Štítky článku: •  

My vám tu solidaritu do makovic nakopeme bagančetem

Paní ministryně Maláčová, zvaná Venezuela, má nový plán na důchodovou reformu. Chtěla by všem přidat a to zavedením základní výměry 10 500 Kč k těm už stávajícím. Kdo prý najde na ulici 300 mld. má se jí ozvat a může se to rozjet.

„Zrušení druhého důchodového pilíře je chyba. Vláda nám neřekla, jak zajistí penze do budoucna, když druhý důchodový pilíř zruší,“ kritizoval předseda ODS Petr Fiala.

ČSSD spolu s ANO a za potlesku komunistů zrušila v r. 2016 II. důchodový pilíř. Prvně tvrdila, že vytvoří zcela novou důchodovou reformu. Místo toho si však nechala vypracovat vládní švindl studii, podle které je průběžný pilíř ve výborné kondici, dlouhodobě udržitelný a potřebuje jen kosmetické úpravy. Těmi drobnostmi se myslelo zvednutí věku odchodu do důchodu, zvýšení odvodů a po novém i vypsání dalších masakrálních daní ve výši dvojnásobku DPH.

Vláda má s důchody dvojí problém. Za prvé nejnižší důchody nezajišťují důstojné stáří a v jejich spektru se tvoří výrazné selektivní skupiny jako jsou ženy obecně, OSVČ, či lidé s žádným, či jen minimálním vyučením. A za druhé reálně hrozí zhroucení důchodů po odeznění ekonomické konjunktury a odcházení silných populačních ročníků do penze. Překotný nárůst absolventů různých haha studií a trvalý úbytek skutečně pracujících, tomu taky nepřispívá.

Paní Maláčová, a to ostatně nikdo, neřeší jak vysoký by měl být důchod. Například kdybyste 35 let (minimální předepsaná doba) odváděli ze mzdy 30 000 Kč 28 % na důchody, odvedli byste souhrnně 3 528 000 Kč, a za dobu dožití (řekněme 76–80 let) tedy 180 měsíců od vstupu do penze (muži méně, ženy více), by vám tato částka vycházela na pěkných 19 600 Kč důchodu. Toto číslo je jen informační a není směroplatné, máme zde i sirotčí, vdovské a invalidní důchody atd. A dále to souvisí s počtem plátců a vyplácených na důchodovém účtě.

Tedy se řeší jen to, že někdo v důchodu živoří. A vláda místo toho, aby nízké důchody sanovala z kladného salda svého hospodaření, sama tápe ve ztrátě. A z rezervního privatizačního fondu, určeného na posílení výplaty nízkých penzí, to vzít taky nelze, neboť ten vláda stihla prožrat právě před vytvořením oné vládní sekyry. Takže se místo toho, že vláda neumí zajistit nízkopříjmovým důstojné důchody, začne raději mluvit o důchodové diskriminaci (ženy vs muži), nespravedlivých důchodech (přičinlivější vs méně přičinliví) a narovnání důchodů (okrást ty, kteří přispívali více ve prospěch těch méně přispívajících).

Zde paní ministryně, ale i všichni levičáci, nejčastěji mluví o solidaritě, spravedlnosti a důstojnosti. Tedy to v praxi vypadá takto: někdo dře od nevidím do nic nevidím, aby splatil hypotéku na vlastní barák. Tím má vyšší plat a tím pádem od státu na nic nárok. Platí vyšší daně a odvody. Jiný pracuje na půl úvazku, nebo na půl plynu. Je osvobozen od daní a platí nízké odvody. Od státu k tomu pobírá 10 000 Kč/měs. na sociálech a příspěvku na bydlení. To mu platí ten první ze svých daní. No a na penzi se s ním ještě soudružsky rozdělí i o svůj důchod, aby to bylo solidární a spravedlivé. Tolik k úpravám základní a zásluhové výměry výpočtu důchodu.

Nicméně tentokrát paní ministryně (opět) svou horlivost přestřelila. Chce ke stávajícím důchodům vytvořit jakýsi nultý pilíř, který by zaručoval všem měrou stejnou základní důchod 30 % prům. mzdy (cca 10 500 Kč) a ve druhé půli by se k němu vypočítávala zásluhovost z celého důchodového účtu, který máme dnes k dispozici. Ženy by k tomu obdržely navrch bonus za povité děcko.

Už z napsaného je zřejmé, že tu cosi chybí. Ano, onen druhý důchodový balík, který má být tím prvním. Když si ministryně Schillerová po přečtení onoho návrhu posbírala svoji bradu a oči pod stolem, kam jí to popadalo, spočítala, že by k tomu bylo potřeba dalších 300 mld. což se rovná zvýšení DPH na dvojnásobek 40 %. Hezká práce. Zde je vidět, že zrušit jde něco lehčeji, než vytvořit. ODS tomu tleská ve stoje.

A znovu: ČSSD spolu s ANO a za potlesku komunistů zrušila v r. 2016 II. důchodový pilíř. Jednalo se o privátní důchodové fondy pod ochranou státu a ČSSD nejvíc vadilo, že by to prý vysávalo finance odjinud. Nyní si vláda nechala udělat druhou analýzu a ta tvrdí, že se průběžný pilíř brzy rozpadne jako sněhulák na jaře. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová proto pověřila důchodovou komisi, aby ta navrhla, co místo něho. A komise se činila a fofrem ji po čtyřleté důkladné analýze sdělila, že stát nutně potřebuje privátní důchodové fondy dotované vládou. Jak překvapivé.

Protože ony soukromé fondy ve III. pilíři, kterými se Bohuš Omezovač coby předseda ČSSD oháněl jak plácačkou na mouchy, a kam vláda sype zbůhdarma 19 mld. ročně, jsou k ničemu. Abonenti si je před důchodem vyluxují do mrtě i se státními příspěvky, natáhnou ruce k průběžnému pilíři a navíc si ještě požádají o socdávky. Protože je to přeci tak spravedlivé a solidární, že?

Zde, pobírači státních miliard penzijních dávek je na krytí svých důchodů používají jen v necelých 3 %. První graf odshora. Důchodová komise navrhuje privátní důchodový fond:

idnes.cz/…/duchod-sporeni-penze-soukrome-fondy-statni-fond

Důchodový systém je udržitelný, stačí jen lidi sedřít z kůže a narvat miliardy do III. pilíře:

denikreferendum.cz/…/duchodovy-system-je-udrzitelny-a-reformu-nepotrebuje-rika-studie-uradu-vlady

Důchodový systém je neudržitelný, i kdyby Maláčová na Schillerové jezdila:

ct24.ceskatelevize.cz/…/duchodovy-system-je-dlouhodobe-neudrzitelny-na-politiky-cekaji-nepopularni-kroky

Je to v pohodě, stačí jen krumpáče z kolbenek pumpnout o 300 miliard a ono to půjde:

novinky.cz/…/stavime-vilu-ale-mame-penize-na-chatku-opozice-je-skepticka-k-duchodove-reforme

Píše pan Petr Burian na blog.idnes.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 263 × | Prestiž Q1: 10,81

+21 plus Známkuj článek minus –2

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top