Štítky článku: •  

Proč Johnson vyhrál

Boris Johnson triumfálně vyhrál volby ve Velké Británii. Je to především jeho osobní úspěch, ale měl i snaživé pomocníky. Na prvním místě to byly opoziční strany a proevropská média. K jeho vítězství však významně přispěla také EU.

Přes porážky k vítězství

Johnson se soustředil na téma: Dokončit brexit. To bylo nejenom takticky správné, protože to zajímalo většinu voličů, ale i dlouhodobě rozhodující otázka. „Ano“ nebo „ne“ k brexitu by vedlo, ke dvěma zcela odlišným liniím vývoje Velké Británie. Teď, po volbách se bude Londýn rozhodovat ve zcela jiném koridoru možností než bez brexitu. To se samozřejmě týká i zdravotnictví, infrastruktury a sociálních otázek.

Opoziční strany oslovily voliče jinak. Labouristé postavili proti Johnsonovu „Dotáhněme brexit“ heslo „Konečné rozhodnutí“. Tím se pokusili zamlžit svou neochotu respektovat výsledky referenda z roku 2016. Tématu vystoupení z EU se ve volebním boji vyhýbali, jak jen mohli. Mluvili a zdravotnictví, sociálních otázkách, budování infrastruktury a zestátňování. To angličtí Liberálové pod vedením Jo Swinsonové vůbec nezastírali, že brexit zásadně odmítají. Vyslovili se pro zrušení snahy o vystoupení, a to bez nového referenda a ztratili.

Zatímco četní experti a většina žurnalistů doma i v Evropě rozmazávali Johnsonovy parlamentní porážky, on šel tvrdě za svým cílem. Prohraná hlasování použil ke sjednocení své strany, vyjednal s EU novou smlouvu a prosadil volby.

Porážky v parlamentu použil k tomu, že mayovsky rozmazanou konzervativní stranu změnil ve stranu brexitu. Vyloučil dvacet svých hlavních odpůrců a jen deset vzal zpět za podepsaný slib vazalství.

Johnson si od EU vynutil zřetelně lepší podmínky výstupní smlouvy než Brusel dal Mayové a to nejenom v otázce tzv. „irské pojistky“. Jako známý krypto-feminista se podezřívavě ptám, jestli to byl projev diskriminace žen ze strany EU, anebo prostě to, že Johnson na rozdíl od Mayové brexit opravdu chtěl a rozehrál všechny trumfy?

Muž na pravém místě

Ať ho máte rádi, nebo ne, tak Boris Johnson je úplně jiná liga než Mayová a její předchůdci. Stylizuje se sice do role trochu praštěného Angličana, ale je to všemi mastmi mazaný profesionál. To jak pracoval s hrozbou „tvrdého brexitu“ je kabinetní kousek mocenské hry v defenzivní situaci. A kdyby britská politická a mediální kasta respektovala referendum z roku 2016 a nevpadla mu do zad, dotlačil by EU k rychlejší a pro Anglii ještě výhodnější smlouvě.

Eurofilní média a experti v Evropě i u nás mu (dosti pokrytecky) vyčítali různé přešlapy. Ano, Johnson nehrál vždy čistou hru, ale na rozdíl od svých odpůrců se choval v souladu s vůli národa, který se pro brexit rozhodl. To jeho protivníci podváděli hned dvakrát. Zaprvé ani oni nehráli ve volebním boji čistě a zadruhé nesplnili slib, že budou respektovat rozhodnutí referenda z roku 2016.

Tady zmíním otázku, která by si zasloužila rozsáhlejší pojednání. Posvěcuje politický účel prostředky? Ano, ale jenom v jednom případě. Když účel odpovídá vůli většiny národa. Johnson se stal premiérem a chtěl jím za každou cenu zůstat. A proto udělal to, co politici bohužel dělají jen vyjímečně respektoval hlas většiny. A vyhrál.

EU a mediální sudičky

O úspěch Johnsona se poctivě snažila i sama EU. Merkelová a Juncker vůbec nepochopili, že jde opravdu o vystoupení a nedali anglickým voličům jinou možnost než koukat, jak spolek co nejrychleji opustit. Vůdci EU nereagovali na Cameronovy reformní návrhy, ponižovali Theresu Mayovou a ustoupili až když Johnson zatlačil.

Britům neuniklo ani to, že se EU nedemokratizuje, pokračuje v bezvýchodné záchraně eura a nedělá nic proti migrantům. Tyto chyby byly v posledním roce doplněny postupující ekologickou pomateností. EU prostě ustrnula v diktátorském normování všeho a záplatování děr všude až do doby, kdy celkově chybně nastavený systém zničí sám sebe.

K vítězství pomohla Johnsonovi také některá média a eurofilní experti. Způsob, jakým komentovali každý Johnsonův krok a dětinsky se radovali z jeho neúspěchů nenechal nikoho na pochybách že je přání otcem myšlenky. Také na brexitu je vidět, že mnohá média již dávno přestala rozlišovat mezi zprávou a komentářem a místo toho chtějí určovat, kdo a jak má vládnout, co smí občané vědět a co si musí myslet.

To nejdůležitější

Spousta expertů, politiků, podnikatelů a publicistů si mohla ukroutit hlavy údivem nad tím, že „hloupí Angličané“ chtějí z EU. Tím dokázali, že buď nemají ponětí, co se děje, anebo že údiv předstírají, aby posloužili svým vlastním zájmům. Jim O´Neill, bývalý šéf-ekonom Goldman Sachs jim chování „natvrdlých“ příznivců Brexitu trefně vysvětlil: „Nevadí jim obětovat ekonomický růst ve Velké Británii, protože oni z něj stejně nikdy neměli žádný prospěch.“

O vítězství Borise Johnsona rozhodli obyčejní lidé a dokázali pravdivost mnohdy popírané samozřejmosti: Neexistuje žádná absolutní pravda o sociálních, hospodářských a politických otázkách. Existují jenom zájmy každého jednotlivce a ty se projevují v tom, jak dění okolo sebe posuzuje. Takže to, jak experti zdůvodňují svoje doporučení odráží jejich vlastní zájmy. To je přirozené chování, ale soud expertů tím ztrácí nimbus objektivity a vědeckosti.

Každý člověk bez rozdílu má jeden stejně hodnotný hlas, protože i ten nejprostší z nás je nejlepší expert na svůj život. Nejlépe ho zná a nejpečlivěji zvažuje rozhodnutí, která se ho týkají, protože on sám nese jejich důsledky. Drtivá většina Britů se v druhém referendu rozhodla, že odejít je pro jejich životy lepší než zůstat. V Anglii zvítězila demokracie nad expertokracií.

Psáno pro DNES

Píše pan Petr Robejšek na Aktuálně.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 180 × | Prestiž Q1: 9,75

+17 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top