...

libertarian

Pane, mate skoro celkom pravdu. Žiaľ, píšete o dôsledkoch, ale nespomínate PRÍČINU toho ZLA. A túto popisujem ja v komente:
libertarian 29. 10. 2019 09:53:43

Stručne - príčinou toho ZLA ktoré popisujete sme samotní my, ovčania (to nie je preklep!). My MÁME MOŽNOSŤ vytvoriť tu normálne pomery , ale my si volíme gaunerov za svojich otrokárov. Žiaľ, v demokracii VŽDY idú do politiky gauneri - pretože slušných a múdrych si ovčania nikdy nezvolia , pretože múdri im nenasľubujú toľko socialistíckých podpôr a prídavkov a dotácií.

libertarian

30 let svobody? Ne

a ja hovorím : 30 let svobody? Ano.

Vysvetlím :
Ako jednotlivec mám slobody pomerne málo. Fakty o tom, uvedené v článku sú pravdivé. Lenže - Sloboda vytvorená v roku 1989 nebola darom pre jednotlivca. Bola to tzv. "demokratická" sloboda. Demokracia umožňuje, aby si väčšina občanov SPOLOČNE zabezpečila slobodu pre jednotlivca. Lenže - ľudská hlúposť , využitá niekoľkými gaunermi, politikmi, umožnila, že väčšina ovčanov vložila slobodu všetkých ľudí do rúk tých niekoľkých gaunerov, politikov. TAKTO FUNGUJE DEMOKRACIA. Demokracia NEZARUČUJE slobodu jednotlivcovi, demokracia umožňuje väčšine ODOVZDAŤ slobodu všetkých gaunerom politikom.
Preto je demokracia ZLO. Demokracia NIE JE VHODNÁ pre hlupákov ovčanov.

Quido Wertz

Zajímavá redakční poznámka "...nadšení z nabité svobody..." Co tím mysleli? Jaký náboj obsahuje naše svoboda? Nebo jen neumí česky?

PeTaX

Redakce česky umí a tuze se tomu nasmála.
Pokud jste si nevšiml, je to uvozeno: „Z diskuse na blog.idnes.cz“. A bylo mi líto to tomu autorovi opravit.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top