Štítky článku: •  

Nad dopisy čtenářů

Můj blog občas přebírají některé servery určené pro fašisty, rasisty, xenofoby, frustrované nevzdělance a vůbec všechny lidi, kteří stále ještě nepoplivali vlastní úsudek.

Jedním z těchto serverů je D-FENS (čtu vás nepravidelně, ale děkuji) kde byla zmínkajednom z mých článků na téma emise CO2. To se stává relativně často a (už) to není nic překvapivého. Překvapivé bylo, že původní článek přebral (i s odkazem na mě) sever Neviditelný pes. Neodvažuji se soudit jací čtenářové čtou Neviditelného psa (jsem jedním z nich) nicméně asi jsou výrazně šťouravější než je na Internetu zvykem, protože se mi sešlo několik reakcí na několik posledních článků, které jsem napsal.

Jeden člověk například reagoval na „Kubáčovy atomové cementárny“ a ironicky mi psal, že takové věci nemá smysl psát česky u nás, ale má smysl přeložit je do čínštiny a poslat na politbyro KSČ (jako Komunistická strana Číny). Ano v principu souhlasím a opakovaně píšu věci ve stylu: Evropa si hraje na „vzdělanostní společnost což interpretuje jako hon za dotacemi pro genderové, eko- a další neziskovky — jejichž vedlejším produktem není nic hmatatelného, ani pozitivního a už vůbec ne technologický pokrok. Poslední „velká technologie vzešlá z Evropy byly GSM mobily patentované už v roce 1990!!! Naopak evropská technologická zaostalost jde ruku v ruce s „technologickou nevzdělaností (příznakem budiž diskuse o učňovském školství nebo maturitě z matematiky). Technologická nevzdělanost „hříchu nečiní, takže pak se dostáváme do absurdní situace, kdy zaostalost je zaostalci interpretována jako pokrok — a naopak.

Jinými slovy první jadernou cementárnu postaví Číňani. Následník Trumpa na ni uvrhne embargo a následnice Merkelové pojede do Pekingu — lézt soudruhovi do řiti pro licenci na výstavbu několika kusů v Porýní.

Pak se mi sešla hromada mailů na téma „ekonomické zaostalosti reálného socialismu“. Mnoho čtenářů podráždilo srovnání výstavby silniční sítě a věta „bolševik investoval své skromné peníze překvapivě racionálně. Na to jsem dostal několik reakcí které zcela správně prohlašovaly, že významným faktorem pádu komunismu byla jeho ekonomická zaostalost. To nijak nerozporuji, jenom bych doporučil pozornosti čtenářstva následující fenomén:

Včera:

  • Optikou Rudého Práva z roku 1987 — vše bylo na nejlepší cestě ve stylu vtipu: Kde je obchodní dům Globál?“Proč se ptáte?“Soudruh prezident říkal, že v globálu je zboží dost.“ Neboli i Rudé právo připouštělo drobné problémy dodavatelsko-odběratelských vztahů, které vyřeší chozrasčot, glasnosť, pěrestrojka“.
  • Vnějším pohledem byl socialisticý tábor — obr na hliněných nohou, který nebyl schopný pokrýt ani výdaje na zbrojení a kde docházelo ke komickým deficitům zboží (hajzlpapír třeba).
  • Ti obyvatelé socialistického tábora, kteří na základě poslechu amerických „štvavých vysílaček — Svobodná Evropa a Hlas Ameriky poukazovali na zaostalost socialismu byli označení za nepřátele režimu a byli režimem šikanováni.

Dnes:

  • Optikou serveru Aktuálně.CZ nebo ČT24 — NYNÍ žijeme v té nejlepší možné době — ekonomika je vysoce výkonná, nezaměstnanost je nejnižší od začátku statistik. Hrubý domácí produkt roste mnoho let po sobě. Mírně rostou i daně. ERGO (rostoucí) HDP * (rostoucí) Daně = Babišovi ministři sedí na stále větším a větším balíku peněz!?
  • Vnějším pohledem ale v Česku vidíte neschopnost zahájit, provést i dokončit jakoukoliv veřejnou stavbu, včetně oprav silničního systému zděděného po komunistech. Miliony lidí v exekucích, nemožnost pro mladé — vydělat si na bydlení a založit rodinu. Nemožnost založit malou firmu nebo živnost. Růst cen všeho (mimo asijského šmejdu). Naopak dominanci asijského šmejdu na trhu spotřebního zboží, bez kterého by náš trh byl zásoben hůře než „obchodní dům Globál za Jakeše a Biľaka. Úpadek vzdělávacího systému, obrovské nerovnosti ve zdravotnictví, státní správou/protektorátní správou z Bruselu vynucované nesmysly a tak dále a tak podobně…
  • Ba dokonce v celé Evropě a možná v celém světě je situace podobná. Euro-politici si klepou po rameně jak se ekonomikám daří. Francouzští papaláši oslavují, že „překročili nulu (směrem do kladných čísel), ale „žluté vesty — místo nadšení — reagují heslem: „Vy řešíte jak přežít do roku 2050. My řešíme jak přežít do výplaty.
  • I zaostalost je pravděpodobně globální — pokud by někdo měl přesto pocit, že v Evropě jsme jakkoliv na výši — doporučuji některý z televizních dokumentů o čínské železnici do tibetské Lhasy, kde se jede po nestabilní věčně zamrzlé půdě nadmořskými výškami přes 5000 metrů, takže vagony musí být přetlakové — jako trup letadla, aby pasažéry nezabila výšková nemoc.
  • Pokud výše uvedené body zmíníte příliš nahlas — budou s vámi režimy evropských států zacházet jako s extremistou, šiřitelem „fake news a vůbec nepřítelem státu.
nepritel-nasloucha.jpg (86,251 kiB)
Nepriateľ načúva

OK — po prosperitě pozdního Rakouska Uherska a první Republiky — zůstala v Česku mohutná výstavba z let 18601930 — v každém městě vidíte celé čtvrti domů z těchto dob. Aniž bych chtěl dráždit (kterýkoliv) vládní režim — musím se zeptat: Kde jsou prachy vybrané v době konjunktury „navíc oproti předchozí krizi a stagnaci? A kde je výstavba typická pro dnešek, která (jako Žižkov, Karlín, Vinohrady, nebo Jubilejní kolonie v Ostravě) i za 100 let bude ukazovat, jak skvělou dobu právě žijeme? Neboli odcituji sám sebe z jednoho z mailů: „není důvod chlubit se hospodářstvím, které je založeno na obchodu s výrobky které jsme sami nevymysleli ani nevyrobili — za peníze, které jsme sami nevydělali!

Píše pan Petr Kubáč na petr-kubac.blog.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 217 × | Prestiž Q1: 9,96

+17 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top