Štítky článku: •  

Amazon tajně odstraňuje z Kindle „1984“

Tisíce lidí minulý týden zjistily, že Amazon tiše odstranil elektronické kopie knihy George Orwella 1984 z elektronických knih Kindle svých čtenářů. Tímto procesem Amazon odhalil, jak snadná bude ve věku Kindle cenzura.

V tomto případě prý bylo hromadné odstranění elektronických knih motivováno autorskými právy. Společnost s názvem MobileReference, která nevlastnila autorská práva ke knihám 1984 a Farma zvířat, nahrála obě knihy do obchodu Kindle a začala je prodávat. Když se majitel práv o tom dozvěděl, kontaktoval Amazon a požádal o odstranění elektronických knih. A Amazon se rozhodl je vymazat nejen z obchodu, ale ze všech Kindles, kde již byly staženy. Operátoři Amazonu použili bezdrátovou síť Kindle nazvanou WhisperNet, aby tiše odstranili knihy ze zařízení lidí a vrátili jim peníze, které zaplatili.

Následovalo ale pobouření, když rozhořčení zákazníci poukazovali na ironii, že Amazon maže kopie románu o fašistické dystopii, která neustále mění historii změnou mediálních záznamů toho, co se stalo. Akce Amazonu je v ostrém rozporu s tím, co lidé očekávají, když si koupí knihu. Podle „práva na první prodej“ mohou v USA lidé po zakoupení knihy s ní dělat, co se jim zlíbí, včetně toho, že ji dají kamarádovi nebo ji dále prodají. Není možné, aby si knihkupec tuto knihu vzal zpět, jakmile je už jednou prodána.

Podle zprávy Brada Stone v New York Times' se zdá, že až do minulého týdne Amazon prohlašoval, že nebude brát zpět již zakoupené knihy:

„Nezdá se, že by zveřejněné podmínky smlouvy o poskytování služeb společností Amazon pro Kindle bylo společnosti poskytnuto právo zrušit nákupy poté, co už byly jednou provedeny. Amazon poskytuje zákazníkům právo ponechat si „trvalou kopii příslušného digitálního obsahu“.“

Ale není to poprvé, kdy došlo k potížím s tajným vymazáním. Stone dodává:

„Zdá se, že Amazon nedávno odstranil z Kindles další zakoupené elektronické knihy. Zákazníci, kteří to na webových fórech komentovali, informovali o zmizení digitálních vydání knih Harryho Pottera a románů Ayn Randové kvůli podobným problémům.“

Nyní, když je veřejnost rozjitřena nad vymazáním Kindle, Amazon opět slibuje dobré chování. Mluvčí Amazonu Drew Herdener novinářům řekl:

„Měníme naše systémy tak, aby v budoucnu za těchto okolností knihy ze zařízení zákazníků neodstraňovaly.“

Formulace „za těchto okolností“ však nebudí moc důvěry. Zní to jako: knihy budou odstraněny znovu, jen za jiných (nedefinovaných) okolností.

Bez ohledu na to, zda věříte slibu Amazonu nechat Kindle na pokoji, společnost zahrozila rukou a ukázala nám temnou stránku kultury, kde jsou knihy dostupné pouze v elektronické podobě. Pokud služba WhisperNet od společnosti Kindle umožňuje společnosti tiše vymazat knihy z vašeho zařízení, k jakým dalším informacím mohou mít přístup? Může společnost sledovat, co čtete a kdy — a pak to předat represivním orgánům? Může nahradit soubor knihy jiným souborem, jehož obsah se změnil?

Možná více než cokoli jiného, toto hromadné vymazání románu 1984 ukázalo, že shromažďování elektronických knih bude vyžadovat určité technické know-how. Žádná e-kniha není opravdu vaše, pokud ji nemůžete dostat z počítače Kindle a dát si ji do jiného počítače — třeba počítače, který není připojen k internetu.

Uvádí server io9.gizmodo.com

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 446 × | Prestiž Q1: 15,25

+35 plus Známkuj článek minus –2

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 1 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.
Zdeněk

Kindle jsem měl a už nikdy více. Na trhu jsou už lepší čtečky. A nejdůležitější je mít klíčové knihy v papírové podobě :-)

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top