Štítky článku: •  

Ad Soleimani aneb Ďábel je ukryt v detailu

Vede se ve společnosti a na internetu debata o oprávněnosti zlikvidovat arciteroristu. Debata legitimní, leč poněkud zvláštní. Jejím průvodním jevem je velké pokrytectví.

Řeč je samozřejmě o Qassemu Soleimanim (používám anglickou transkripci), veliteli elitních Jednotek Quds, jež jsou součástí íránských Revolučních gard.

Jeho cílená likvidace byla dílem Američanů. Co ale vidíme v Baghdágu, Teheránu a jinde? Pálí se nejen americké, ale také izraelské vlajky. Lidé provolávají nejen „Smrt Americe!“, ale také „Smrt Izraeli!“.

Co má Izrael s páteční akcí proti Soleimanimu společného? Myšleno se samotnou realizací atentátu? Viděno z vnějšku vůbec nic. Přesto se děje to, co jsem uvedl v předchozím odstavci. Proč?

Protože alfou a omegou íránské politiky je — od vítězství protišáhovské revoluce (1979) a následného nastolení teokratické totality — fanatická protiizraelská nenávist. Íránský režim nejenže Izrael neuznává, ale opakovaně se vyjadřuje, že musí být z mapy Blízkého východu vymazán. Co to znamená? Že chce, aby na jeho teritoriu vznikl arabský stát — tedy Palestina. (Co to je jiného než holocaust II?)

Nejde jen o propagandu, ale o politiku, která se promítá do vojenské oblasti. Íránci všemožně sponzorují (penězi, výzbrojí i jinak) teroristické organizace, jež mají ve stanovách likvidaci židovského státu — Hizballáh, Palestinský islámský džihád, Hamas. Důležitou roli v tomto protiizraelském úsilí hrají vysocí vojenští velitelé Íránu. Kruh se uzavírá: jsme zpět u Soleimaniho.

Vypůjčím si citát jednoho českého politika: kdo teroristy financuje, vyzbrojuje a všemožně podporuje, sám je terorista. V případě Soleimaniho můžeme sáhnout po „vyšší hodnosti“: byl to arciterorista. Tento termín použila na svém Twitteru někdejší US ambasadorka při OSN Nikki Haleyová (obr. 1).

741304_article_photo_wupo51q_900x.jpeg
Obrázek 1

Ještě výstižněji se vyjádřil v komentáři v pátečním (3/1) Bildu jeho šéfredaktor Julian Reichelt (titulek je na obr. 2): Soleimani, kmotr teroristů, představoval svět, v němž žádný mírumilovný člověk nechce žít: svět, v němž vás může kdykoli roztrhat bomba, protože jste v nesprávném čase na nesprávném místě.

A dodal:

Prezident Trump osvobodil svět od monstra, jehož životním cílem byl atomový hřib nad Tel Avivem.

741304_article_photo_xkwmoke_900x.jpeg
Obrázek 2

Nejsou to prázdná slova napsaná na efekt šéfredaktorem bulvárních německých novin (i ty mohou mít pravdu). Porovnejme. Íránský režim ústy jednoho z velitelů Revolučních gard vyhrožuje (obr. 3 — screenshot je z Novinek.cz, 4. 1. 2020):

741304_article_photo_oyua4nt_900x.jpeg
Obrázek 3

Všimněme si: Na dosah je 35 amerických cílů a Tel Aviv. Proč Tel Aviv? Zabili snad Soleimaniho Izraelci? Proč ne velké město v jiné zemi, jež patří ke spojencům USA? Třeba Ammán, Rijád, Dubaj.

Podle stejné logiky nenávisti, jakou použil irácký diktátor Husajn, když během První války v Zálivu zasypal Izrael raketami Scud, ačkoli Izrael se v této válce nikterak neangažoval.

Toto drzé íránské vyhrožování Izraeli nikomu nevadí? Jak by se nám líbilo (v případě, že by ČR ležela geograficky „na dosah“), kdyby onen íránský velitel pravil: Máme na dosah nějakých 35 amerických cílů a Brno.

Tato zdánlivá maličkost („35 US cílů a Tel Aviv“) je ve skutečnosti obludná zrůdnost, která ilustruje, jak obrovské nebezpečí íránský režim představuje. (Už chápeme, proč Izrael tak intenzivně varuje svět před tím, aby Teherán získal jadernou zbraň?)

V rámci diskuse o Soleimanim slyšíme z jedněch a těchže úst odhodlání bojovat proti terorismu a současně kritiku likvidace tohoto arciteroristy. Větší nelogičnost aby člověk pohledal. Když stoupá počet mrtvých — obětí organizátora vražd, je to po právu kritizováno; a když organizátorovi těchto vražd konečně někdo utne hlavu, je to také kritizováno: náhle se hovoří o provokativní akci (US demokraté) či avanturistickém kroku (Rusko). Vskutku obtížně pochopitelné, falešné, pokrytecké.

Jak důvěryhodný může být člověk, potažmo politik s tímto druhem uvažování? Nerad to srovnání uvádím, ale: Heydrichovy zločiny odsoudíme — a atentát na něj také? To snad ne!

Prý se Soleimaniho likvidací nic neřeší: místo něj nastoupí někdo jiný. Stalo se. Esmail Ghaami má o jednu hvězdičku méně (je brigádnim generálem, jeho předchůdce měl hodnost generálmajora), ale pokud jde o antiizraelský fanatismus, nenávistný antiamerikanismus, podporu teroru a uvažování náležející služebníkům Zla, v ničem za Soleimanim nezaostává. Kdyby stál o dobrou radu, řekl bych mu: Den co den si připomínejte, co předcházelo vašemu jmenování šéfem Jednotek Quds.

Akce proti Soleimanimu byla toliko jednou „bitvou“ v dlouhé válce civilizovaného světa s mezinárodním terorismem, v tomto případe islámským. To, že jeho součástí je (byl) vysoký armádní představitel jednoho ze dvou stovek států světa není v principu „polehčující“, ale přitěžující okolnost. Jinak řečeno: nesmí to být vnímáno jako výhoda Íránu (ve smyslu nedotknutelnosti takového důstojníka). Byl-li by Soleimani nedotknutelný, protože je součástí státní moci, pak by byl boj Západu s mezinárodním terorismem bojem marným, předem odsouzeným k neúspěchu.

Píše pan Lubomír Stejskal na blog.idnes.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 423 × | Prestiž Q1: 8,87

+22 plus Známkuj článek minus –10

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top