Štítky článku: •  

Kongres ODS: Fiala chce vyhrát volby

Znovuzvolený předseda ODS Petr Fiala prohlásil, že ODS chce vyhrát další volby a být ve vládě. První místopředseda Zbyněk Stanjura nechce být jen ve vládě, chce vládu sestavovat.

Na volebním kongresu ODS bylo zvoleno nové vedení. Pozici předsedy strany obhájil s více než 90 % hlasů delegátů Petr Fiala. Když více než 90 % hlasů na sjezdu hnutí ANO obdrží Andrej Babiš, je to „strana jednoho muže“. Když stejný výsledek dosáhne Petr Fiala, je to známka dobře fungující demokratické strany. O procenta ale nejde. Jde vlastně jenom o jedno, jak moc jsou plány ODS realizovatelné a zda vůbec.

Nejprve ale k „největšímu překvapení kongresu“, a to je nezvolení Alexandry Udženija první místopředsedkyní strany. Udženija byla spíše neviditelná, za ODS většinou hovořili Fiala, poslanec Zbyněk Stanjura nebo senátor Miloš Vystrčil, a možná jí více uškodilo to, že se před kongresem velmi opatrně i když kriticky vyjadřovala k „antibabišismu“ než to, že je z Prahy. Důsledkem porážky Udženija je výhradně mužské vedení ODS, a to se bude v době „korektnosti“ těžko obhajovat. Nicméně, kvóty na pozice v ODS nejsou a je to v zásadě dobře. Současně ale lze konstatovat, že ODS nemá ženu, která by ve vedení ODS zaujala nejen svým vzhledem. A to je škoda.

Na pozici místopředsedy byl zvolen Alexandr Vondra a to přesvědčivě. Delegáti kongresu tak potvrdili jeho roli v ODS poté, co se na nevolitelném místě kandidátky ODS do europarlamentu dostal díky preferenčním hlasům. Delegáti tak „vyslechli“ vůli voličů.

Nicméně, jak se ukázalo hned na tiskové konferenci po volbě místopředsedů přenášené na ČT24, docela těžké téma vojenské základny USA na Ostravsku bude proti ODS využito. Vondra na dotaz odpověděl, že o této možnosti již jednal coby ministr obrany ve vládě Petra Nečase v éře Baracka Obamy a že to není žádný jeho „chvilkový“ nápad. To zcela jistě ne.

Obávám se ale, že v Česku bude tento nápad podroben zdrcující kritice nejen vládních stran, ale i stran opozičních. Mohlo by se to stát dokonce úhelným kamenem boje s ODS právě pod záminkou, že sem ODS chce dostat „Amíky“. Nejsme v Polsku, kde o americké základně již bylo rozhodnuto a většina Poláků s tímto rozhodnutím souhlasí. U nás neprošel „obyčejný“ radar v Brdech, natož nějaká základna.

Na závěr jsem si ale ponechal to nejtěžší z plánu ODS — vyhrát příští sněmovní volby. Fiala tvrdí, že je to možné a domnívá se, že již v letošních krajských a senátních volbách ODS prokáže svou sílu. Je pravdou, že senátní volby v roce 2018 ODS vyhrála. Nicméně, jde o poměrně dost častý jev české politiky.

Vládním stranám se v senátních volbách obvykle nedaří (vzpomeňme jen na „oranžové tsunami“ v roce 2008, které vyneslo k moci mimo jiné i Davida Ratha coby hejtmana Středočeského kraje) a k volbám chodí často jen čtvrtina voličů oproti volbám do poslanecké sněmovny. ODS by se mohlo podařit zlepšit si postavení v krajských zastupitelstvech, ale to stále nic nenapovídá o tom, zda je opravdu reálné dotáhnout se na doposud suverénní postavení hnutí ANO v průzkumech preferencí do poslanecké sněmovny.

Jde o to, zda například názor předsedy senátu Jaroslav Kubery, že ANO s Babišem vyhraje i volby v roce 2021 je „malověrnost“ či obyčejný popis reality politického vývoje. Podle mého názoru totiž ve vedení ODS není nikdo takový, kdo by měl „tah na branku“ a postavení přirozeného lídra. Volbou se nikdo lídrem nestane, a to ani volbou do pozice předsedy ODS.

Václav Klaus a i Mirek Topolánek byli právě lídři, kteří se na pozici předsedy ODS prosadili. Nebylo to tak, že by se z nich volbou lídři stali. To se ukázalo hned na dalším předsedovi ODS Petru Nečasovi. Ten se volbou předsedy lídrem nestal a nakonec dopadl tak jak dopadl. Vlečou se soudy o tom, zda věděl či nevěděl o tom, co dělala jeho nynější žena. Fiala je bezesporu člověk vzdělaný, nicméně není považován „lidem obecným“ za lídra ani náhodou.

Od voleb do poslanecké sněmovny již uběhly přes dva roky a ODS se stále pohybuje podle výsledků průzkumů předvolebních preferencích na hodnotách kolem 12 %, tj. více méně v pásmu volebních výsledků roku 2017. ODS má své voliče a nehrozí jí pád pod pět procent, nicméně k cestě za vítězstvím jí schází kromě výrazného lídra i program.

EET naprostou většinu voličů netrápí, redukce úřednického aparátu státu je program, který zaměstnanci státu (a ti jsou u volebních uren vidět!) nepodpoří a podpora střední třídy je málo. Zvláště v situaci, když střední střída netrpí žádnou nouzí.

ODS již mohla ve vládě být po volbách 2017. Rozhodla se místo toho vést boj s Babišem. Bude-li tento boj s Babišem vést i nadále, sotva se do české vlády podívá. A další čtyři roky v opozici už zřejmě Fiala ani jeho kolegové v předsednictvu strany včele ODS nepřežijí.

Píše pan Jan Bartoň na blog.idnes.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 175 × | Prestiž Q1: 6,52

+8 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top