Štítky článku: •  

Žádná eurohovadina není pro Prouzu dost velká

Představte si, že žijete na východním Slovensku, od výplaty k výplatě, a přečtete si, že vaše vláda rozdala v přepočtu 150 milionů korun, aby si lidé mohli koupit 750 elektromobilů. A že tak učinila třeba na úkor vyloučených lokalit, kde by taková investice mohla pomoci ke zvýšení životní úrovně tamních obyvatel.

Nejhorší je, že slovenská vláda (a nejenom ona) takto skutečně postupuje. Dotace 8000 euro (přes 200 000 korun) na jeden elektromobil a 5000 euro (takřka 130 000 korun) na plug-in hybrid zmizela během několika minut. Cena vozu nesmí přesáhnout 50 000 eur (cca 1,3 milionu korun). Teslu si za ni nekoupíte, ale v přepočtu nad 750 000 korun pořídíte celou řadu vozů.

Dá se tak očekávat, že dotace doputovala k někomu, kdo zrovna nedostatkem peněz netrpí, zatímco se mu na auto složili i ti, kteří sami žádné nemají, protože si ho nemohou dovolit. Není divu, že na sociálních sítích tento experiment slaví třeba bývalý státní náměstek Tomáš Prouza, který by byl možná první, kdo by si pro takovou dotaci běžel.

Pozn. red.: Několik teplých twitterových reakcí na eurosoudruha Prouzu:

  • 153 milionů děleno 204 tisíc je 750 aut, pane Prouzo. To je zhruba velikost českého automobilového trhu za celý jeden den. I když odhlédnu od základního defektu vaší úvahy (kdyby o EV byl zájem, nebyly by asi potřeba dotace, ne?), je to mizivé číslo.
  • 650 lidí, což je cca 0,01 % Slováků, si udělalo hezký vánoce na státní účet to je zájem jak noha.
  • No nekecej, takže dokládáte „zájem“ o e-mobilitu tím, že 1) o jejím zavedení rozhodnou politici, 2) politici vezmou peníze všech a dají je těm, kteří by do e-mobility bez dotací nešli. Řekněte mi někdo, že tohle je parodický účet. Prosím!
  • Je rozdíl v zájmu o e-mobilitu a v zájmu o darované peníze
  • Takže, bohatí jsou vysmátí a chudší, kteří nemají ani na ojeté auto, jim to zaplatí.
  • Zadotujeme bohatým e-auta a chudým zakážeme diesely. Pokrok, woe…
  • Buď to je parodický účet, nebo jste normální vůl…
  • Nejhorší je, že to myslíte vážně. Jeden člen sovětského politbyra kdysi řekl: Všichni jsme věděli že jsme v koncích a všechno co říkáme je lež. Přesto jsme všichni jásali. Je děsivé, že se to samé dá dnes říci o valné většině politiků v Bruselu. Jásáte nad každou hloupostí.

Je to v podstatě fascinující asociální zrůdnost, kterou poněkud paradoxně tlačí levicové strany napříč celou Evropou. Pokud budete hledat, proč bývalí voliči sociálních demokratů utíkají mnohdy i k extremistům, tady máte jeden ukázkový příklad. Srovnatelnou zrůdností je, že pro životní prostředí je efekt této dotace nulový (možná dokonce záporný), pro automobilky jde o kapku v moři, která neřeší vůbec nic.

Za výši této dotace koupíte ojetý automobil s konvenčním pohonem. Skutečně by mě zajímalo, jak politici budou vysvětlovat třeba rodičům s postiženým dítětem, důchodcům či lidem v exekuci, že jim nikdo na koupi auta nepřispěje, protože ji dostanou lidé, kteří už třeba auto mají, ale protože elektromobilita je cool, tak chtějí i další.

Psal jsem už před časem, že dotace na koupi elektromobilu nepochybně dorazí i do Česka. Celý „elektromobilní“ model na dotacích stojí, bez nich se zadrhává. Ne nadarmo nikde moc nevidíte statistiky o prodeji elektromobilů. Mimochodem schválně, kdo z vás najde zprávu, že prodej elektromobilů se v listopadu v Norsku propadl o 27 procent. Nižší dotace, nižší prodej.

Možná jsem ze starého světa a nechápu, že budoucnost patří elektromobilitě. Nicméně v mém světě jste dotace na výrobu aut nepotřebovali, kromě jiného. A levicové strany se snažily pomáhat sociálně slabým či jinak znevýhodněným občanům, nikoliv naopak. Slovenský případ by měl sloužit jako varování třeba i pro současnou vládu Andreje Babiše, že je to skutečná asociální zvrhlost, kterou mu jeho voliči neodpustí. Voličům bych jen vzkázal, že takové dotace si nemusíme nechat líbit.

Píše pan Michal Půr na Info.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 398 × | Prestiž Q2: 15,08

+32 plus Známkuj článek minus –28

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 2 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.
Jan Slaba

Voličům bych jen vzkázal, že dotace jsou špatná věc ve své podstatě, ne ve způsobu jejich využití. A budu to opakovat až do smrti, nebo dokud mne někdo nepřesvědčí, že se mýlím, nebo dokud mne někdo nezlomí násilím.

fifejda

Prouza,ČSSD,jasné.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top