Štítky článku: •  

Likvidace Solejmaního — absolutně správná věc

Říká se, že jak na Nový rok, tak po celý rok. Nebo tak nějak. Magický rok 2020 začal tím nejlepším možným způsobem. Likvidací jednoho z největších světových zločinců, Quassema Soleimaniho.

Jedná se o člověka, který byl mozkem celé Íránské vojenské nadutosti a protože to nebyl primitiv typu Bin Ladina nebo neandrtálců z ISIS, tak to byl člověk velice nebezpečný. A nic si nenalhávejme, jeho hrozba nekončila s hranicemi regionu ale zabírala celý svět.

Reakce na jeho likvidaci se liší. Od logického nadšeného potlesku, až po nelogické a vskutku nepochopitelné nářky typu, že se jedná o Trumpovu provokaci (Zaorálek). Zde na blogu se objevil názor, že likvidace kohokoliv bez soudu je vraždou. Jedná se o názor hloupý. Írán vyhlásil celému svobodnému světu válku. Jsme ve 21. století a dnes se neválčí tak, že někde pobíhají pěšáci s bodáky, ani se nestřílí děly.

Írán je, vedle Severní Koreje nejnebezpečnější režim světa. Na rozdíl od Kima ovšem, disponuje Írán velkým bohatstvím a to jeho nebezpečí jen umocňuje. Írán se angažuje aktivně ve všech regionálních konfliktech. Finančně podporuje Hezballah, podporuje palestinské teroristy, podporuje aktivity v Sýrii a Iráku proti Izraeli a samozřejmě také proti USA. Všechny tyto akce přímo řídil Quassam Soleimani, generál a především stratég jehož kariéra začala podporou Ajatolláha Chomeiního a bojem proti Šáhovi Páhlavímu, na jehož svržení měl také svůj podíl.

Soleimani svou kariéru založil na boji proti USA a je třeba připomenout naivní informace, které se po jeho smrti objevily, totiž že stál při USA v boji proti Talibanu a ISIS. On rozhodně nestál po boku mezinárodních sil ani po boku USA. On jen pomáhal likvidovat konkurenci. A v tom je velký rozdíl.

Likvidace Soleimaního je správným krokem. USA zvedly hozenou rukavici a daly jasně najevo, že politiku Íránu nebudou déle tolerovat. Otázkou je, kdo přijde po něm, ovšem režimu byla zasazena opravdu těžká rána. A to je nadějné i pro samotné Íránce, kteří se pozvolna probouzejí z letargie a hlasitě proti vládě mullahů protestují. Bohužel, tyto informace se k čtenářům v České republice ale i ve zbytku EU dostávají jen velice omezeně. Z jakéhosi nepochopitelného důvodu EU má k Íránu pozitivní nastavení. I když, pokud připomeneme vztah EU k palestinským teroristům, pak to zase tak moc velké překvapení není.

Píše pan Martin Braun na blog.idnes.cz


Pozn. red.: Asi takhle: Irán blokuje 6 ropných tankerů v úžině Hormuz, Trump nic. Irán sestřelí americký dron, Trump nic. Irán útočil na Saudské ropné pole, Trump nedělá nic, až po útoku na americké velvyslanectví Trump konečně odpovídá. A kreténi křičí: Proč chce válku?!

A vzhledem k tomu, jak podrážděně kvičíí američtí Demokraté a Evropská unie, soudím, že Trump udělal dobře. Ostatně, Izrael měl Sulejmáního na seznamu nejnebezpečnějších teroristů. A vzhledem k tomu, že Palestinci z Hamásu teď velmi hořekují, také to něco znamená. (Na druhou stranu: Řekl bych, že naše amatérská geopolitická hodnocení postrádají jednu podstatnou věc: primární informace. Nikdy se nedozvíme ani jednu tisícinu toho, co vědí hybatelé a tajné služby. Vidíme až jakési terciární mediální obrazy.)

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 431 × | Prestiž Q1: 11,56

+29 plus Známkuj článek minus –9

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 18 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.
Petr Gejdoš

Na pana Martin Braun není nutné reagovat. Vlastně na patřičnou reakci chybí dostatečně výstižná slova, která by mohly tu zvrhlost myšlení postihnout.

Velmi mě však zarazila poznámka redakce.Ta se svou úrovní dostává opravdu hodně dolů, přestávám si vás tak nějak vážit.

0 | 0
PeTaX

Koukám, že také patříte k těm, co nesnesou jiný názor, než zaujímáte vy sám. Nemáte, pane, patent na rozum, i kdybyste Nostradama četl čtyřikrát nahoru a dolů.

0 | 0
Petr Gejdoš

Tady nejde o to, že já nesnáším jiné názory. To totiž vůbec není pravda ! Jenže - vy jako redakce, jste zde dali nikoliv nějaký názor, nýbrž vyslovenou lež. No a s tím tedy je mi obtížno souhlasit. Možná to vám připadne divné, ale mi ne, mi připadá přirozené, že na lži reaguju. A zřejmě s tím brzy skončím, protože jak to tak pozoruju, vy na "svých pravdách" hodláte taky trvat. A zdde máte moc říci, že já pravdu nemám a nemusíte nic zdůvodňovat.

Takže v případě nezbytnosti konejte. Já už se zadrápnul a nemnáte šanci se mě rozumně zbavit tak, abyste tu při vyhráli.

0 | 0
Petr Gejdoš

citace:
"(Na druhou stranu: Řekl bych, že naše amatérská geopolitická hodnocení postrádají jednu podstatnou věc: primární informace. Nikdy se nedozvíme ani jednu tisícinu toho, co vědí hybatelé a tajné služby. Vidíme až jakési terciární mediální obrazy.)"

V tomto jste "pane redakce" dosti na omylu ! Vidět je často i to, co si druzí myslí, že nikdo nikdy neuvidí. Já nepotřebuju důkazy. Já soudit nebudu. A vy si to pořádně rozmyslete !

0 | 0
Vojtěch Běhunčík

Nesouhlasím s tím, že "Írán je, vedle Severní Koreje nejnebezpečnější režim světa". Už například samotný Izrael má více jaderných hlavic. A vzhledem k ničivé síle, kterou ovládají U.S.A. a jejich vojenské doktrině, která se odklonila od zastrašování k přímým zásahům s možností lokálních jaderných úderů je kandidát na nejnebezpečnější režim někde jinde.

0 | 0
Petr Gejdoš

Já si doposud myslel, že tady píšu jen já. ..

Souhlasím s Vámi, pane Vojtěchu. Je přece jasné, že jestli třebas Rusko vynakládá na zbrojení cca dvacetinu prostředků nákladů zemí NATO a přitom fašisti (včetně těch českých) z NATO tvrdí, že Rusko je hrozbou pro svět - netřeba být extra bystrého ducha, aby si člověk uvědomil, kdo tady sprostě lže.

Já nevím, zda si to lidé u nás uvědomují... Ono totiž pomalu a jistě se ze slovanského českého (slovenského) národa, který fakticky za svou holou existenci vděčí Rusku a jeho obětem za druhé svěové války, stávájí národy otroků pro Germány a opovržení-hodní otroci jsme už i pro Rusy. A opovržení začneme ve velkém sklízet i u Ćíny. A to právem.

U toho Iránu je to taky docela "legrace". Ještě i Saudská Arabie má vojenský rozpočet větší než Rusko, Irán potom opravdu má rozpočet jen zlomek částky SA. Ovšem opět zde je hrozbou Irán. Přitom v Iránu dodnes žije hodně Židů a nijak se domů nehrnou, Irán je poměrně na místní poměry pokroková země a se stavem v Saudské Arabii se to srovnávat nedá. Tady někdo furt žvaní, kterak Irán vyvíjí atomovky, ovšem že je Izrael ilegálně má již 50 roků naprosto nikoho nijak nevzrušuje.

A pak se tady dočítám i ze strany redakce takové propagandistické bláboly, že by to zasloužilo výchovný kopanec do zubů.

0 | 0
PeTaX

Mírněte se laskavě ve výrazech! Jestli chcete takto pokračovat, vyrazím vás odsud raz dva. Takovýto typ diskuse nebudu tolerovat!

V pravidlech diskuse píšu cosi o osobním napadání. Pokud se neumíte ukáznit a neobejdete se bez vyhrožování kopáním do zubů, pak tady nebudete mít místo.

0 | 0
Petr Gejdoš

V tom případě vás vyzývám k témuž ! Chovejte se rovněž slušně a pište pravdu. Nezastávejte se naprosto obludných činů jen proto, že zrovna vy milujete Ameriku nade vše a kdyby vás nějaký Američan poblil, tak asi budete štěstím bez sebe. Ale pokud si myslíte, že vám to udělá dobře - hned mě odsud vyrazte, pane ! Ostatně nic jiného nečekám - již výše jsem napsal, že si vás přestávám vážit.

Já vám ale nebudu tolerovat do té doby, dokud budu mít možnost reagovat, tedy já vám takové propagandistické lhaní tolerovat nebudu. Opravte prosím svoje bludy a bude vše v cajku. Howgh

0 | 0
Petr Gejdoš

citace:
"Roku 1951 jmenoval šáh předsedou vlády nacionalistického politika dr. Muhammada Mosaddeka, jehož vzápětí potvrdil i parlament. Mosaddek se stal enormně populárním znárodněním Anglo-íránské ropné společnosti (Anglo-Iranian Oil Company, později British Petroleum), kontrolující těžbu ropy v zemi, čímž ovšem zároveň vznikla takzvaná íránská krize: V reakci na znárodnění uvalila Británie embargo na íránskou ropu a začala osnovat svržení Mosaddeka. Členové britské Secret Intelligence Service přesvědčovali USA v čele s prezidentem Eisenhowerem, že Mosaddeka drží u moci íránská komunistická strana TÚDE. Roku 1953 prezident Eisenhower schválil operaci Ajax zaměřenou proti Mosaddekovi, jejíž provedení bylo svěřeno CIA. ..."

0 | 0
Petr Gejdoš

To je jen taková drobná reakce na ty redakční žvásty o strašném Iránu. Pánové, uvědomte si, že historie nezačala vašim narozením a že soudě podle toho všeho, patrně máte jakousi paralelní historii, zvanou "Historie pro naše účely" !!

Přiznejte si to a pak bude klid. Já budu vědět, že lžete, vy budete vědět že já to vím a nemusíme nad tím dále bádat - prostě vy tu budete hrát za stranu lhářů...

Protože vy asi nevíte, že Američani jen tak mimochodem sestřelili civilní osobní letoun a řekli jen "soráč, my jsme si mysleli, že ...".

Protože vy asi nevíte, kdo v irácko-iránské válce dodával zakázané chemické zbraně Saddamovi.

A tak dále a furt dokola. A vůbec, pánové "redakce", skutečně se nad sebou zamyslete.

0 | 0
Ladislav

Pan Petr Gejdoš má pravdu.

0 | 0
Petr Gejdoš

Já mám skutečně smůlu... Ať vlezu, kam vlezu, vždycky narazím na hnízdo sorošovských zaprodanců a kolaborantů. Kde se to v těch lidech bere ?? To už asi ale jinak u nás nebude, protože ta dnešní moderní doba plodí převážně již jen absolutní idioty s vygumovaným mozkem. Obzvlášť ale sprosté potom je, nazvat sebe sama příkladně "svobodný svět" a potom k tomu hlasat nějaké vylhané obludnosti. A to je to, co jsem pro pana petaxuse ohodnotil jako hodné "výchovného kopu do zubů".

Já nevím, jak toto řešit tváří v tvář ksichtu typu keep smiling a zároveň zírat na letícím americkým humanitarním bombám a raketám vstříc. Ale třeba se petaxus napraví - naděje umírá naposled.

0 | 0
Petr Burian

Ať vlezu, kam vlezu, vždycky narazím na hnízdo sorošovských zaprodanců a kolaborantů...
Chyba bude evidentně na vašem přijímači. Jiným se to nestává a setkávají se jen s jinými diskutéry.

0 | 0
PeTaX

Takže pane Gejdoši, tímto posledním postem jste si vykoledoval odchod.

Neumíte-li si svůj názor (protože pravda je velice relativní pojem) obhajovat jinak, než urážkami jiných, nemáte zde místo. A nedivte se, že vás s takovými manýrami odevšad vyhodí. Chováte se jako vzteklé dítě, které kope patičkami do země, když není po jeho.

0 | 0
Petr Burian

Souhlasím jak s blogerem Braunem, tak i s hodnocením redakce. Srovnávat nebezpečnost režimů podle počtu jaderných hlavic či absolutní částky na zbrojení, jak se to snaží p.Gejdoš, je demagogie.

0 | 0
Vojtěch Běhunčík

"Srovnávat nebezpečnost režimů podle počtu jaderných hlavic" ... "je demagogie"
A jak tedy chcete určit nebezpečnost protivníka?
Nebezpečný protivník musí mít (1) prostředky, kterými lze způsobit škodu (2) možnosti / schopnosti / příležitost tyto prostředky k danému účelu použít (3) vůli / motivaci je použít.
Možná by se dalo stanovit ještě více kriterií, ale tahle stačí. Uvedl jsem dvě kritéria - další si můžete v konkrétních případech vyhodnotit sám.

0 | 0
Petr Burian

Nesnažte se tady o rádoby sofistikovanou analýzu na základě jakési definice. Je to hloupé. Vlastně tvrdíte, že majitel železářství je potenciálně nebezpečnější pro své okolí, než muslim s jedním nožem v ruce. Samozřejmě, že platí pouze bod tři, tedy mít vůli a motivaci zaútočit.

0 | 0
Marian K.

K pozn.redakce. Přesné ! Není co dodat.

0 | 0

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top