Štítky článku: •  

Čím dříve krach přijde, tím mělčí bude

Může beletrie předpovídat budoucí realitu? 
V minulosti se ukázalo, že ano. Pokud jde o současnou krizi 
v Řecku, její základní kontury se loni podařilo popsat ekonomům Markétě Šichtařové 
a Vladimíru Pikorovi v knize Lumpové a beránci.

lumpove-a-beranci.jpg (16,637 kiB)
Lumpové a beránci

Titul ověnčený Cenou čtenářů Magnesia litera 2015 popisuje chování lidí v situaci, kdy se na finančních trzích provádějí nekalosti a jakmile se to prosákne, začne se šířit panika, dojde hotovost a zavřou se banky. To, co ještě loni bylo napínavým příběhem na 
440 stranách knihy, je teď blíže realitě. Jak říká v rozhovoru pro Deník ekonomka a spoluautorka knihy Markéta Šich­ta­řo­vá, čím dříve přijde krach Řecka, tím méně bude bolestivý pro Řeky i EU.

Hlavní ekonomka Next Finance Markéta Šichtařová:

Je toto definitivní krach Řecka, nebo zasáhnou politici a Řecko podrží kvůli možné vlně imigrantů či zesílení vlivu Ruska?

Problém s imigranty tu existuje a přicházejí i přes Řecko. Pokud Řekové kompletně zbankrotují, budou mít úplně jiné problémy než držet vlnu imigrantů. Navíc, když to řeknu ošklivě, Řecko může být i trochu pomstychtivé vůči Evropě, která jej vyšplouchla, a rádo imigranty pustí dál. Ale pokud jde o vaši otázku o krachu, ano, už to začíná připomínat definitivní krach, nicméně stále může přijít nějaký Deus ex machina a zvrátit to.

Kdo a jak?

V tuto chvíli drží otěže Evropská centrální banka (ECB). Podle mě by v každém případě měla definitivně zrušit financování řeckých bank, protože to odporuje všem právním dohodám. Jenže už mockrát jsme byli svědky toho, že se na politické úrovni rozhodlo, že se dohody dodržovat nebudou. Umím si proto představit, že Evropská centrální banka nakonec řekne, že se natolik bojí finanční nákazy, že Řecko ještě podrží.

Proč, čeho se evropští bankéři či politici bojí?

Ty motivy mohou být třeba v tom, že na finančním trhu existuje velké množství takzvaných CDS derivátů proti nesplacení dluhů Řecka. Můžeme spekulovat o tom, že existují i velké banky zvučných jmen v západní Evropě, které mají velké množství těchto derivátů. Pokud Řecko zkrachuje, velké banky by pak musely tyto deriváty začít platit. My nevíme, jestli je velké banky v západní Evropě mají, ale umím si představit, že kdyby Evropská centrální banka takovou informaci měla, rozhodla by, že Řecko stůj co stůj udrží. Evropští centrální bankéři by prostě řekli, že je menší zlo porušit smlouvy o evropské integraci než nechat padnout nějakou zásadní páteřní evropskou banku. Nechci úmyslně říkat nějaké jméno. Evropa se ale nebojí toho samotného řeckého krachu, ona se bojí problému v bankách v úplně jiných zemích, než je Řecko.

Kolik takovým špatných „řeckých papírů“ drží velké evropské banky?

To ví jenom ty velké banky a jejich regulátoři, ovšem za předpokladu, že jim velké banky nic nezatajily. Možná to ví i Evropská centrální banka, ale zase jen tehdy, pokud má dobré informace.

Jak by měl vypadat ideální průběh řeckého krachu?

Bylo by správné, aby Evropská centrální banka omezila peníze pro řecké banky. Už teď jsme za hranou a není to správné. Je veřejným tajemstvím, že tyto peníze nejdou do bank, ale tečou řecké vládě. Říká se tomu monetizace státního dluhu, peníze vytiskne ECB, jdou do bank a odtud jsou hned odsáty řeckou vládou. Jenom menší část jde na výběry z bankomatů. To je špatně 
a je to na celém světě zakázáno, všichni to vědí a tváří se, že o tom nevědí, snad s výjimkou německého guvernéra, který protestuje. Pokud se Řecko nenechá zbankrotovat nyní, znamená to jen další zvyšování dluhu. Čím dříve krach přijde, tím bude mělčí. Kdo si chtěl peníze vybrat, měl tak učinit dávno. Když dnes vidím ty fronty před bankomaty, přemýšlím, proč tam stojí až teď. Kdo z Řeků si peníze nevybral už dříve a neprobudil se z toho snu, tak tomu už asi není pomoci.

Jak může v reálu vypadat krach měny a jak rychle může být natištěna nová měna?

Technické detaily bankrotu nejsou až tak složité. První možností je, že se řekne, že všechny eurobankovky, které mají sériové číslo označující, že byly vytištěny na území Řecka, se stávají novým platidlem a nebude se jim říkat euro, ale třeba drachma nebo spíše řecké euro. Druhou možností měnové odluky je to, že vláda oznámí, že všechny bankovky na území Řecka bez ohledu na sériové číslo budou novým řeckým platidlem a budou okolkovány. Obojí je jen technická záležitost, my jsme to jako Češi zvládli při měnové odluce se Slovenskem a není důvod, aby to nezvládli Řekové, byť samozřejmě u nás jsme věděli, že měnová odluka přijde.

Rozhovor vedl Jan Klička

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 1 105 × | Prestiž Q1: 5,47

+2 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top