Štítky článku: •  

Miliony chvilek proti parlamentní demokracii

My, Svobodní, máme velké pochopení pro vzedmutí odporu vůči osobě Andreje Babiše, které vrcholí právě v těchto dnech chystanou demonstrací na Letné. Je tu však mnoho „ale“.

Koneckonců, vystupujeme proti Babišově politice po celých deset let naší existence; od samotného počátku jsme varovali před jeho nefér byznysem s biopalivy, které jsou naši řidiči nuceni používat. Byli jsme v tom osamocení, a náš postoj se v této věci nijak nezměnil.

Zásadní ideová východiska hnutí „Milion chvilek pro demokracii“ však nemůžeme sdílet. Samotný odpor vůči osobě Andreje Babiše je negativní vyjádření. To, co je důležité a není zde jasně formulováno, je však vyjádření pozitivní. Nikoliv to, proti čemu hnutí vystupuje, ale co hodlá prosadit. Respektují Miliony chvilek principy parlamentní demokracie? Hájí zásadně svobodu jednotlivce, tržní ekonomiku bez ničivých dotací, hlásí se k étosu svobody, kterou této zemi přinesla doba po 17. listopadu 1989? A zde musíme skepticky konstatovat, že nikoliv. A tedy že boj Milionů chvilek pro demokracii není a nemůže být také naším bojem. Neuznáváme princip, že nepřítel našeho nepřítele musí být automaticky naším přítelem! Pokud bychom důsledně hledali příčinu problému a nezaměřili se jen povrchně na jeho důsledek, pak nepřítelem není Andrej Babiš, ale to co mu pomohlo vyrůst.

Chceme-li vypozorovat jakousi ideologickou podstatu hnutí Milionů chvilek pro demokracii, spatřujeme tam poměrně zásadní nedůvěru vůči principům parlamentní demokracie a svobodných voleb, tedy vůči těm principům, jejichž resuscitaci si dnes po třiceti letech připomínáme. Touží nahradit výsledek demokratické volby hlasem ulice, hlasem davu což může být zdánlivě sympatické, je-li terčem tak odporný politik, jako je Andrej Babiš, ale je to nesmírně nebezpečné, přijmeme-li to jako legitimní politický nástroj.

To, co se nám snad může líbit ve chvíli, pokud by výsledkem byl politický pád Andreje Babiše a jeho hnutí, se může příště velmi snadno ukázat stejnou zbraní vůči jakékoliv příští politické síle, která by stála v opozici vůči módním progresivistickým politickým směrům a postojům, vůči sílící roli státu, vůči europeismu, vůči stále vehementněji se prosazujícímu omezování svobody slova, vůči genderismu, vůči zelenému fašismu, atd. Jednoho dne může přijít vláda, která začne snižovat daně, rušit úřady, odstátňovat neziskové organizace a zbavovat je politického vlivu, zahájí důslednou privatizaci toho, co bylo v posledních dvaceti letech státem uchváceno, a v neposlední řadě, pokusí se nás dostat ven z Evropské unie a taková vláda by nepochybně byla cílem další nenávisti progresivistů, kteří dnes používají sílu ulice a davu proti Andreji Babišovi.

Samotná, jakkoliv lákavá, vize pádu špatného premiéra nestojí za to, aby lidé jako je je Mikuláš Minář získali větší politický vliv. A my již dnes vidíme na příkladu ze zahraničí, že podobný druh lidí pohrdá výsledkem demokratické volby a domnívá se, že síla davu jej dokáže zvrátit. Stačí si vzpomenout na hysterii progresivní levice v Británii po výsledku referenda o Brexitu, nebo na srovnatelnou hysterii části amerických voličů po zvolení Donalda Trumpa. Tito lidé, a vůdčí osobnosti Milionu chvilek pro demokracii jsou stejným druhem lidí, uznávají demokracii jen tehdy, přináší-li jim takový výsledek, který si přejí. Jinak ji nerespektují, a nerespektují ani voliče. A my zase nemůžeme respektovat je.

Naším ideálem je malý stát, který nebude zasahovat lidem do života. Tento stát, který si přejeme, však stále bude a musí být parlamentní demokracií. Klíčové politické pozice musejí být obsazeny na základě demokratických, svobodných voleb. A legitimita z nich vzešlého mandátu nemůže být zpochybňována jakkoliv hlasitým davem!

Špatní politici, a Andrej Babiš je podle nás nesmírně špatným politikem, musejí být odstraněni jen a pouze demokratickou volbou. Pouze to zaručí, že až se jednou Andrej Babiš odebere na politické smetiště, nebude to nikým zpochybňováno.

Navíc je třeba si uvědomit ještě jednu důležitou věc: protože pozice Andreje Babiše byla bohužel po několik minulých let opakovaně potvrzena výsledkem všech proběhlých voleb, je demonstrace Milionů chvilek pro demokracii ještě něčím jiným, ošklivějším a nebezpečnějším. Je to demonstrace proti těm statisícům lidí, kteří stále ANO a Andreje Babiše (což je vlastně jedno) volili a volí. Je to demonstrace proti nim, proti jejich demokratické volbě. V přeneseném smyslu je to volání po jakési občanské válce třebaže jen verbální a mediální. Je to volání po tom, aby demokratický hlas voličů ANO byl bagatelizován.

Na naší politické scéně není strany, která by byla vůči ANO a Andreji Babišovi kritičtější než Svobodní. Na kampaň Milionů chvilek se přesto, nebo možná právě proto, díváme se skepsí a s obavami.

Píše pan Luboš Zálom na blog.idnes.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 384 × | Prestiž Q2: 10,94

+20 plus Známkuj článek minus –22

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 4 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.
Jan Čáka

Zajimavý článek.Je mi to líto kolik lidi se milionovým chlivkem ohloupilo.Můžu řici zlatej Babiš proti těmto kulturnim marxistum.Komunisté v únoru 1948 začinali jako Minář.Doufejme v to aby ten plebs z Letný ničeho nedosáhl.

PeTaX

Lidi jsou na Bureše fakt dost nas*aní. A ani to nemusí být neomarxisti. Jen si neumí všimnout, že hrají jen roli užitečných idiotů.

Jan Čáka

PeTaX: Máš recht.Jistě náš premier není ideální,ČSSD musí ve vládě ustupovat s levicovým programem,peníze pro neziskovky,zhoubnou genderovou ideologii atd

No všechno zlé je pro něco dobré.Nakonec je pro SPD asi lepší že ve vládě není,že hněv ulice neslízne úplně.Co je zajímavé že milionový chlívek vedou neomarxisté největšího kalibru a jdou proti vládě co sice není úplně levicová ale je také pro EU,NATO a do určité míry havlizmus.

K čemu to přirovnat jako když se mlátili mezi sebou bolševici s trockisty.No v ANO jsou díky Bohu i lidé jakštakš slušní co myslé jako Okamura a Václav Klaus ml ale musí být dost opatrní.At se nám to líbí nebo ne musíme pro záchranu naší země našeho premiera podržet.
Jistě milion chvilek jako takový je špína tvrdé jádro nenávidí Rusko a našeho prezidenta.Ale je x lidí co jen podlehli davové psychoze a nechali se zmanipulovat také na tu Letnou chodí i ty co by sem čmoudy nikdy nepustili a jsou proti euru.Je dobré dát šanci pokud máte nějakého známého kdo na to chodí.Dát mu šanci a zahájit dialog.
Ta občanská společnost vezme za své tak jako tak.Když by se jim podařil majdan jako na Ukrajině stejně by se pozabilejeli o moc mezi sebou.Spíš se unaví když ničeho nedosáhnou.Je jinak fajn že havlojdi ztrácí symboly.Třeba zemřela Táňa Fischerová a náš prezident je živý a zdravý funguje a dobře zpravuje svůj úřad.

PeTaX

Babiš je v první řadě neřízená střela. Je to bezohledný pragmatik a prospěchář a nemá problém s tím, otočit kdykoliv o 180 °.

Takže na jedné straně je nějakých 1,5 milionu voličů, kterým Babišovy staré průšvihy naprosto nevadí a převládá u nich hluboká nechuť ke všem konvenčním, zavedeným stranám, z velké části i k soukromému podnikání.

Na straně druhé je většina voličů, kteří však nemají stranu, na které by se shodli. Není jednotící program, snad jen antibabiš, což je však málo. Navíc se politicky rozcházejí natolik, že se budou hašteřit už předem o to, co by dělali, kdyby vyhráli, což je předem diskvalifikuje.

Takže, podle mého názoru, Andrej Babiš bude nahrazen někým, kdo reprezentuje to samé, co Babiš, ale nekrade tak okatě (resp. nehrabe pod sebe podle zákona) a nespolupracoval s StB. „Bude tak trochu socialista a bude rozdávat, zároveň bude jistou zárukou, že sem nebude zatahovat všechny ‚progresivní‘ nápady ze západu.“

A je otázkou, zda se vůbec obnoví takové to původní rozdělení politické scény na pravici a levici a zda nebudou aktuální zcela jiná témata a jiné priority. (Přesněji: to pravo-levé dělení nezmizí, jen se zredukuje na otázku, zda silný, nebo slabý stát. A velmi se obávám, že převládne stát silný a bude se posouvat stále více k fašismu a deep state.)

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top