Štítky článku: •  

Traktor je jako Raffaelo. Řekne víc než tisíc slov...

Dnes se ještě vrátíme k sobotní Letné. Tedy k té velké demonstraci na 30. výročí Plyšáku, kde jsme se dozvěděli, jak je Babiš zlý, Zeman nebezpečný a jak to Minář vyřeší pomocí svého ultimáta do konce roku…

Ale o to dnes nejde. Já jsem se totiž speciálně zajímal o ty avizované sedláky, co měli přijet podpořit Chvilkaře proti Agrofertu a drancování krajiny. To víte, moje profesní deformace. Český zemědělský sektor je malý jak podle HDP, tak podle lidských pracovníků. V podstatě se všichni známe se všemi. Tak mě prostě zajímalo, kdo přijel.

Musím říci, že jsem jich čekal, víc. Nakonec to bylo jen pár traktorů a kolem pár lidí. Sdělovací prostředky přinesly několik málo rozhovorů, ba dokonce spíše útržky z nich. Zatím jsem nenašel žádný rozhovor s Bohumírkem — tedy s Bohumírem Radou, protože toho znám osobně a dodnes po něm likviduju různé ropné laguny, ekologické škody pod silážními žlaby, uklízím kosti krav, které místo do kafilérky zahrabávali na polích, sbírám pařátky po jeho kuřatech, které také skončily pod pluhem místo v peci.

Rozhovory sedláků s novináři byly prakticky jak přes kopírák… Tradiční zemědělci s historií do roku 1700, pracují ekologicky šetrným způsobem, Agrofert jim to kazí, bojí se komunismu, Babiš od nich nedostane ani hlas. Devastace krajiny nesmí pokračovat, apod, apod.

Všichni měli velké traktory.

Zdá se, že i ti sedláci co se nechali zlanařit na Letnou mají pocit, že všichni jsme už totálně blbí. Přitom stačí alespoň trochu něco vědět o dnešním způsobu obdělávání půdy a poznáte z traktoru úplně všechno. Když jsem to viděl, vypadalo to tam jako na polním dni nějaké korporace, která představuje novou zemědělskou techniku.

Všichni měli obrovské nablejskané mašiny. Žádná snad nebyla starší než pět let, skoro všechno bylo v plné výbavě včetně předních zvedáků, vývodových hřídelí, plné elektriky i hydrauliky. Když se podíváte na pár foteček, zjistíte, že naši ekologicky šetrní zemědělci mají stroje, které svou váhou dusají půdu jak to jen jde. Za podobným traktorem se tahají ty nejtěžší kombinátory, kultivátory a secí superstroje.

Vláda nebrání ničení krajiny, řekli tihle hejhulové a za nimi stály obrovské stroje na ničení krajiny. Nemusím být žádný myslitel, abych z jejich traktoru poznal co přesně mají za předmět podnikání.

Všichni obdělávají pár set hektarů, ale přijeli novými stroji, které mají smysl tak od tisíce hektarů výš. Všichni na svoje ekozemědělství musejí mít dotace jako blázen. Dotace které jsou dosažitelné jediným způsobem - předstírat ekologii co nejlevněji. To znamená dělat rybníky beze smyslu, louky beze smyslu, přehánět krávy z místa na místo, aby to vypadalo jako velké stádo… a pak samozřejmě na zbylých plochách pěkně dělat řepku kukuřici a pšenici a to pořád dokolečka. Jednoho jsem poznal - ten si za dotace a státní podporu udělal bioplynovou elektrárnu, která jede jen díky tomu, že mu stát dotuje každou kilowatthodinu. Docela bych si pokecal s lidmi v jejich okolí. Hlavně se starosty v obcích. Všichni vypadali, že jsou nasraní především proto, že jim co týden někdo klepe na dveře a chce po nich, aby z jejich polí neteklo bláto na silnice a z jejich prasečáků aby se nelinul smrad na sto honů.

Já vím, Pražáci jsou už tak mimo realitu, že jim to nedochází. Ale na mě by udělalo mnohem větší dojem, kdyby tam přijel někdo se starým Zetorem a mluvil o tom, jak v důchodu obdělává svých sto hektarů, protože mladí to nechtějí dělat. Že v okolí všichni stříkají roundup a sypou jedy proti myším, ale on se na to nemůže dívat a tak pokaždé orá i když je to drahé jak čert. Že nechápe, proč by měl mít velkého John Deera, když je to drahé, na provoz i náhradní díly a je to těžké, že by se s tím dala válcovat přistávací plocha pro letadla.

Jsou takoví zemědělci. Ti skutečně ekologičtí. Ale ti mají co dělat aby se protloukli. Jsou sice skutečně šetrní ke krajině, ale nikdy na to nedostanou certifikát. A rozhodně si nemohou dovolit takové krásné mašinky, které každých pět let obměňují za dotace a pak pokračují v ničení krajiny a obviňují vládu, že to dopouští.

Kdyby teď Babiš zavedl skutečně účinná opatření proti ničení krajiny, tak tihle letenští lháři budou první protestovat, protože jim to zničí jejich lukrativní byznys o ničem.

Jo a úplně nejlepší byl traktor New Holland na kterém byla cedule že sedlákům s Babišem rozhodně není líp. Babiš je totiž pro New Hollandy výhradní distributor. Možná sedláčka naštvalo, že po něm Babišova firma chce splátky za naprosto naddimenzovanou mašinu.

Píše Vidlák na vidlakovykydy.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 304 × | Prestiž Q2: 11,51

+16 plus Známkuj článek minus –19

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 2 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.
papy

Zaujimalo by ma, odkiaľ sa zobral ten argument o veľkých ťažkých traktoroch, ktorú dusajú ornicu na betón?
Ja mam na pohľad dojem, že aj keď sú tie veľké john deere a hollandy ťažšie, než stary dobry zetor, tak majú o dosť širšie kolesá a výsledný tlak na styčnej ploche so zemou bude podobný. Okrem toho si viem predstaviť, že rovnako ako pri autách, konštruktéri drahých traktorov si môžu dovoliť použiť hliník a vysokopevnostnú oceľ a optimalizovať konštrukciu v 3D SW, aby bola čo najľahšia.

Redakce

Vzhledem k tomu, že to píše člověk, který se v zemědělství pohybuje, asi ví, co píše.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top