Štítky článku: •  

Čtyři výzvy proti byrokracii

Ať už volby dopadnou jakkoliv, nová vláda bude mít v programu boj proti byrokracii.

Je to taková deklarativní povinná jízda, kterou každý čeká a nikoho neurazí — tak jako sliby o zlepšení infrastruktury, o školství bez memorování a o zdravotnictví orientovaném na pacienty. V programech stran se však nedočtete, že na to, aby to nebyly jen prázdné řeči, je třeba splnit čtyři těžké úkoly.

1)

První je překonání resortismu. Přestože se stát prezentuje jako pevná rozhodná ruka, která zasahuje proti „tržnímu chaosu“, ve skutečnosti jsou stát desítky ministerstev, úřadů a institucí. Každá jedna z nich si zuřivě brání svůj rozpočet, moc a politickou linii strany, která tam dosadila své lidi. Boj proti byrokracii musí proto být celovládní záležitostí a odpovědný musí být předseda vlády. Jinak nemá šanci dosáhnout na výrazné úspěchy.

2)

Tou druhou je smysluplná elektronizace. E-government dnes znamená zejména přeměnu papírových formulářů na wordovské dokumenty. Jediná reálná úspora je v ušetřené cestě na poštu. Systém postupných změn se příliš neosvědčuje. Úřady je třeba hodit do vody a povinnost zjišťovat si potřebné údaje od jiných subjektů veřejné správy místo otravování podnikatele či občana uzákonit na všech frontách a zavést odškodnění z prodlení. Ať si poradí, jak umí.

3)

Třetím úkolem je zastavit módu poslaneckých přílepků. Na vládě se připraví zákon, proběhne mnoha koly diskusí, posuzování a vyhodnocování a doslova hodinu před hlasováním se k němu v parlamentu přilepí poslanecký pozměňovák, který původní logiku zákona obrátí naruby. Ani zde to bez zákona nepůjde, protože to většinou dělají poslanci vládních stran.

4)

Tím čtvrtým úkolem je zjednodušit komplexnost legislativy. Jedna věc je, že důležité zákony se novelizují i několikrát za rok. Ale kromě nich existuje množství podzákonných norem — vyhlášek, předpisů, pokynů. A to je teprve to pravé ořechové. Mnohé z nich jsou poskrývané po obskurních webech různých úřadů, institucí a organizací. Mnohé jsou nejasné, či silně subjektivní. Hygiena, ochrana spotřebitele, osobní údaje ... V mnoha případech se dá postupovat pouze metodou pokus — omyl — pokuta — pokus.

Pomohl by závazný registr povinností podnikatele, kde by bylo vše na jednom místě. Pokud by to tam nebylo, nemusel by to podnikatel plnit. Ještě lepším krokem by bylo přetransformovat represivní filozofii těchto institucí na konzultační. Ta je dnes postavena na represi. Nebylo by to krásné, kdyby například taková hygiena, nebo Úřad na ochranu osobních údajů sloužily v první řadě jako poradci podnikatele?

Píše pan Martin Vlachynský na slovenském iness.sk

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 229 × | Prestiž Q1: 8,30

+12 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 1 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.
Vojtěch Běhunčík

Původní článek je slovensky a odvolává se na volby do Národnej rady Slovenskej republiky, které se budou konat pravděpodobně v sobotu 29. února 2020.
http://volby-slovensko.sk/
Kdysi jsme uměli číst i knihy ve slovenštině. Rozhlasové zprávy četl střídavě český a slovenský hlasatel, každý ve svém jazyce. Dnes se musí texty překládat.
Nic to však nemění na platnosti otištěného článku i pro Českou republiku - bezvýhradně s ním souhlasím (zejména s nešvarem poslaneckých přílepků).

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top