Štítky článku: •  

Oškrábat až na kost

Vláda finančního mága Babiše má několik extrémů. Jednak se chlubí nejlepším výběrem daní, také tvrdí, že snižuje daňové zatížení občana a v reálu pak nebývalým zvyšováním daní. Tentokrát se míří, jak jinak, než opět na kuřáky.

Tím mířením není nic menšího, než otevírání diskuze o tom, že by kuřáci měli platit vyšší zdravotní pojistné na léčbu svých údajných budoucích možná chorob. Vláda s tím tentokrát nepřišla přímo sama, ale v jednu chvíli to čistě náhodou, saprlote, navrhují zdravotní pojišťovny, ekonomové a odborníci na kouření společně a současně. Takové šlamastiky se této partě Kočičí pracky (ANO, ČSSD, s podporou KSČM) stávají pořád. Ač jsou zásadně proti zvyšování daní, už byli dotlačeni do zvýšení daní, poplatků a rušení úlev v desítkách případů ať už konkrétně, nebo ve fázích návrhů. A co je na tom nejpikantnější je fakt, že všechno to navyšování se dělo jménem ochrany samotných kasírovaných, dorovnání nespravedlnosti ve výběru daní (rušení výjimek), anebo dokonce motivací obíraných k lepšímu životu.

Další zvyšování daní je pro ANO nepřípustné

http://https://www.anobudelip.cz/cs/o-nas/program/volby-2013/zkraceny-program/

Vzpomeňme jen na zvyšování daní z tabáku, alkoholu, loterijních výher, vedení loterijních her, vklady do registrů katastru nemovitostí, zrušení úlevy na dani pro manžela/ku, plynového vytápění pro domácnosti, snížení zásluhové složky výpočtu důchodu o 1 %, zamítnutí zrušení daně z nabytí nemovitostí, vyšší zdanění pojišťoven a očesání bank, zdanění virtuálního prostoru, vyšší zdanění neobývaných bytů (návrh KSČM, ČSSD), anebo návrh na vyšší zdanění nezastavěných stavebních parcel (Klára Dostálová, ANO, toho času vyšetřovaná pro zneužití pravomoci a dotační podvod, tedy partajní standard). Zdůvodnění dalšího zdanění: ...ekonomický nástroj, který by motivoval vlastníky pozemků v zastavitelné ploše, aby využili svého práva pozemek zastavět...

https://www.bidli.cz/blog/stavby/nestavite-na-vlastnim-pozemku-budou-vas-cekat-vyssi-dane/

A takových švábů padá ze současné vládní garnitury při každém kroku po hrstech.

Kuřáci by měli platit vyšší zdravotní pojištění, tvrdí odborníci

https://tn.nova.cz/clanek/kuraci-si-nici-zdravi-mozna-budou-platit-vyssi-zdravotni-pojisteni.html

Vyšší příspěvky na svoje léčení u rizikových skupin, to zní rozumně. Ale problémem je to, že kuřáci a pijani jsou jedinou skupinou ve společnosti, která si své libůstky dopředu a mastně nadstandardně předplácí. A to formou vysoké spotřební daně na alkohol a tabák, která je určena právě na léčení zdravotních důsledků z toho vyplývajících. Oproti třeba gurmánům (tlusťochům), sportovcům (druhá nejčastější příčina úrazů a zničené klouby doživotně), lenochodům (pohodlný styl života) a jedupožíračům všeho druhu. Zajímavé pak na celém tom kabaretu je fakt, že nemoci z kouření jsou jako paní Columbová. Nikdo nepochybuje o tom, že existují, ale nikdo je ve spojitosti s kouřením nemůže stopro prokázat, protože se, mršky, všem průkazným studiím vyhýbají tak obratně, že musí být uvedené jen jako nemoci spojené s kouřením, či „mohou být v důsledku a v důsledku mohou vést“. Tak stejně záhadné jsou i náklady státu na léčení kuřáků, kdy se pohybují od prokazatelných 30 miliard, až po 100 miliard, do kterých jsou započítány i ztráty státu z poklesu aktivit kuřáků v pozdějším věku, tedy to, že ho stát nebude moci pořádně ždímnout, když onen chabrus bude jen tupě sedět na lavičce v parku a krmit holuby. Výběr daní z tabáku je potom krásných 80 miliard, přičemž se uvádí, že nemocí spojenou z kouření onemocní každý druhý kuřák, tedy jen polovina z kasírovaných.

My vám platíme léčení

Ne, naopak my vám platíme léčení. Spotřební daň napálená na tabák tvoří cca 2/3 z krabičky a má být použitá na krytí léčebných výdajů kuřáka. To jestli je, či ne, je problém vlády, ne můj. Krabička dnes stojí 90 Kč, tedy 60 Kč, každý den, měsíc a za 45 let (berme sílu peněz neměnnou poměrem valorizace k inflaci) ejhle, mám jeden celý milion na léčení k dobru a to prosím pěkně ještě investičně nezhodnocený. Spořit si do fondu, mám miliony dva. Pro špitály musím být VIP klient! A na co že onemocním? Na to stejné, nebo podobné, na co všichni důchodci! Nebo vy snad znáte sortu důchodců, která nebere 5 let před smrtí kupu drahých léků a neumře pak na nějakou nemoc od zápalu plic po rakovinu? Ovšem umřít můžu jen jednou a na jednu nemoc a na to mám ještě k tomu i své zdravotní pojištění. Tak kde zmizí můj milion, ergo dva? Pokud se mi léčba platí z odvedené spotřební daně na cigarety, zůstávají po mě ony odvody do VZP a naopak. Někomu tím platím léčbu, asik. Ale to já rád, mě to neva. Jen mě prosím pěkně za to ještě potom nenadávejte. Pokud u kuřáka ve stáří propukne, řekněme nemoc z kouření, většinou se zmítá krátký čas a pak jde. Pokud u nekuřáka propukne obdobná nemoc, jen nazvaná trochu slušněji, bojuje s ní o tři roky déle a pak jde beztak taky. Z toho jasně plyne, že kuřák ví, kdy má odejít. Tak kdo na koho tady potom doplácí?

Zdroje:

https://petrpetrburian.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=712336

https://tn.nova.cz/clanek/kuraci-si-nici-zdravi-mozna-budou-platit-vyssi-zdravotni-pojisteni.html

https://zpravy.aktualne.cz/domaci/vyssi-dane-zdaneni-prazdnych-bytu-komuniste-praha-nedostatek/r~fcd4eae6c64211e88bfaac1f6b220ee8/

A. Schillerová v rozhovoru:

V programovém prohlášení stojí, že nebudete zvyšovat daňové zatížení. Můžeme vám věřit, že na základě nějaké jiné kapitoly programového prohlášení, tady to byl boj s alkoholismem, nebudete zvyšovat další daně?

Když se podíváte do vládního prohlášení, najdete tam, že budeme bojovat se závislostmi.

Ale nenajdeme tam zvyšování daní.

Podívejte se do analýz OECD, podívejte se do analýz Světové zdravotnické organizace. Dospívají k tomu, že jedno z nejúčinnějších opatření v boji se závislostmi je právě zvýšení spotřebních daní.

Když se vrátíme k té otázce, můžeme od vás čekat další zvyšování daní?

Ne.

https://www.mfcr.cz/cs/aktualne/v-mediich/2019/schillerova-dane-zvysovat-nebudeme-36532

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/danovy-balicek-rodicovsky-prispevek-mimoradna-schuze-snemovna-vlada.A191106_043848_domaci_kop

Píše pan Petr Burian na blog.idnes.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 176 × | Prestiž Q1: 8,01

+13 plus Známkuj článek minus –1

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top