Štítky článku: •  

Občanská žurnalistika a Evropská revoluce

V současnosti profesionální žurnalistika smutně selhává. Vytváří spíše mediální mýdlové bubliny podobné soap operám, které netřeba sledovat, protože i při vynechání 100 dílů jste o nic nepřišli. Možná se změnili herci, nebo celý kus, ale děj je pořád stejný. Do popředí se začíná dostávat „občanská žurnalistika“. Nejen díky sociálním sítím Twitter, Facebook, ale i díky různým blogům, včetně iDnes, vyrůstá pomalu, ale nezadržitelně fenomén občanské angažovanosti – a vpravdě i občanské neposlušnosti.

Oficiálními médii vynechána zůstala například revolta proti státu na Islandu před dvěma lety, kdy protesty Islanďanů nejen svrhly tehdejší vládu, ale vynutily si i změny Ústavy.

Obdobně média „auto-zcenzurovala“ obdobnou revoltu ve Španělsku z letošního března až května, označovanou na sociálních sítích jako „spanishrevolution“, ale dnes již také „europeanrevolution“, či dokonce „worldrevolution“.

Lidé, nejen na Islandu, či ve Španělsku, ale ve většině států, pomalu, ale jistě docházejí k závěru, že léta uplatňovaný demokratický systém voleb nepřináší pro lidi žádné změny k lepšímu, jen změny herců. Že nemá smysl volit, protože se nemění meritum, jen rétorika, obličeje a repliky herců.

Podobně vzrůstá skrze sociální sítě odpor proti oficiální moci v Portugalsku, dokonce i v předluženém socialistickém Řecku. Možnost masově oslovit především vzdělanou a počítačově gramotnou generaci (nejen) mladých lidí je signálem, že současný model světa končí.

Lidé už nemohou ani v nejmenším věřit zákonně voleným zástupcům a musí hledat nové technologické možnosti, jak vyjádřit a zorganizovat svoji nevůli a odpor.

Toho se ale všichni ti různí Zapaterové, Barrosové, Sarkozyové a Merkelové právem děsí.

Zdroj

Krajní sebezáchovnou možností současných režimů je „vypnout“ Internet. Ale to by byl opravdu jejich poslední krok.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 2 641 × | Prestiž Q1: 16,97

+37 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top