Štítky článku: •  

Střípky (248)

⚜ Obstojí Bitcoin proti nepokojům, poruchám a politické zvůli? (Petr Robejšek) ⚜⚜ Rozděl a panuj (Pavel Chrastina) ⚜⚜ Proč na Letnou v žádném případě nepůjdu (Markéta Šichtařová) ⚜⚜ Vo tej demošce (Pavel Říha) ⚜⚜ Zákulisí listopadu? (Institut 2080) ⚜

Obstojí Bitcoin proti nepokojům, poruchám a politické zvůli?

Bitcoin je symbol pokroku ve zinternetizované společnosti a pro mnohé i budoucnost peněz. Jeho fanoušci jsou přesvědčení o tom, že kryptoměny nahradí současný finanční systém. Jejich funkčnost a zatížitelnost lze dobře otestovat v nestandardní situaci, jaká je teď v Libanonu.

Lidé demonstrují proti úsporným opatřením vlády. Banky byly zavřeny kvůli obavě, že si občané budou chtít vyzvednout své devizové vklady a zruinují je. Prostě stát chce kontrolovat pohyb kapitálu. Jak potom obchodovat s bitcoiny? Zavřené banky je nemohou nakupovat v zahraničí a i kdyby mohly, tak mají světové banky nedůvěru v jejich solventnost. Ten, kdo má doma dost staré dobré hotovosti si může u libanonských obchodníků Bitcoiny koupit. Ale samozřejmě s krizovou přirážkou a málokdo je prodává.

Nepokoje v Libanonu názorně ukázali i to, že slabinou kryptoměn je to, že potřebují zásobování elektřinou a fungující internet. Obojí vypadá (dnes) ve střední Evropě jako samozřejmost, ale v Libanonu je přístup k internetu velmi drahý a často dochází k vypínání proudu. Jak dlouho bude nestandardní situace trvat je nejasné. Jasné je, že i v ní funguje hotovost a Bitcoin je pouze spekulativní komodita.

Zmínit je třeba i to, že nestačí, aby fungovalo zásobování elektřinou. Víme, jak dokáže internet kontrolovat čínská vláda. A také Rusko používá vlastní internetovou infrastrukturu. Co z toho plyne pro kryptoměny je jasné.

Ano, internetizace společnosti je svůdná a elegantní možnost. Ale zároveň i typický příklad chybnosti dosud převládajícího názoru, že všechno, co se dá vymyslet, se také musí vyrobit a užívat. Aspoň vyspělá část lidstva by pomalu měla být schopna vyhnout se slepým uličkám, aniž by si je musela projít až do jejich posledního rohu.

Píše pan Petr Robejšek na Aktuálně.cz


Rozděl a panuj

Neuniklo mi, že ČRo Plus právě oznamuje vysílání nového politického seriálu „Rozdělená společnost“. Také jsem si všiml, že i ostatní veřejnoprávní média náhle skloňují ten termín častěji než kdykoli před tím, a to ve všech možných pádech. Přinutilo mě to ke zbystření pozornosti a zamyšlení.

Není žádným tajemstvím, na čí stranu se nehorázně vychyluje jazýček pokrytecky proklamované vyváženosti té části veřejnoprávního vysílání všeho druhu, které se zabývá politickými záležitostmi. Nicméně vysílání na jejich vlnách vyvolává dojem, že jsou naši tzv. „levicoví liberálové“ s vyostřováním rozporů ve společnosti ve skutečnosti nadmíru spokojeni. Jako by si nepřáli nic jiného. Jaký to „rafinovaně ďábelský“ posun.

Přes různé osočování a nálepkování všech možných sjednocujících sil národa jsou to nepochybně oni, kteří před více než šestnácti lety zaťali do celé společnosti svůj první vražedný klín. A brzy poté i do suverenity našeho demokratického národního státu. Ano, hovořím o dlouhé kampani před referendem o vstupu do unie, o kampani, v níž nám bezostyšně lhali.

Levicoví „elitáři“ popisují s bohorovným klidem rozdělení společnosti, jako by probíhalo půl na půl. To je první mystifikace, protože tohle je jen jejich toužebné přání. Rádi zapomínají na průzkumy, které už delší dobu odhadují počet jejich příznivců na přibližně dvacet procent populace. To znamená, že nejméně tři čtvrtiny národa nepodléhají propagandě a zachovávají si zdravý rozum. Rádi také často ignorují výsledky voleb, pokud se jim nehodí do krámu.

V mysli se vám nutně vynoří pravidlo praktikované už starými Římany: Rozděl a panuj. Ona však stejně dlouho existuje i jiná poučka. Stejně nadčasová, ale pro nás v tuto chvíli mnohem naléhavější: Přežije jen ten národ, který drží pohromadě.

Nenechme se rozeštvávat. Nenechme „nové revolucionáře“ zasívat nenávist mezi mladé a staré. Vzepřeme se devastaci našeho tradičně dobrého školství eurosoudruhy a dalšími reinkarnovanými fabianisty. Vysvětlujme potomkům nepřekroucenou historii. A chraňme dosavadní svobodu a demokracii jako oko v hlavě. Když se to daří Maďarům i Polákům, nevím, proč by se to nemělo podařit nám. Prozatím jsme na dobré cestě.

Píše pan Pavel Chrastina na NP


Proč na Letnou v žádném případě nepůjdu

Chci říct, proč na Letnou v žádném případě nepůjdu … Většina lidí, která půjde, to myslí dobře a štve je oligarchizace Česka. V mnohém mají pravdu. Já se ale domnívám, že sedli na lep.

Střih. Rok 1948. V únoru 1948 taky bylo mnoho lidí nespokojeno s politickou situací. Nakonec vláda neodolala tlaku jak zevnitř z politiky, tak tlaku ulice, a resignovala, což otevřelo víceméně legálně cestu komunistům k moci. Valná část lidí na ulici si tehdy vůbec neuvědomovala, jakému zlu dobrovolně otevřela dveře.

Opět střih, rok 2019. Rudý socialismus už netáhne, táhne socialismus zelený. My Středoevropané jsme vůči němu relativně nedůvěřiví, protože víc než západ a sever Evropy si uvědomujeme, která bije. Ale Evropa jako celek to dosud v plné míře nepochopila. Pro mě nejabsurdnější aktuálně je, kolik lidí pořád nechápe, že kecy o CO2 & spol. jsou zrovna takovými kecy, jako byly v roce 1948 ty o vykořisťování dělníků zlými kapitalisty. Až to pochopí, může být pozdě.

Cílem pořadatelů demonstrací je pád stávající politické reprezentace. Však se podívejte, kdo a o čem na tribunách řeční. Aktuální politici jsou katastrofální, o tom žádná, mají bednu másla na hlavě. Jenomže tihle politici kopou v podstatě sami za sebe, nezajímá je žádná ideologie, zajímá je jejich vlastní profit. Když vám vládnou oligarchové, dobré to není, ale dá se to přežít. Dá se to přežít líp, než když vám vládne fanatická ideologie. A já mám strach, že pokud by se (ryze hypoteticky) ulici podařilo položit vládu či prezidenta, otevřelo by to tak jako v únoru 1948 dveře ještě něčemu mnohem horšímu.

Tehdy před více než 70 lety rudí brali továrny a pole. Dneska by vám zelení brali byty a auta. Tehdy centrálně plánovali ekonomiku. Dneska v eurozóně ji už v podstatě centrálně plánují taky. Ti, kdo budou na Letné volat v dobré víře po odstoupení premiéra, nevědomky otevírají dveře mnohem větší hrůze.

Píše paní Markéta Šichtařová na FCB


Vo tej demošce

Koukám na tu manifestaci (o demonstraci v žádném případě nejde) a je mi k zblití. O ideálech listopadu nám kážou mladíčci, kteří tehdy buď nežili, nebo sotva sáli z prsu, a kteří o nich nemají ani páru. O demokracii žvaní udavači, o svobodě cenzoři nesouhlasných názorů.

Nad tím vším vlají prapory IV. Říše a její koloniální měny, jako kdysi vedle československé vlajky povinně vlály prapory CCCP.

Marně přemýšlím, kdy proběhla nějaká „demonstrace“, kde byli „demonstrující“ spořádaně rozděleni do sektorů, uprostřed stálo pódium se zvukařem a na zajištění hladkého průběhu se podílela státní moc včetně policie. Naposledy něco podobného bylo možné spatřit snad na oslavách 1. máje 1989 s Biľakem na tribuně.

Je to paskvil plný nenávisti organizátorů k demokracii v jejím pravém slova smyslu. Zrzavý flákač a novodobý fašounek si nasadil placku OF, tzv. „sedláci“ mávají praporem EU (dotace kurva!) a brání pražskou kavárnu, která je při tom zcela neskrývaně nazývá blbci z vidlákova.

Člověk by řekl, že to divadlo ze záhrobí režíruje sám Havel, neboť míra absurdity a nesmyslnosti, kterou obsahuje, je mimo všechny hranice lidské představivosti.

Je to deprimující, ale i zábavné. Zejména, když stádo ovcí skanduje „nejsme ovce“ a hodlá vyhnat Ovčáčka.

Korunu tomu nasadil zhrzený Komárek, debatující v ČT. Je prý úžasné, že si tam mohli svobodně postavit stan mladí komunističtí studenti, volající po likvidaci kapitalismu. Příznivci vražedné a zločinné ideologie jsou tedy v rámci svobody projevu OK. Jak by asi tento bojovník za demokracii, svobodu a pluralitu názorů reagoval, kdyby si tam postavili stan lidé, odmítající islám?

Hádám, že by měl plnou hubu nenávisti a rasismu.

Cílem této manifestace není prostě nic jiného, než svrhnout legálně zvolenou vládu a prezidenta, otevřít cestu k moci tzv. „liberálům“, kteří demokratické volby prohráli, demokratický systém nahradit korporátním fašismem, zrušit Benešovy dekrety a definitivně „na věčné časy“ nás ukotvit jako poslušnou kolonii v rámci IV. Říše.

To už ale najaté loutky z pódia ovcím neřeknou.

Miroslav Modriansky · FCB (Igor Hrazdil převzato od Pavel Říha)


Zákulisí listopadu?

Velmi zajímavý pohled Karla Pacnera s mnoha zákulisními informacemi o přístupu Michaila Gorbačova ke změnám ve střední a východní Evropě aneb co se dělo v komunistických centrech moci měsíce před listopadem 1989.

„V NDR vytvořila KGB hluboce zakonspirovanou agenturní síť Luč napsaly Izvěstija na základě západních pramenů. Asi dvacet důstojníků rozvědky mělo sledovat a později svrhnout stalinistické vůdce, proto je řídila přímo Moskva. Své agenty verbovali mezi nejvyššími politickými a hospodářskými činiteli, kteří měli příznivě působit i na své partnery v ostatních státech bloku.“

„U neoficiálního vůdce Charty 77 Havla sondovali jeho názory lidé vyslaní od KGB: estonský spisovatel Arvo Valton na sklonku roku 1987, zástupce šéfredaktora deníku Komsomolskaja pravda Alexander Kuprijanov v prosinci 1988...“

„Za zásadní je třeba považovat sdělení sovětské vlády vládě československé ze dne 20. listopadu 1989 ... s doporučením, aby funkci generálního tajemníka KSČ nezastával nikdo ze členů vedení strany. ... Dále měl zdůraznit, že Sovětský svaz má dost prostředků, aby nedopustil ozbrojený zásah proti opozici. A pokud se nenajde někdo vhodný, může být v čele země nestraník s důvěrou.“

Institut 2080 · FCB

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 282 × | Prestiž Q1: 8,15

+11 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top