Štítky článku: •  

Vývoj mého ekonomického myšlení ve zkratce

Základní škola → střední škola → I. stupeň vysoké školy → II. stupeň vysoké školy.

penize-v-lisu.jpg (21,163 kiB)
Money
  • 9 let na základní škole — spousta diktátů, žádný ekonomický předmět a mě trápila otázka, proč stát nemůže vytisknout milion korun pro každého a všichni bychom byli šťastní (měli hodně zmrzlin a hraček).
  • 4 roky na střední — jeden ekonomický předmět, který obsahoval ekonomii, e­ko­no­mi­ku podniku, účetnictví, bankovnictví, management, marketing. Poznal jsem definici peněz, definici inflace, ale stále jsem nechápal, proč stát nemůže vytisknout milion korun pro každého občana a žít šťastně dokud nezemře (tušil jsem, že by to nefungovalo).
  • 3 roky na vysoké škole I. stupeň — 20 ekonomických předmětů, naučil jsem se hromadu nových definic a konečně dostal odpověď na mou věčnou otázku. Stát může tisknout nové peníze, jde to, je to správné, dělá to a jmenuje se to expanzivní monetární politika. Jen ty peníze nerozdává přímo nám, ale dává je důležitým strýčkům a tetičkám. V konečném důsledku jsme však (prý) všichni šťastnější.
  • 1. rok na II. stupni — z nejšťastnějších lidí (Američanů) se stali ne tak moc šťastní lidé a přitom tiskli peněz dost a dost. Následovalo náhodné přečtení 161 let starého pamfletu Frédérica Bastiata „Co jsou peníze?“ [e-kniha (mobi) ke stažení zde] a po 17 letech studia jsem konečně opravdu pochopil, co jsou peníze a proč nám nepomůže, když stát vytiskne milion korun pro každého.

Na státní školství si stěžoval pan Róbert Chovanculiak

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 1 159 × | Prestiž Q1: 5,49

+2 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top