Štítky článku: •  

Premiér Babiš vycenil zuby

Spolek nadšených ajťáků předvedl o víkendu premiéru Babišovi, že státní zakázka nemusí stát stovky milionů. Po nich se přihlásil i spolek pozemních dělníků, amatérských matematiků a dobrovolné občanské sdružení právníků.

Přebráno z agentury Kachnajakohrom.cz.

Spolek IT programátorů v akci hackaton předvedl o víkendu premiéru Babišovi, že státní zakázky na IT projekty za stamiliony jsou předražené, a že to jde i jinak a levněji. Nadšenci vyvinuli 12 ze 14 požadovaných funkcionalit systému na e-shop dálničních známek v pouhých dvou dnech a zdarma. Premiér, který je osobně navštívil, to komentoval slovy: „jsou to dobří chalani, nemysleli to zle. Chtěli pomoct. Naozaj dokázali, že to bylo jednoduchší.“

Na jejich aktivní výzvu navázal minulý týden ve středu spolek dobrovolných pozemních stavitelů. Ten nabídl předsedovi vlády, že postaví zdarma za pouhý den kilometr dálnice aby tak dokázal, že to jde a levněji. Jejich mluvčí František Krumpáč to vysvětloval: „Venca je sice betonář, ale s asfaltem to umí taky. Mařena má doma parní válec a Jarda šest bratrů. Já se vyznám v plánech. Nevidím důvod, proč by to nemělo jít.“ Premiér jejich nadšení sdílel a vyčlenil jim úsek za Pelhřimovem: „nech ukáží, co umí,“ dodal.

V reakci na to skupina amatérských matematiků nabídla premiérovi, že mu do týdne zdarma sestaví a matematicky vyargumentuje základy nové důchodové reformy. A. Babiš to přijal a vyčlenil jim k práci celé jedno patro na ministerstvu financí. Ministryně Schillerová k tomu říká: „jsou to mladí nadšenci, kterým jejich okolí nerozumí. Sama s nimi zůstávám mnohdy v úřadě přes noc a probíráme jedno číslo za druhým tak, aby to bylo správně. Mají v sobě takový ten nesmělý mladický elán a počínající jiskru.“

Na občanské aktivity předešlých skupin zareagoval studentský amatérský spolek právníků Pravé právo. Nabídl premiérovi, že mu zdarma během víkendu posoudí závěry vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. A. Babiš na ně poslal psy.

„Osvald visel támhle na plotě jako odvolání na správním soudě a podával jednu námitku za druhou, zatímco ta bestie na něho dorážela. Já utekl přes zadní parkoviště. Slyšel jsem i výstřely a výkřiky o účelovce. Ale tu jsem následně nikde v právním řádu nedohledal,“ popisuje hrůzný zážitek jeden z nich.

„A ráno k nám přišli z berňáku a tátovi roztrhali živostňák. Nevím proč, chtěli jsme jen pomoct,“ dodává.

Směje se hořce pan Petr Burian na blog.idnes.cz


Několik komentářů z FCB:

Petr Paulczyňski: Tak celej ten slavnej Hackaton kde přes noc udělali systém dálničních známek je definitivně v prdeli. Databáze e-mailů, tlf. čísel i RZ je i po více než 12h od úniku ze špatně zabezpečeného systému #ferznamka ke stažení na internetu. Pokud jste do sytému něco zadali, počítejte s tím, že vaše data mohou být venku. Správcem osobních údajů je Actum, s.r.o.

Mimochodem svá data do toho mohl vložit akorát tak dement. Takže jediným výsledkem celé slavné a X je že máme seznam dementů. A Bureš má další procenta nahoru

Jan Polanecký: Vetšině mainstreamu, jako vždy, uniká podstata problému elektronických dálničních známek.

1. Oněch 400 mil. nebylo, tuším jen za software, ale i za provozování call centra. Neobhajuji to, neznám detaily, jen říkám.

2. Především ale, potřebujeme něco takového? Potřebují občané, aby stát utrácel prachy za něco, co slouží jen jemu, nebo už zase byla stádu vnuknuta myšlenka (např., že jednou ročně nebude muset přelepovat známku, což je přímo vesmírné vylepšení)?

Nejde státním úředníkům a politikům náhodou o usnadněni fízlování všech motoristů? Nevyjádřil se již odešlý ministr dopravy v tom smyslu, že stávající mýtné brány (krom systému el. dálniček) budou také použity pro měření rychlosti?

Krásně to regulovčíkům vše zapadá dohromady a vychází. A většina lidí pro strom nevidí les a baští pitomou story o tom, jak Andrej Babiš, statečný hospodář, zachraňuje 400 milionu. Ach jo.

David Forby Forbelský: Black Friday ve správě daní.

Všichni známe ty vtipné fotky, jak zboží za stovku nikdo nechce, ale všichni se můžou umlátit nadšením když nad cenu 100 napíšete black friday sleva ze 400!!!

No a to samé se povedlo nyní státu. Nikdo se už nezajímá o to, jestli ty naše parodie na dálnice mají na nějaký poplatek vůbec nárok, nebo kolik bude nová známka stát.

Stačilo vystřelit nesmyslnou sumu a nikdo už nepochybuje o tom, jak je skvělé, že se něco povedlo zbastlit přes víkend. Sice to nefunguje, a na základní otázku proč mám na tom tankodromu vůbec něco platit se stejně neodpovědělo, ale Andrej se vyfotil s ptákem a ovečky rady zaplatí dálniční poplatek i na další rok — je to přece ZADARMO!!!!

Honza Paluska: A ještě pár poznámek k tomu víkendovýmu „Hackatonu“

1. Systém elektronických dálničních známek fakt není přes víkend hotovej. Je hotovej nějakej základní kód. Ale není vyřešeno xy podstatnejch věcí. Jakkoliv nemám o schopnostech eráru valný mínění, tak bych to nadšení z víkendovýho sedánku party nadšenců krapet mírnil.

2. Úplně mi chybí podle mě zásadní debata jestli ten novej systém vůbec potřebujeme! A pokud ano, tak proč? Nefunguje snad ten stávající? Dochází papírový dálniční známky? Neplní svojí funkci? Stojí se na ně na benzínkách fronty? Jestli ne, tak proč ho měníme? Já se důvodně domnívám, že kvůli usnadnění fízlování. Ale vážně je to to, co od státu jeho občané chtějí?!

3. Nejvíc na celé akci vydělal mediálně strůjce celýho bulshitu, Bába. Nevím jestli to autoři zamýšleli, ale dopadlo to tak. Ach jo?

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 362 × | Prestiž Q1: 10,46

+20 plus Známkuj článek minus –3

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 2 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Napsat nový komentář
Vojtěch Běhunčík

Dovoluji si přičinit ještě jeden odkaz na původní článek o hackatonu na Lupě:
https://www.lupa.cz/aktuality/e-shop-na-dalnicni-znamky-ma-bezpecnostni-problemy-unikly-osobni-udaje/

Petr Burian

Děkuji za doplnění. Nevidím v těchto problémech žádné vyvrácení kauzy předražené zakázky, nebo zpochybnění úsilí onoho hackatonu. Uvědomme si, že onen sebevražedný termín "přes víkend" byl zvolen právě proto, aby upozornil na otřesné rozkrádání státních peněz skrze veřejné zakázky v nesmyslných megasumách. Samozřejmě, že za 14 dní- měsíc, by to ti programátoři zvládli taky a dokonaleji. Ovšem vyplatit 401 milionů, což je populisticky řečeno mzda 25 000kč čistého deseti zaměstnancům po dobu 133 let!!, byla fakt prasárna.

Napsat nový komentář

Zbývá 2048 znaků.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top