Štítky článku: •  

Množství práce na kilometr čtvereční

Pozdní bolševik chtěl pomáhat „rozvojovým zemím“, tak se do Česka dostal můj arabský kolega z Jemenu.

Tomu jsem v prvních pár letech intenzivně pomáhal ve studiu a ke konci studia jsem s ním bydlel na kolejích, protože jako jediný z Čechů jsem po něj udělal tolik, že mu Alláh nedovolil být na mně hnusný, jako na ostatní spolubydlící, které se ním pokoušeli ubytovat.

Když už jsme spolu bydleli — někdy na jaře 1995 jsme vzali do party mladého kolegu — též arabské národnosti — z Kuvajtu, který studoval v Česku aniž by uměl jediné slovo Česky, a to proto, že byl z chudého kmene a kuvajtská vláda mu platila jen 7 000 dolarů měsíčně, což neslibovalo dostatečný komfort při studiu v Británii, kam chodí studovat synové z bohatších kmenů.

Báječná doba, kdy jsme vedli trojjazyčné anglicko-arabsko-české debaty, protože jsme neměli jeden společný jazyk. Po určité době jsem na Kuvajťana drze vypálil: „Proč nemáte v Kuvajtu, za ropné peníze, 3 farmaceutické firmy, několik chemiček na speciální chemikálie, rozsáhlou výrobu počítačových čipů, několik vědeckých ústavů, zemědělství zalévané mořskou vodou odsolenou energií z jaderné elektrárny a kosmodrom?

A on posmutněl a řekl: „Když ti peníze tryskají samy ze země — každá práce se ti zdá jako příliš těžká a málo zisková.

Na to jsem kontroval: „A co až ropa dojde“. A na to on posmutněl ještě více a prohlásil: „Můj děda pásl velbloudy a moje vnoučata možná budou pást zase.

Od té doby jsem nevývratně přesvědčen, že přírodní zdroje jsou prokletí, které vede k zaostalosti státu a jediný přírodní zdroj, který vede k růstu bohatství, je lidská práce. Což mě vede k následující úvaze — v Evropě máme 8hodinovou pracovní dobu 5 dní v týdnu. Před 50 lety jsme měli 8hodinovou pracovní dobu 6 dní v týdnu. 50 let předtím jsme měli 12hodinovou pracovní dobu 6 dní v týdnu. Ještě 50 let předtím jsme měli 16hodinovou pracovní dobu 6 dní v týdnu a ještě 50 let předtím se dostáváme do období roboty a nevolnictví, kdy šlechta de-facto vlastnila obyvatelstvo na území svých panství — nepříliš daleko od postavení otroků.

Pak tady máme ten moderní názor o evropském vykořisťování kolonií. Fašistická, rasistická a xenofobní otázka zní: Pracovalo se na území kolonií někdy takovou intenzitou jakou se pracovalo v samotné Evropě? Před příchodem kolonistů? V době jejich vlády? Po jejich odchodu? Dnes?

A pak tady máme ty různé „pracovní morálky“. Jako třeba protestantská etika, která vedla k rozvoji kapitalismu v Británii, Holandsku, Americe, protože luteráni jsou toho názoru, že je rouháním proti Bohu, když ti dává příležitost prací zbohatnout a ty ji nevyužiješ. Na našem území tato pracovní etika vládla — rukou protestantských Němců — „manažerů“ německojazyčných firem Rakouska-Uherska a První republiky.

Pak je tady „katolická pracovní morálka“, která je poněkud jiná — pod hesly: „chudoba cti netratí“ nebo též: „spíše projde velbloud uchem jehly nežli bohatý branou Ráje“ — hezká myšlenka, jejímž výsledkem je „mañana“ — ochablé hospodářství jižní Evropy a Latinské Ameriky.

Pak se už dostáváme k různým „ne-pracovitostem“ — k Alláhovi, který má pracovat za Muslimy a k dvouhodinové pracovní době společností doby kamenné — dodnes existujících v Africe i jinde.

a528c997a4_104363697_o2.jpg
Opravdu jde o pomoc???

Rasistická otázka dneška tedy zní: Vypadal by „rozvojový svět“ jako „rozvojový svět“, kdyby tam (téměř) všichni: muži, ženy a často i děti — pracovali minimálně posledních 2000 let — minimálně 5 dní v týdnu — minimálně 8 hodin denně?

Jenomže to má spoustu háčků. Jeden z nich je „když peníze přicházejí samy — každá práce se jeví jako příliš těžká a málo zisková“.

Odkud přicházejí peníze samy? Z Evropy — z našich daní a udržují „rozvojový svět“ v nepracovitosti a tím i zaostalosti. Jenomže pak je tady jiný problém: OK přinutíme nějakým magickým trikem obyvatele rozvojového světa makat jako fretky — co se stane v globalizovaném hospodářství? Tušíte správně: oni se udřou a pár desítkám oligarchů přibudou peníze na pár desítek (dalších a zbytečných) jachet. Neboli zpětná vazba „jak kdo pracuje — tak taky žije — tak taky umře“ je dnes silně narušená. Dokonce tak narušená, že i na Západě se šíří idea 4hodinového pracovního týdne, představa „zbohatnutí z ničeho“ ve stylu Zuckergerga, nebo „poradenství pro EU“ a dalších flákáren (za peníze jiných), které nás časem nasměrují zpátky do chudoby doby kamenné, protože budeme jako Berberové ve starém koloniálním vtipu: „Čím se živí Beduíni v pušti?“ — „Vzájemně se okrádají!

OK tedy otázka co dělat? Na přechodnou dobu se společnost rozdělí na honěné (a daněné) jako fretky a flákající se menšinu, která postupně přeroste ve většinu, až se prožere práce našich předků a společnost krachne. Afrika, Latinská Amerika, islámská a post-sovětská Asie — budiž nám příkladem.

Na druhé straně ani my už nejsme ochráněni před prací jako fretky, jejímž jediným výsledkem, je, že oligarchovi na Kajmanských ostrovech vzroste dividenda o 3 %. Je tedy nutné za každou cenu obnovit zpětnou vazbu „jak kdo pracuje — tak taky žije“. Například blokováním jakékoliv možnosti „života za cizí“, nebo univerzálním zdaněním a proclením — ne už joudy z Frýdku, ale megakorporací z daňového ráje.

I kdyby televizní „ekonomičtí analytici“ měli zoufale plakat, že tím se pro spotřebitele zdraží dovoz z asijských továren jejich pánů. Je totiž nutné si uvědomit, že PRÁCEtřeba v podobě výroby zboží blízko místa spotřeby — má daleko širší význam pro společnost, než jen ušlý zisk — firmy z Kajmanských ostrovů — za kontejnery plné (otroky vyrobeného) asijského šuntu.

Uvažuje pan Petr Kubáč na petr-kubac.blog.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 261 × | Prestiž Q1: 11,42

+21 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 4 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.
Petr Gejdoš

To je motání se v kole ! Tak tedy socialismus se u nás moc jaksi že prý neosvědčil. Kapitalismus, který prý za pomoci neviditelné ruky trhu a promyšlenou alokací zdrojů měl být to nejlepší pro rozvoj lidstva, tak ten kapitalismus se jaksi zvrhnul na obyčejný korporátní fašismus. Zatím je to zakázané říkat, ale co už ?? Prostě jsme se ze socialismu přes mikro-časové vítězoslavné období havlizmu dostali na sám práh obyčejného fašismu.

Nazdar, zdar zdar zdar !! Soudruzi liberální demokraté !!

PS - ono skutečně možná a spíše jen teoreticky existuje demokracie. Nu a potom je zde spousta čehosi, co ve svém nejméně dvouslovném názvu taky obsahuje slovo "demokracie", leč vždy s devastujícím přívlastkem ! Příkladně ona "liberální demokracie", což však je fakticky normální fašismus.

Petr Gejdoš

Takže to ještě drobátko doplním !

Co takhle jakási "třetí cesta" ??

Já si párkrát přelouskal povídání od jistého pána jménem Alexis de Tocqueville o demokracii z dávné to již doby 19. století v USA. Tento pán si tehdejší demokracii v USA většinou pochvaloval, ale rovněž analýzoval jeji slabiny. De facto ten současný úděsný stav v USA přesně předpověděl dvěstě roků před současným kolapsem !! Čili on vrozené závady oné jím chválené demokracie viděl a varoval před nimi. Přesto se to stalo a v USA a v koloniích USA (=EU, Japonsko a vůbec) máme dnes obyčejný fašismus, který see oficiálně nazývá "liberalní demokracie".

PeTaX

No, ono takové slovo demokracie se v americké ústavě nevyskytuje ani jednou. A otcové-zakladatelé moc dobře věděli proč.

Petr Gejdoš

Rozumím... Je totiž zcela evidentní, že "že nic se neděje jaksi náhodou" !! To jen naivní lidé jsou vždy překvapení. Ostatně krom zásady, že náhody jsou krajně nepravděpodobné, platí snad ještě zásadněji to, že "všechno je jinak !!"

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top