Štítky článku: •  

Střípky (255)

⚜ Proč vznikly „žluté vesty“? (Petr Robejšek) ⚜⚜ ČNB a inflace (Hana Lipovská) ⚜⚜ Jak (ne)uspořádat sjezd AfD? (Mária Fuchs) ⚜

Proč vznikly „žluté vesty“?

Francouzská vláda zadala rozsáhlý výzkum, příčin vzniku „žlutých vest“ a experti zjistili to, co ví každý a doporučili to, co je samozřejmé.

Město, které ztratí gymnázium, knihkupectví, kino nebo zdravotnické středisko pravděpodobně zaznamená fenomén „žluté vesty“. Kupříkladu ve třiceti procentech komun, ve kterých byl zrušen lokální mini-market došlo k výskytu „žlutých vest“. Totéž se ale stalo pouze v osmi procentech komun, které o svůj obchůdek nepřišly. Ekonomové dokonce vypočítali, že zrušením mini-marketu dojde ke ztrátě životní kvality obyvatele ve výši 2 155 euro, což se ve Francii rovná třináctému platu.

Co nám to říká? V neoliberální ekonomice záleží v první řadě na eficienci, tedy „co nejlevněji a co nejrychleji“. To ale znamená, že zaniknou ta místa sociálního setkávání, která se ekonomicky „nevyplatí“. Na jejich místo nastoupí obslužní centra a internetizované služby. Zánik časo-prostorově dostupných služeb a tím i míst setkávání lidí jsou ale dvě kritické veličiny pro zachování spokojenosti občanů a tím i politické stability celé země. Lidé potřebují nejenom určité služby, ale i dostatečnou míru sociálního setkávání, ať už je harmonické nebo ne.

Pojetí společnosti podle vzoru „all digital“ možná funguje v městských aglomeracích, ale ničí sociální stabilitu venkova. To se týká i naší společnosti. Ta má hlavní město, které se chce raději kamarádit s Budapeští a s Varšavou, protože jejich obyvatelé k sobě mají zájmově a tudíž i názorově blíže, než k venkovu své vlastní země. A pak se vzdělanci a salonní levice rozčilují nad názorovou rozpolceností společnosti.

Píše pan Petr Robejšek na Aktuálně.cz


ČNB a inflace

Guvernér ČNB Jiří Rusnok v rozhovoru Lidových novin o posledních číslech inflace:

...my svojí politikou úrokových sazeb reagujeme na očekávaný vývoj. Na to, co bude za rok, za rok a půl. My už nezměníme to, co se děje teď, příští měsíc, za dva měsíce.“

Vzhledem k délce zpoždění monetární politiky je to samozřejmě pravda. Reakce ekonomiky na rozhodnutí bankovní rady je zhruba stejně rychlé jako reakce nákladního auta oproti motorce na ježka batolícího se přes cestu.

Míra inflace v posledním čtvrtletí roku 2019 byla zhruba 3 %.

Je — mimo jiné — výsledkem rok, rok a půl starých politik ČNB, které se odvíjely od rok či rok a půl starých prognóz ČNB.

A ty hovořily celkem jednoznačně: odhad inflace čtvrtého kvartálu 2019

  • - v srpnu 2018 přesně 2 %,
  • - v listopadu 2018 pak 2,2 %.

Bankéři tedy rozhodovali o nastavení úrokových sazeb na základě prognóz, které se nenaplnily.

A tak je to se státními zásahy takřka vždy a všude: stát střílí na pohyblivý cíl neznámé rychlosti a velikosti, který je zahalen v mlze, každým výstřelem se o kus pohne, a nikdo vposled neví, zda kulka zasáhla divočáka a nebo jiného myslivce.

Kritiku, buď mlč, nebo nabídni lepší odhad, řeklo by se snadno.

V tom případě nabízím alternativní, velmi přesnou prognózu:

Míra inflace π ∈ (-∞;∞)

Mimochodem, politiku cílování inflace už zpochybňuje čím dál tím více ekonomů. Neplatí ani oblíbená mantra „kdo do cílování jednou vstoupil, už je nikdy neopustí“.

Nedávno vstoupila — a kvapem vystoupila — Argentina, aniž by se zatřásly základy země.

Své třicátiny by letos mělo cílování inflace dobře oslavit — dalších kulatin se už totiž dožít nemusí.

Píše paní Hana Lipovská na FCB


Pozn. red.:  Metoda cílování inflace neznamená nic jiného, než centrálně plánované okrádání občanů.


 Jak (ne)uspořádat sjezd AfD?

Tento víkend se měl konat sjezd berlínské organizace AfD, ale na poslední chvíli byl odvolán kvůli hrozícím útokům ze strany radikální levice. Byl to již třetí pokus uspořádat sjezd v Berlíně či blízkém okolí, ale pokaždé měla strana problém najít vhodné prostory.

Uspořádat sjezd se AfD snažila již v září 2019 a chtěla si pronajmout společenský sál od města, tomu zabránili Zelení. Podruhé to zkoušeli v listopadu, tehdy se jim ale nepovedlo najít žádného pronajímatele, který by jim sál pro asi 400 lidí pronajmul. A to přesto, že oslovili více než 100 pronajímatelů.

V prosinci se AfD konečně povedlo najít ochotnou pronajímatelku (mimochodem tureckého původu), byla podepsána smlouva o pronájmu a AfD zaplatila zálohu. Na levicově extrémistických stránkách se začaly mobilizovat skupiny odhodlané zabránit sjezdu AfD. Majitelce sálu a jejím spolupracovníkům bylo vyhrožováno násilím. Nezůstalo jen u anonymních hrozeb. Levicová „politička“ a mluvčí tzv. „Povstání proti rasismu“ Irmgard Wurdacková přiznala zcela otevřeně pro noviny taz, že s pronajímatelkou telefonovala a „upozornila ji na důsledky, které by pro ní pronajmutí sálu pro AfD mohlo mít.“ Na Wurdackovou podala AfD trestní oznámení. Na Tři krále ovšem majitelka odstoupila od smlouvy.

AfD dala věc k soudu a soud rozhodl, že v tomto případě může pronajímatelka odstoupit od smlouvy, protože ji prokazatelně hrozí nebezpečí. Podle soudu je riziko pro pronajímatelku větší než povinnosti, které z podepsané smlouvy vyplývají.

Berlínská AfD tak nyní nemá žádnou možnost uspořádat vlastní sjezd. Straně je tak znemožněno naplnit povinnosti, které ji ze stanov, ale i ze zákona vyplývají a nemůže zvolit nové zemské vedení. Vedením zemské organizace je teď pověřeno nouzové předsednictvo, to ale smí rozhodovat jenom o věcech nejnutnějších pro udržení chodu strany.

Berlínský případ není ojedinělým. AfD má dlouhodobě problém najít místo pro svoje stranické akce, kromě hlavního města zejména v západním Německu. Opakovaně se stává, že po prvotním příslibu hoteliéři a majitelé restaurací nakonec couvnou. Cítí se totiž být ohrožení Antifou a anonymními hrozbami. Jiní se obávají o svoji podnikatelskou existenci, když jim vyhrožují organizovaným bojkotem či špatným hodnocením jejich služeb.

Mária Fuchs. Autorka je politoložka, s rodinou žije v Berlíně.

Via Konzervativní noviny


VKml.:  Článek paní Maria Fuchs na Konzervativních novinách popisuje katastrofální situaci demokracie v Německu. Česká republika zatím základní svobody šířit názory drží, ale rozhodně nejde o nic samozřejmého.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 230 × | Prestiž Q1: 10,02

+17 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top