Štítky článku: •  

My, co tady žijem a nežijem

Vedle sdružení s názvem My, co tady žijeme, které tvoří Starostové, KDU-ČSL, Iniciativa občanů, a nejnověji TOP 09, působí na Praze 1 i sdružení pro které by se hodil název My, co tady nežijeme.

Základ tvoří uskupení Praha 1 sobě. Vzhledem k tomu, že nejde ani o politickou stranu, ani o nějaké hnutí s politickým programem, jde de facto o partu kamarádů kolem bratrů Čižinských, kteří nejsou nikomu odpovědni, protože nemají žádnou členskou základnu, ani stanovy či vnitřní volené orgány atd. Nejde o nic jiného než jakousi filiálku uskupení Praha 7 sobě lidoveckého poslance Jana Čižinského, které tvoří i magistrátní uskupení, složené ze stejných lidí, Praha sobě. Starostou na Praze 1 je Čižinského bratr Pavel.

Kromě zastupitelů, kteří na Praze 1 mají jen papírově trvalé bydliště, ale ve skutečnosti na Praze 1 nebydlí, byli tímto uskupením do každé z 15 komisí (tedy poradních orgánů rady městské části) nasazeni 1 – 2 lidé z Prahy 7 a další jako „nezávislí“ odborníci, ovlivňující věci, o kterých nic pořádně nevědí. Často projevují takové neznalosti místního prostředí, zvyklostí a tradic Prahy 1 až to zaráží.

Využili „díry“ ve volebním zákoně, který říká, že volit může každý občan, mající v den voleb trvalé bydliště v místě volebního obvodu. Je pochopitelné, že o správě věcí veřejných mají rozhodovat ti, kteří v místě žijí a nejlépe znají místní problémy, ale požadavek na trvalé bydliště pouze v den voleb je nešťastná formulace, která logice věci nijak nepomáhá.

Jako vždy se totiž najdou šmejdi, kteří toho zneužijí. Proto opozice podala žádost podle zákona o svobodném přístupu k informacím, o sdělení, kdy se lidé na kandidátní listině Praha 1 sobě přihlásili k trvalému pobytu na Praze 1 a odkud. Úřad odpověděl, že takové informace může sdělit jen jejich rodinným příslušníkům. Po odvolání magistrát toto rozhodnutí zrušil a nařídil úřadu, že se všech má zeptat, zda se sdělením těchto údajů souhlasí. Dokonalý Kocourkov.

Přišla na pomoc klasická detektivní práce. Ukázalo se, že radní pro investice a finance Mgr. Vladan Brož je sice úředně hlášen na Kampě, tam ho však nikdo nezná, nemá tam ani schránku, ani jmenovku a každý den se vrací do činžovního domu svých rodičů v Bubenči v ulici U akademie (Praha 7) a na Kampu do ulice U Lužického semináře se přihlásil těsně před volbami, což dokládá i změna v obchodním rejstřík, která byla provedena v červenci 2018, tedy ve stejném měsíci, kdy vypršela lhůta pro podání kandidátních listin.

Podobně radní pro dopravu David Skála (který mimochodem v posledním čtvrt roce nepromyšlenými změnami dopravu v centru Prahy 1 zcela rozvrátil) fyzicky bydlí v ulici Do vrchu v pražském Suchdole (Praha 6) ve vilce svých rodičů. I on se úředně k trvalému pobytu přihlásil na Prahu 1 do ulice Říční až v průběhu července 2018, tedy těsně před podáním kandidátních listin. Netřeba připomínat, že i v tomto případě jde jen o formální adresu a na místě se nevyskytuje a nežije.

Vzdor svému slibu hájit zájmy občanů Praha 1 současná koalice občanům naopak vysloveně škodí: všem občanům zvedli nájemné, poplatek za odvoz komunálního odpadu, zvýšili daň z nemovitostí, zastavili privatizaci, zcela rozvrátili chod úřadu i systém parkování, vyházeli zkušené úředníky, na jejich místa natáhli aktivisty z neziskových organizací jako své poradce, asistenty a asistenty asistentů. Zabývají se tak zásadními věcmi, jako je např. digitální měření stresu stromů. (!!!)

Ani výhled na příští rok není nijak růžový. Zdá se, že pokud se něco radikálně nezmění, bude trápení pokračovat. Radou předložený rozpočet na příští rok zastupitelstvo neschválilo. Nepomohl ani odpadlík z uskupení „My, co tady žijerme“ Martin Kotas (LES – Bursíkovci), který z uskupení vystoupil a přidal se k Čižinským, takže Praha 1 bude hospodařit s provizorním rozpočtem. Část vlastních koaličních zastupitelů se také postavila proti šílenému záměru bratří Čižinský předat Nemocnici Na Frantíšku bez náhrady hlavnímu městu. Nejde o maličkost, Praha 1 investovala v posledních letech do nemocnice více než 2 mld. korun.

Vzhledem k tomu, že zvolna začínají vyplavávat na povrch různé podfuky a plán Čižinských na ovládnutí Prahy 1 se drolí, rozhodl se zřejmě Jan Čižinský přilepit k hnutí „Milion chvilek pro demokracii“ a oznámil počátek nového uskupení „Česko sobě“ a začal shánět 3 000 petentů, kteří by ho podpořili.

Babišovi jako na zavolanou. Zárodek nějaké bližší spolupráce protibabišovské opozice se ještě více rozdrolí.

Píše pan Ivan Bednář na blog.idnes.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 225 × | Prestiž Q1: 6,79

+8 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top