Štítky článku: •  

Rozumí prostý občan slovům sleva a zdarma správně?

Na levém břehu Vltavy se hádá 200 venkoncem nepraktických lidí — politiků nad zcela praktickými věcmi, které jdou spočítat a kdyby nebyly politické, tak by na ně stačil selský rozum. Dnes je to o výši daní na další období.

Ptají se sami sebe „Co jim zdražíme“?

O co jde? Jde o to, že státní pokladna je prázdná v důsledku toho, že se peníze nevydávají za odvedenou práci, ale vydávají se jako politické bonusy za vhozené hlasy. Dnes je velká část výdajů státního rozpočtu „nárokovou“ složkou. Premiér se vzteká nad tím, že dopravci zneužívají dotace na dopravu dětí a důchodců. Zneužití spočívá v tom, že Vláda se usnesla, že bude dotovat jízdné jako slevu z ceny. No a co udělali dopravci — navýšili cenu, aby dostali od státu slevu. Jednoduché jak facka.

V době skutečné plné zaměstnanosti a nedostatku lidí na pracovním trhu vyplácí sociální dávky těm, kteří se práci z různých důvodů vyhýbají.

Na úrovni měst konšelé mnohde přemýšlejí a někde už i nabízejí městskou dopravu bez patřičné úhrady. Pár měst zvažuje odvoz a skladování odpadu opět bez patřičné úhrady.

Záměrně píši „bez patřičné úhrady“ a nikoliv zdarma. Zdarma se ani dítě nepo… Musíte do něj vpravit stravu. Politikové však nabízejí na plakátech slevu a zdarma cokoliv velice často. Je potřeba si uvědomit, že pravdivé sdělení je — za peníze od vás vybrané, z našeho pohledu dobra, pro vás máme řešení, které jste si od nás zasloužili. Nic víc — nic míň.

Pokud by politici byli vzdělaní a současně odpovědní nikoliv svým sekretariátům, ale občanům, tak by jistě při nedostatku financí na cokoliv museli hledat rezervy nejprve v systému a následně u daňových poplatníků. Ovšem to je těžká práce, přesvědčit někoho komu něco dávám a nemám na to, že mu to vezmu.

Celý systém je na hlavu postaven od samého základu. Politické strany v naší zemi jsou placeny podle volebního výsledku ze státního rozpočtu. Tedy je důležité se starat zejména o tu větev, na které sedím a nikoliv o ten strom z kterého roste. Že je to krátkozraké a dětinské je zřejmé.

Ovšem změna se nedá jen tak rychle čekat a to i třeba kvůli tomu, že těch 200 ptáků sedících na stejné větvi umí počítat tak do těch dvou set. A jim to stačí, tak třeba i proto mudrují nad tím, že matematika není hodna takové vážnosti, že by měla být součástí maturity. Tady je to taky jistá podoba slevy, vyvolaná jistou lží, která se dobře vykazuje — u nás má maturitu tolik procent lidí a tím jsme vyspělejší.

Když se do toho ponoříte ještě hlouběji, tak musíte dojít poznání, že celý systém je veden za jedním slovem — vítězství. Je potřeba si uvědomit, že celý svět funguje díky protikladům. Den — noc, teplo — zima, radost — smutek. Takže když je vítězství, musí být i prohra. Tedy je nepřirozené a proti přírodě odstraňovat přirozené překážky k dosažení cíle.

A je celkem jedno, jestli je to matematika k cestě k maturitě nebo cena jízdenky na výlet či do školy.

Vše je řešitelné a to zrušením představy, že všichni máme mít všechno. Pokud jí nezruší osvícení a vzdělaní politikové tak ji jednou zruší evoluce — takto vývoj jako takový.

Osvíceného politika aby s lampou v poledne hledal.

Píše pan Oto Kaděrka na blog.idnes.cz


Pozn. red.:  Prostý občan neřeší otázku takto. Řeší, zda bude platit z vlastní peněženky, nebo státní lupiči zařídí, aby to zaplatil někdo jiný a on se nemusel starat. Ani o ty okradené (beztak jsou to jen hnusní zbohatlíci a vykořisťovatelé…). Že je to babička odvedle a i on sám, to už nevidí.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 270 × | Prestiž Q1: 8,47

+12 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 5 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.
Tomáš Fiala

Je to zajímavý problém.

V mém sudetském městě žil, byl a "panoval" jeden primátor. Na půdě Senátu prosadil zcela přirozený princip, že o pozemek by se měl starat jeho majitel a ne zadarmo + násilím donucený soused. Svoz odpadků ve městě je pro jeho obyvatele bezplatně. Nejsou totiž kvůli tomu nijak zvýšeny platby za služby/"služby" města (pronájem městských ploch a prostorů, daně z nemovitostí, poplatky za ubytování hostů, ...) ve srovnání s "konkurencí" - jinými srovnatelnými městy.

Nedílnou součástí systému městské dopravy jsou už desetiletí trolejbusy. Za "panování" tohoto primátora byl vozový park výrazně modernizován a došlo k významnému rozšíření tras - odsířené a odfiltrované Ledvice máme na dohled z oken, tudíž je (na volném trhu by zcela určitě bylo) efektivní a tím i ekologické tuto energii využít. Nebylo doposud třeba ani za koruny dluhů na nové trolejbusy a rozšíření tras. Cena jízdného je vzhledem k cenám "konkurence" a při jejím komfortu spíš velmi příznivá (za komoušů by to bylo 2,- Kčs). Domnívám se dokonce, že na volném trhu (bez nákladů na stát, které teď dopravci všelijakým způsobem hradí, a který na tom všem nemá zásluhy ani za mák) by byla +/- blízko tržní.

Komunikace ve městě (pro chodce i auta) jsou v uspokojivém stavu a hlavně v provozu - žádné katastroficky kombinované uzavírky se u nás nekonají.

Město jednou ročně provozuje fesťák o několika stejdžích pro návštěvníky bez vstupného, přitom už ho nedotuje - což byl záměr zastupitelstva a to ho naplnilo.

Ve městě je po všech stránkách pořádek (aniž by bylo policejní!). Do vyhlášeného "nejnebezpečnějšího" místa v mé čtvrti chodím i v noci do večerky a ve skutečnosti nemám důvod se tam cítit nebezpečně. Město ze mně nikde ani zprostředkovaně nechce vydojit víc, než "konkurence".

Město není zadlužené.

A spousta lidí ho furt totálně nenávidí...

PS: Ale na druhou stranu - vážně jsem zhrozen tou "nazarbajevskou" 3,14čovinou megalomaského koupaliště - na vrcholku druhého nejvyššího a dost strmého kopce města...

PeTaX

Nevím sice, o jaké město/primáše jde, ale nenávist byla zaseta už před 70 lety. Stále plodí (a je hnojena).
PS: Rybník na kopci? A já myslel, že to je doména podšumaví. ;-)

Hynek Rajchenberk

To bude Ústí nad Labem dle těch Ledvic a trolejbusů.

Mimochodem v tomto městě ještě vcelku nedávno měli nejméně dotované (větší) MHD v republice, asi jen z 1/3. Celkem slušný výsledek, když poměr je většinou opačný.

TomM

Vida, já z toho zase vyčetl Teplice a Kuberu. Teplice jsou k ledvické elektrárně ještě blíž a navíc ten bezplatný svoz odpadků.

PeTaX

No vida; to se zdá věrohodnější.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top