Štítky článku: •  

Kdo nepracuje, ať si nechá chutnat

Kdysi, za komunistů, se říkalo: „Kdo nepracuje, ať nejí.“ Bylo to myšleno tak, že vykořisťovatelé nemají bohatnout z práce svých zaměstnanců. Takže to nebylo to pravé.

Daleko lépe to zaznělo nyní z úst české ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové, která přišla s překvapivým nápadem, že by nezaměstnaní, kteří porušují své povinnosti, měli být až na rok vyškrtáváni z evidence úřadu práce. Čímž by se zatočilo s těmi, kdo se vyhýbají práci a dalším povinnostem, vyplývajícím z jejich stavu, a jenom vysávají sociální systém.

Ač jinak s politiky vesměs nesouhlasím, musel jsem dát paní ministryni za pravdu a vlastně jí i zatleskat. Protože jestliže někdo odmítne nabízenou vhodnou práci, neměl by být živen z odvodů těch, kdo pracují a živí jak sebe, tak i celý stát.

Kdo by byl tímto způsobem vyškrtnut, přišel by o dávky a měl jenom existenční minimum 2200 korun (asi 85 eur). Plus možná doplatek na bydlení nebo dávku mimořádné pomoci, o nichž ale rozhodují úředníci individuálně a rozhodně na ně není právní nárok. Dotyčný by už neměl ani státem hrazené zdravotní pojištění, ani příspěvky na živobytí nebo bydlení.

„Dobře mu tak,“ říkám si spolu s ministryní Maláčovou. „Když se někomu nechce pracovat a dodržovat ani takové banality, jako je dostavit se v řádném termínu na úřad práce, ať strádá. Lemply nejhrubšího zrna by tu ti, kdo si plní své povinnosti řádně a navíc ještě ze svých peněz financují stát, živit neměli.“

Ovšem Česko je jak známo Absurdistán. A proto si to zmíněná ministryně (a tedy zprostředkovaně i já) schytala od takzvané ochránkyně lidských práv Anny Šabatové. Tu pobouřila už i jenom představa, že by přicházeli o sociální dávky i lidé, kteří „jenom opomněli přijít ve stanovenou dobu na schůzku s úředníkem“ nebo u kterých „se neví, proč vlastně nabízenou práci odmítají“.

Podle ombudsmanky by se tím tito lidé bez dávek a pojištění dostávali do dluhů a měli i další problémy. A to by prý bylo děsivé.

A podle Aleny Zieglerové z Institutu pro sociální inkluzi je zpřísnění opatření proti oněm lemplům přímo nesmyslné, protože jim nic dobrého nepřinese a jen je uvrhne do ještě větších problémů. Mohou třeba přijít o bydlení a nakonec snad dokonce… jít pracovat na černo. A takoví lidé pak ztratí důvěru ve stát! Ó, běda!

A nedávno prý i sám Nejvyšší správní soud rozhodl, že nelze kvůli drobným prohřeškům člověku zničit životní jistoty. Že prý má úřad práce hlavně pomáhat potřebným lidem a ne trestat ty, kdo trochu pochybili.

A tak tu zřejmě zůstane dosavadní stav věcí. Kdy si pochybné existence budou dělat, co se jim zlíbí. A slušní hlupáci, chodící do práce, je budou prostřednictvím státu živit, platit jim bydlení a podobně. Protože těch „chudákům“ přece nelze vzít peníze jenom proto, že „mírně chybují“. Tedy chtějí peníze, ale přece kvůli tomu nebudou dodržovat zákonem daná pravidla!

Píše pan Viktor Pondělík na slovenském HlavnéSprávy.sk


Pozn. red.: A hodí se pod to přesně post pana Pilaře z FCB: „Přemýšlím, jak to mají uděláno Poláci. Zda Polsko takové smlouvy a dohody nepodepsalo, či v čem je problém, že tam k takovým problémům s dávkami pomoci v hmotné nouzi nedochází.“

pomoc-v-hmotne-nouzi.jpg (116,310 kiB)
Postoj vlády k novele zákona o pomoci v hmotné nouzi...
Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 294 × | Prestiž Q1: 9,26

+14 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top