Štítky článku: •  

Socialismus v lidech

Nejde to ani umýt, ani vydrhnout Solvinou. Je to hluboko zažráno do pórů, do charakterů lidí a do myšlenkových vzorců.

Znal jsem kdysi dávno střelmistra z kamenolomu. Ve tváři měl zažraný kamenný prach a stopy Perunitu. Nikdy se toho nezbavil, i když už dávno nestřílel. Zůstalo mu to jako stigma, jako cejch minulosti.

Podobnými stigmaty je poznamenána řada lidí i v současnosti.

Neměl jsem původně v úmyslu kritizovat nějak adresně. Měl jsem v úmyslu zabývat se obecně mizernou kvalitou potravin, které jíme, pitvat důvody, ceny a obchodní politiku obchodních řetězců.

Ale najednou se mi neodbytně do mysli vetřel konkrétní případ: restaurace Perla na Pražské ulici v Českých Budějovicích. Majitel soukromý – jmenovat jej nebudu. Před pár lety dávno jeho otec.

Nejméně dva ze čtyř sloužících číšníků jsou k hostům arogantní, přezíraví, či přímo drzí. Vůbec nepochopili, jaký je smysl servisu – jen dbát o hosty, plnit jim přání a zprostředkovávat komunikaci mezi hosty a kuchyní, protože jen z toho jsou i jejich peníze – o jakékoliv loajalitě k zaměstnavateli vůbec nemluvě. Jestliže servis neumí ani odpovědět na slušný pozdrav – ačkoliv by měl zdravit první, jestliže ani neumí odpovědět „prosím“ na hostovo „děkuji“ – ačkoliv je normální, že toto slůvko pronáší bez vyzvání první sám, jestliže kritickou výtku na kvalitu jídla pojímá jako osobní hrubou urážku a nedokáže ji věcně interpretovat kuchařovi, to je přesně ten socialismus v nás.

Jestliže kuchař vaří spíše jako chemický Alí, než jak jej v učňovském středisku učili vařit, je to smutné. A ještě smutnější je, že to lidé jedí. Smutné je i to, že majiteli je to asi úplně jedno.

Nechoďte do restaurace Perla ani omylem.

Zřízení se sice verbálně změnilo – ale jednání a myšlení lidí nikoliv.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 2 545 × | Prestiž Q1: 14,38

+28 plus Známkuj článek minus –1

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top