Štítky článku: •  

Konec íránského generála

… aneb nejdříve létají tweety, pak rakety.

soleimani_ring-676x596.jpg
Tělo Kásima Sulejmáního prý identifikovali podle prstenu (zdroj: Twitter)

Kásim Sulejmání, velitel íránských jednotek Kuds, byl zabit americkou raketou při své návštěvě v Iráku. Spolu s ním zahynuli i čtyři další lidé. Jedním z nich byl Abú Mahdí al-Muhandís, velitel irácké milice Kataim Hizballáh. To je ta, jejíž základnu Američané vybombardovali 29. prosince a jejíž příznivci následně zaútočili na americké velvyslanectví v Bagdádu.

O téhle události se píše všude možně, i u nás, protože Sulejmání byl v íránské mocenské hierarchii považován za člověka číslo dva, hned po nejvyšším vůdci Chameneím, a rovněž za zdaleka nejschopnějšího z íránských generálů. Veškeré angažmá Íránu v Sýrii, Libanonu, Jemenu apod. byla jeho parketa. Povýšit někoho služebně mladšího na jeho místo není žádný problém. Nahradit jeho schopnosti ale pro Teherán problém bude.

Jak Írán na jeho smrt zareaguje, těžko říci. Vztekem určitě, otevřenou válkou asi ne, uzavřením Hormuzského průlivu možná (to má přeci jen potenciál přeskočit až k té válce), další aktivizací svých spojenců v šíitských částech Blízkého východu proti americkým zájmům dost pravděpodobně. Ale toto je opravdu těžké předvídat. Některé atentáty vedou k velkým válkám, po jiných se nestane zhola nic. Pište do diskuse, co si o tom myslíte — bonusové body pro každého, kdo tu zemi opravdu zevnitř zná.

(Mám zvláštní pocit deja vu, protože zrovna včera jsem v rámci příprav Zapomenutých příběhů 3 redigoval kapitolu Pláště a dýky, pojednávající o politických vraždách a atentátech v Irsku a v Iráku.)

Jen pro pobavení P. T. ctěného publika doplňuji jednu skutečnost, na kterou jsem ve velkých novinách nenarazil. Krátce před celou událostí došlo na Twitteru k následující výměně názorů (červeně vyznačené části jsem zvýraznil já):

donald_trump_twitter_threat.png
Írán nese plnou odpovědnost za ztracené životy nebo vzniklé škody v kterémkoli z našich zařízení.
Bude platit velmi vysokou cenu! Toto není varování, je to hrozba. Šťastný nový rok!
khamenei_twitter_response.png
1.: Nemůžete nic dělat

Škoda, že tenhle vynález neexistoval ve čtyřicátých letech. Umíte si představit, jak by vypadala druhá světová válka zachycená na Twitteru?


Update 3. 1. 2020 ve 13:00: Píšou mi lidi, a mají pravdu, že tenhle článek je moc krátký a postrádá analýzu. Ono je podle mého názoru ještě na pořádnou analýzu moc brzy.

Ale chcete-li slyšet můj názor, válka z toho nebude. Hlavním způsobem, jakým Írán prosazuje své zájmy v nedaleké cizině, je budování, výcvik a podpora různých šíitských milicí, které pak slouží jako jeho páka na místní vlády. Takhle je to v Iráku, v Sýrii, v Libanonu, v Jemenu. Toto byla práce, kterou Sulejmání poslední léta dělal. Možná dokonce jeho životní projekt. (Well, další už mít nebude.)

Jenže takové síti milic se nedá velet na dálku z Teheránu. S jejich veliteli a štábními důstojníky se musíte setkávat osobně a musíte znát poměry přímo na místě. Proto byl taky Sulejmání poslední dobou snad víc mimo Írán než v něm.

Jeho nástupce bude muset dělat to samé, protože Írán se téhle sítě spřátelených milicí jen tak nevzdá. Jenže zároveň se dnes ukázalo, že tohle je pěkně nebezpečná funkce. Nejen formálně (jednotky al-Kuds jsou na americkém seznamu teroristických organizací, proto Trump nepotřeboval k Sulejmáního zabití souhlas Kongresu), ale i fakticky. Spadla-li tedy raketa na takového prominenta, snadno může při další služební cestě spadnout i na daleko méně známého oficíra, který po něm převezme jeho úkoly.

Proto si myslím, že Sulejmáního nástupce bude teď vůči Američanům velmi, velmi opatrný. Má na tom osobní zájem. Konec update.

Píše pan Marian Kechlibar na Kechlibar.net

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 325 × | Prestiž Q1: 9,00

+13 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 2 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.
Petr Gejdoš

Západu (samozřejmě pak zvláště USA) vskutku již notně zatéká "do podpalubí". Irán sice není členem alincí spolů s Čínou či s Ruskem (Indií a pod.), fakticky však jakoby tyto aliance existovaly. Západ dokonale podcenil faktor dynamického času. Než se rozežrané fašistické elity Západu vůbec probraly ze šťastného opojení z vítězství nad SSSR, stala se z Číny ekonomická supervelmoc číslo jedna. Je zbytečné toto mé tvrzení zpochybňovat poukazováním na velikosti HDP v té které zemi. Navíc po ruské Apokalypse s Jelcinem a jeho USA-eko-poradci, objevila se na sceně superpostava ! Nový ruský gosudar - V.V. Putin ! V okamžiku, kdy možná ještě Západ tu možnost a sílu měl, aby zbrzdil a zatlačil Čínu, hodil do toho vidle právě Putin !

Nikdo nečekal, že bude Putin tak opatrný stratég, který hraje ty globální světové šachy s převahou nad prrotivníky asi, jako by skutečné šachy hrál okresní přeborník s šachovým mistrem světa !!

Západ nutně potřebuje válku. A tak provokuje a provokuje, jak rozmazlený spratek, který za sebou cítí 150 kilového taťku, který je takto mistrem světa v boxu bez omezení vah. Jenže v daném případě nikdo do čelního střetu nepůjde. Západu teče krev z ticíců ran proudem a je to otázka času, kdy se sám svalí. Každy další den míru znamená významný posun v (ne)rovnováze sil ve prospěch RIC (Rusko, Indie, Čína).

A v tomto je Irán, coby věkovitá starobylá civilizace a potenciální velmoc, naladěn na stejnou strategii, jako Rusko. A blíží se tomu překvapivě i humpolácké Turecko. Pro západ EU jsou toto obzvláště nepříjemné perspektívy. Ostatně Nostradamus to viděl hodně zle. Visegrad a Rakousko mají ještě šanci.

Petr Gejdoš

Irán zajisté na tuto nehoráznou urážku patřičně odpoví. Ale čas, způsob, prostředky a místo určí Irán sám tak, aby to USA opravdu bolelo. V mezičase ve světě začne narůstat drobná opotřebovací partyzánská válka. Jedno z proroctví Nostradama právě Irán pasuje na blízko-středo-východní velmoc, která pohltí Egypt, Turecko a většinu Evropy - překvapivě však počínaje Francií. A uvádí jednu zdrcující podrobnost !!!

Nostradamus tvrdí, že iránská armáda dojde do Evropy (a vlastně všude) pěšky beze zbraní a ozbrojí se až na místě ! Jestli ani teď někomu "nezablikne varovná kontrolka" v hlavě - jedná se patrně o takového člověka, který už má mozek vymytý definitívně. Takoví nechť se neznepokojují - u nich již není se proč znepokojovat...

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top