Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

       

Štítky článku:

Socialismus v lidech

Nejde to ani umýt, ani vydrhnout Solvinou. Je to hluboko zažráno do pórů, do charakterů lidí a do myšlenkových vzorců.

Znal jsem kdysi dávno střelmistra z kamenolomu. Ve tváři měl zažraný kamenný prach a stopy Perunitu. Nikdy se toho nezbavil, i když už dávno nestřílel. Zůstalo mu to jako stigma, jako cejch minulosti.

Podobnými stigmaty je poznamenána řada lidí i v současnosti.

Neměl jsem původně v úmyslu kritizovat nějak adresně. Měl jsem v úmyslu zabývat se obecně mizernou kvalitou potravin, které jíme, pitvat důvody, ceny a obchodní politiku obchodních řetězců.

Ale najednou se mi neodbytně do mysli vetřel konkrétní případ: restaurace Perla na Pražské ulici v Českých Budějovicích. Majitel soukromý – jmenovat jej nebudu. Před pár lety dávno jeho otec.

Nejméně dva ze čtyř sloužících číšníků jsou k hostům arogantní, přezíraví, či přímo drzí. Vůbec nepochopili, jaký je smysl servisu – jen dbát o hosty, plnit jim přání a zprostředkovávat komunikaci mezi hosty a kuchyní, protože jen z toho jsou i jejich peníze – o jakékoliv loajalitě k zaměstnavateli vůbec nemluvě. Jestliže servis neumí ani odpovědět na slušný pozdrav – ačkoliv by měl zdravit první, jestliže ani neumí odpovědět „prosím“ na hostovo „děkuji“ – ačkoliv je normální, že toto slůvko pronáší bez vyzvání první sám, jestliže kritickou výtku na kvalitu jídla pojímá jako osobní hrubou urážku a nedokáže ji věcně interpretovat kuchařovi, to je přesně ten socialismus v nás.

Jestliže kuchař vaří spíše jako chemický Alí, než jak jej v učňovském středisku učili vařit, je to smutné. A ještě smutnější je, že to lidé jedí. Smutné je i to, že majiteli je to asi úplně jedno.

Nechoďte do restaurace Perla ani omylem.

Zřízení se sice verbálně změnilo – ale jednání a myšlení lidí nikoliv.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 2 536 × | Prestiž Q1: 14,38

+28 plus Známkuj článek minus –1

Interní diskuse

Socialismus v lidech

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

Facebook diskuse
top