Štítky článku: •  

Tak trochu o Řecku a o EU

Už dříve (zde, zde, zde, zde) jsem se několikrát rozčiloval nad tím, že novinářská obec vůbec neplní svou úlohu hlídacího psa demokracie a její roli supluje víceméně tu odborná, tu zcela laická veřejnost.

recka-krize-n.jpg (12,355 kiB)
Řecká krize

Naposledy mě ta situace uhodila do očí včera, kdy jsem se čistou náhodou dověděl, že do pořadu ČT24 Interview byla pozvána e­ko­nom­ka, paní Markéta Šichtařová. I když se na televizi již řadu let nedívám, o ten rozhovor jsem nes­mír­ně stál z řady důvodů.

Jednak: komerční média se závažnějšími e­ko­no­mic­ký­mi otázkami příliš nezabývají a veřejnoprávní (ať už rozhlas, nebo televize) si zvou tak nějak do omrzení stejné „odborníky“ se stejnými větami a instantními názory. Typický je například ČRO-2 se svým pořadem „Jak to vidí“, kde, pokud je pozván ekonom, pak je to vždy ultralevicový „Keynes v sukních“, doc. Švihlíková, pokud sociolog, pak ultralevicová Jiřina Šiklová atd.

Jednak proto, že před téměř dvěma lety napsala paní Šichtařová s manželem velmi zajímavou knížku „Lumpové a beránci“, ve které popisovali formou jakéhosi ekonomického thrilleru pravděpodobný scénář a příčiny dnes se hroutícího Řecka a v podstatě celé eurozóny. A je až mrazivé, jak přesně se ta předpověď shoduje s tím, co se v dnešních dnech v Řecku děje.

Našel jsem si tedy pořad na stránkách veřejnoprávní televize. Moderátorkou (jak se dnes nehezky říká) byla uvedena jakási Zuzana Tvarůžková. Zůstal jsem ale během sledování pořadu několikrát pořádně zaražen. Vždy, když docházelo ve výkladu paní Šichtařové k nějaké ostré kritice EU, nebo ECB, moderátorka jí skočila do řeči a začala z papírku předčítat nějakou otázku, jen mizivě související s tématem, respektive s tím probíraným bodem.

Povšiml jsem si, že moderátorka má v uchu příposlechové sluchátko a nedal bych ani korunu za to, že dostala z režie pokyn, aby jí řeč přerušila a odvedla ji na jiné, méně kritické aspekty. Nebo že by ji paní Tvarůžková vůbec neposlouchala (či jí nerozuměla?) a prostě ji přerušovala jen proto, aby si v pořadu zahrála svoji roli?

I přes toto zbytečné (úmyslné) přerušování však v prostoru pouhých dvaceti minut bylo i pro ne-ekonoma zcela jasnou formou vysvětleno co se v Řecku odehrává, proč se to odehrává a jak by se to řešit mělo (a jak se to asi řešit nebude) a také, jaké budou důsledky takového neřešení (i pro nás).

Ostatně, poslechněte si ten pořad sami:

interwiev.jpg (43,698 kiB)
ČT24 — Interwiev Šichtařová

Co zaráží ještě více je, že pod tím pořadem byla ČT okamžitě zakázána diskuse. Pročpak asi? (Dopsáno 8/7 15:26: dnes tam – do Interview – tu Švihlíkovou poslali, aby „opravila“ dojem.)

Po pořadu jsem se trochu zajímal, proč se ta moderátorka chovala dosti neprofesionálně, až bezohledně. Trochu mě překvapilo, že paní Tvarůžková je v tak mladém věku v hierarchii ČT docela vysoko, dokonce je ve svém věku členem editoriálního panelu ČT. Skoro mám na jazyku otázku proč? Profesionální práce by tomu příliš nenasvědčovala.

Další věc, kterou mi vyplivl strýc Google byl článek na ParlamentníListy.cz. Ne, že bych Parlamentnímu Listí přikládal nějakou vysokou důvěryhodnost, ale představa, že ČT je v podstatě řízena z EU, že má direktivně určen „směr pohledu“ mě ale opravdu velmi děsí.

Jako obyčejně, jedná se o POUHÉ doporučení Evropské komise, ovšem když si přeložíme skutečný význam toho doporučení, je jasné, že není povoleno žádné zpravodajství veřejnoprávního média, které by zpochybňovalo dokonalost EU, neřku-li dokonce kritizovalo. Cituji:

„Je to skutečně tak, že Česká televize má určený úhel pohledu. Má ho určen na základě doporučení Evropské komise, která povoluje veřejnoprávním médiím fungovat z poplatků, nebo z daní jenom za předpokladu, že budou prosazovat, obhajovat a dívat se na všechno z úhlu pohledu tradic evropského humanismu a kritického myšlení. Česká televize se na to nesmí dívat tak, jako kdyby byla součástí současného Ruska, které nikdy žádné humanistické tradice v evropském slova smyslu nemělo. To bychom museli vystoupit z Evropské unie,“ překvapil Michal Jankovec nejednoho z přítomných. (Všimněte si také té politické hyperkorektnosti toho výroku!)

Nepochybně se takto veřejnoprávní televize nechová jen s ohledem na zmíněnou problematiku Ruska, ale i na další témata. Chce se mi to říci naplno: Evropská komise (nevolená) nám milostivě dovolí financovat z NAŠICH peněz jen takovou veřejnoprávní službu, která bude hlásnou troubou Brusele. Ostatně, dnes to vidíme názorně v otázce tzv. „uprchlíků“, počínaje tím, jak servilně se chová naše vláda a televize nakonec také.  Velebnosti, chce se mi blejt.

Generální ředitel ČT Petr Dvořák, (6/1987 kandidát KSČ, 9/1989 člen KSČ), i soudruzi z Evropské komise, i soudruh premiér jsou zajisté nadmíru spokojeni.

Když se vrátím k tomu Řecku: marné je všechno snažení: už včera večer: „Francie udělá všechno pro to, aby Řecko zůstalo v eurozóně,“ řekl francouzský premiér Valls, „už existuje kostra plánu, jak Řecko dále zachraňovat. Vystoupení Řecka z eurozóny by otřáslo světovou ekonomikou!!!“ (podle fr. premiéra). Tsipras: „není to problém Řecka, je to problém Evropské unie…“ Skupina teoretických akademických „ekonomů“ Avaaz: „Merkelová, přestaňte už nutit Řeky k úsporám!“

Zaskočil mě už dříve jeden známý, žijící 40 let ve Velké Británii, když jsem si mu stěžoval na jsoucno: „And why do you leave it like?“ A proč si to necháváte líbit? Odpovídal jsem mu tehdy: „Nevím, lidé už asi dočista zblbli.“

Dnes mám už jiný dojem: dříve společnost jen trochu brblala, dnes už výhružně vrčí!

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 1 386 × | Prestiž Q1: 7,61

+7 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 1 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.
jara1515

empty value

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top