Štítky článku: •  

Gemeinnutz geht vor Eigennutz (10) — Říše korupce (2. část D)

V tomto dílu se podrobněji podíváme na tři prominentní případy, které mohou osvětlit různé motivace, které vedly tyto lidi k podpoře NSDAP. Závěr.

Závěr

Kniha Poolových je užitečným zdrojem mnoha detailů a informací, ale některé věci mají tendenci selektivně přikrašlovat a dramatizovat a jinde zase příliš spekulují. Pro dokreslení těchto úskalí historického výzkumu se podívejme na popis události , kterým svou knihu začínají při porovnání s dvěma popisy stejné události.

„V prvním lednovém týdnu 1931 se konala významná večeře v sídle Hermana Göringa na předměstí Berlína. Hostitelkou byla půvabná a okouzlující první Göringova manželka Carin, švédská baronessa. Mezi hosty byli Adolf Hitler, princ a princezna zu Wied (Viktor, Marie Elizabeth), Fritz Thyssen, multimilionář průmyslník a předseda správní rady největší německé firmy Vereinigte Stahlwerke, Ernst Tengelmann, bohatý ředitel důležité těžařské firmy z Porůří a Dr. Hjalmar Schacht s manželkou.

Schacht se zde setkal s Hitlerem poprvé a ačkoliv byl zvědavý, zachovával si skeptičnost. „Po mnoha pověstech, které jsme o Hitlerovi slyšeli a publikované kritice, kterou jsme četli, jsme byli příjemně překvapeni.“ Vůdce nacistů dorazil v černých kalhotách, hnědém saku své strany, bílé košili s černou kravatou. „Jeho vzhled,“ říká Schacht, „nebyl ani afektovaný, ani domýšlivý.“

Večeře byla celkem prostá, ale vydatná: hrachová polévka, vepřové, brambory, zelenina a jako dezert švédský jablečný dort s vanilkovou zmrzlinou. Po večeři se hosté přesunuli do obývacího pokoje. Hitler se posadil ke Carin Göringové, která se svým slabým srdcem odpočívala na gauči. Byl v žoviální náladě a bavil přítomné dámy nějakými zábavnými historkami.

O něco později se Göring, Hitler, Thyssen, Schacht a ostatní pánové přesunuli do knihovny ke dlouhé debatě. „Náš rozhovor se rychle stočil k politickým a hospodářským problémům,“ říká Schacht. „Hitlerova schopnost výkladu byla pozoruhodná. Všechno vyslovoval jako nepopiratelné pravdy, nicméně jeho ideje nebyly nerozumné.“ (Who financed Hitler, str. 4–5).

Stejná událost popsaná Hjalmarem Schachtem v knize Account Settled v roce 1947:

„Když jsem se vrátil z cesty po Spojených státech v prosinci 1930, tak mě můj přítel bankovní ředitel von Stauss pozval na večeři, kde jsem se seznámil s Göringem. O čtyři týdny později jsem dostal pozvání od Göringa k němu na večeři, kde měl být i Hitler. Přirozeně jsem si chtěl zblízka prohlédnout člověka, který vytvořil tak úspěšné politické hnutí za tak krátkou dobu.

V té době Göringovi bydleli v bytě střední velikosti v berlínské čtvrti Schöneberg, který byl zařízený běžným středostavovským způsobem. Paní Göringová, jeho první manželka, nám naservírovala prostou večeři a udělala na mě velmi dobrý dojem. Naneštěstí trpěla závažnou srdeční chorobou. Hitler dorazil až po jídle. Mimo mě a mojí manželky byl přítomen už jen jeden další host a tím byl Fritz Thyssen. Rozhovor byl ve skutečnosti dvouhodinovým Hitlerovým monologem, ale nezaznělo v něm nic, co by nás šokovalo. Vše, co řekl, se točilo okolo dvou témat, které byly tehdy blízké srdci každého Němce, jmenovitě obnovení politické rovnosti s cizími národy a poskytnutí práce šesti a půl milionům nezaměstnaných. …

Jeho poznámky neobsahovaly nic fundamentálně nového nebo revolučního, ale indikovaly velkou vůli jednat. Z vnějšku na mě jak Hitler tak Göring působili prostě a odměřeně. Nezaznamenal jsem nic, co by naznačovalo, že Göring bude jednoho dne bavit tucty hostů nejvybranějšími pochoutkami servírovanými na zlatých talířích na místo hrachové polévky na prostém nádobí.“ (Account Settled, str. 29–30.)

A nakonec stejná událost popsaná Hjalmarem Schachtem v knize Confession of „The Old Wizard“ z roku 1956 ze které Poolovi citují:

„Večeře u Göringových se konala 5. ledna 1931. Mimo mne a mojí manželky byli přítomni Fritz Thyssen, syn Carin Göringové z jejího prvního manželství a Dr. Goebbels. V té době Göringovi bydleli v příjemném středostavovském bytě zařízeném s dobrým vkusem a bez jakýchkoliv známek ostentativní pompy.

Paní Göringová, vysoká a štíhlá Švédka s tou nejpřátelštější a nejmilejší povahou, trpěla vážnou srdeční poruchou. Po večeři, která se sestávala z prosté hrachové polévky se slaninou, musela ulehnout na pohovku, kde naslouchala naší konverzaci, aniž by se jí účastnila.

Hitler přišel až po večeři. Měl na sobě černé kalhoty a tradiční žluto-hnědé sako uniformy svojí strany. Jeho vzhled nebyl ani afektovaný ani domýšlivý — nebylo zde nic, co by zdůrazňovalo, že je vůdcem tehdy již druhé nejsilnější politické strany v Reichstagu. Po mnoha pověstech, které jsme o Hitlerovi slyšeli, a publikované kritice, kterou jsme četli, jsme byli příjemně překvapeni neformální a přátelskou atmosférou, která panovala.

Náš rozhovor se rychle stočil k politickým a hospodářským problémům. Už při tomto prvním setkání jsem se poučil o tom, co mnozí z nás zažili mnohokrát později. Při rozhovorech s Hitlerem jeho partneři dodávají pět procent a on sám pětadevadesát procent konverzace. Jeho schopnost výkladu byla pozoruhodná. Všechno vyslovoval jako nepopiratelné pravdy, nicméně jeho ideje nebyly nerozumné. Očividně se snažil vyhnout se čemukoliv, co by mohlo šokovat nás jakožto představitele tradičnější společnosti.“ (Confession of „The Old Wizard“ str. 257)

Poolovi ve své knize uvádějí doplňující detaily z dopisů, které psala Carin své matce do Švédska, ale nijak nekonfrontují to, že popisuje honosnější událost, než na jakou vzpomíná Hjalmar Schacht, kterého citují přímo. Zapomněl Hjalmar Schacht na to, že když poprvé naživo viděl Hitlera, byli tam i princ s princeznou zu Wield a Tengelmann? Byl nebo nebyl přítomen Goebbles? Měl Hjalmar Schacht motivaci zamlčet, že byl někdo přítomen, nebo naopak měla Carin motivaci se své urozené matce chlubit širšími styky s lidmi s „modrou krví,“ než jak to ve skutečnosti bylo?

Můj odhad je, že Carin měla v dopisech své matce tendenci chlubit se a přehánět úspěchy jejího manžela. Kvůli Göringovi opustila prvního manžela proti vůli rodiny a po nezdařeném Mnichovském puči s ním prožila několik let finančních těžkostí. (Göring, se střelným zraněním v oblasti podbřišku, uprchl do Rakouska a později do Itálie, kde se neúspěšně pokoušel navázat spojení s Mussolinim — a Carin psala domů lež o tom, že se s ním osobně setkal. Jejich majetek v Německu byl zabaven. Göring odmítal dělat jakoukoliv normální práci, při které by přišel do kontaktu s někým s židovskou krví, a navíc si při léčení vytvořil závislost na morfiu. Měli velké dluhy a často žili z trochy peněz, které jim posílala matka Carin.) Poté, co byl Göring zvolen poslancem (1928), jsou její dopisy plné líčení toho, s jakými všemi důležitými lidmi se potkali a jak jsou všichni Göringem okouzlení a všichni nadšeně podporují věc nacionálního socialismu. Když měl například Göring někde projev ke studentům, tak psala, že už více než polovina studentů jsou nacionální socialisté a druhá polovina brzy bude. Obecně její dopisy vypadají jako psychologické ospravedlnění volby, kterou učinila, a jako líčení situace růžověji, než jaká realisticky byla.

Zdroje:

  • Günter Reimann: The Vampire Economy
  • Andrew Nagorski: Hitlerland
  • L. M. Stallbaumer: Between coercion and cooperation: The Flick concern in nazi Germany
  • Janosch Kuner: The War Crimes Trial Against German Industrialist, Friderich Flick et al,
  • James and Susane Pool: Who financed Hitler
  • Stefan Link: Rethinking the Ford-nazi connection

Mises.cz: 5. prosince 2019, Vladimír Krupa

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 121 × | Prestiž Q1: 3,62

+2 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top