Štítky článku: •  

Střípky (256)

⚜ Tak a Británie je venku z EU (Roman Kříž) ⚜ ⚜ Jak se dělá propaganda? (Josef Lebduška) ⚜ ⚜ Brexit? (Tomáš Vaněk) ⚜ ⚜ Rozloučení britských europoslanců a sůva z nudlí (Fr. Kašpárek) ⚜

a-je-to.jpg (37,729 kiB)
A je to!

Tak a Británie je venku z EU

Přes různé strašení a teoretické propočty, jak na to (ekonomicky) doplatí, by mělo zaznít jedno. Pokud se věrchušky EU a VB nezblázní:

… tak nebudou zavádět žádná cla. Ta totiž poškozují lidi, protože ti kupují dražší zboží (kecy o ochraně domácího výrobce jsou jen kecy — jen víc vydělá)

… nebudou zavádět žádná znevýhodnění ohledně netarifních překážek obchodu (uznávání certifikací apod.) — platí o nich to samé, co o clech

… nebudou nijak bránit investicím a převodům kapitálu (co je státu do toho, kde mám peníze?)

… nebudou nijak znepříjemňovat cestování, pobyt, studia apod. (protože komu by vadilo, že tu bude pracovat, studovat či pobývat Brit, nebo naopak Čech v Británii?)

A jestli jediným problémem bude, že nebudu do Británie moci cestovat s občankou, ale budu muset mít pas, tak je mi to zhola jedno.

A ještě jedna věc — ekonomika je samozřejmě důležitá. Na druhou stranu důležitější než plné břicho, teplo, sucho a pohodlný gauč, je možnost volby. Říká se tomu svoboda. Moci si rozhodovat co, kdy a jak budu dělat. Pro většinu lidí, co znám je důležitější, než to materiálno. Aspoň já, ani kdybych se měl ve vězení jak prase v žitě, kdyby mě tam krmili kaviárem a měl jsem tam deset televizí a já nevím co, tak bych tam žít nechtěl. Protože za ten pocit bezmoci to fakt nestojí.

A aby bylo jasno… ne, svoboda není to, že mi nebude vládnout mocipán v Burselu, ale v Londýně. Nebo v Praze. Svoboda je to, že si co nejvíc věcí rozhoduji já sám. Že já sám si hledám své štěstí, preferuji věci a činnosti, které mi připadají nejlepší, utrácím svoje peníze za věci a činnosti za co chci já, a ne nějaká cizí osoba, pro kterou to jsou jen daňové výnosy.

V tomto ohledu jsem poněkud skeptický. Protože jsem zrovna neslyšel o tom, že by se v Británii chystalo snížení daní, snížení byrokracie, snížení regulací. Ale čím blíž jsou bařtipáni, co nám berou peníze a říkají, jak máme žít, tím lépe na ně dosáhneme. Ona se přece jen dává facka líp starostovi nebo poslanci, než anonymnímu nevolenému byrokratovi z Generálního ředitelství pro hospodářskou soutěž…

Takže hodně štěstí, Britové. Máte kliku. A docela vám závidím.

Roman Kříž · FCB


Jak se dělá propaganda?

Eurohujer Pavel Šafr, takto „šéfredaktor“ internetového portálu Fórum24.cz, uveřejnil na Facebooku tuto citaci myšlenky lorda Winstona Churchilla:

„Po Evropské unii toužil Winston Churchill. Jak by se asi díval na okamžik, který právě prožíváme? Řekl bych, že by se snažil EU změnit ve prospěch názorů občanů Spojeného království, ale nechtěl by odcházet. Měl by jiný horizont, než má Boris Johnson.“

Pavel Šafr · FCB

Jako všichni Goebbelsové však Šafr jen umně míchá pravdu se lží, dezinterpretuje, anebo šíří polopravdy. Celá citace je totiž následující:

„Winston Churchill hledal řešení a naléhal na obyvatele Evropy, aby se přestali zabývat hrůzami minulosti a dívali se do budoucna. Prohlásil, že Evropa si nemůže dovolit dál s sebou vláčet břemeno nenávisti a touhy po pomstě, vyvolané zraněními a křivdami minulosti a jako jednu z možností viděl něco jako Spojené státy Evropské.

Ovšem brzy od té myšlenky upustil, když si uvědomil, že od antického Říma přes Svatou říši římskou a habsburskou monarchii až po Coudenhove-Kalergiho „Panevropu“ či Hitlerovu „Novou Evropu“ to vždy neslo problém. Protože vždy bylo takové sjednocení provázeno buď hegemonií vedoucího státu, a jestliže se nejednalo o skupinu států téhož národa, zotročením a podrobením jiných národů.

A tak 5. března 1946 pronesl Churchill svůj legendární projev o tom, že od Štětína na Baltu po Terst na Jadranu byla napříč celým kontinentem spuštěna železná opona.“

Čeští i zahraniční eurohujeři často šíří fámu, že byl Churchill příznivcem vzniku evropského superstátu. Ovšem Christopher Booker a Richard North ve své knize Skryté dějiny evropské integrace přesvědčivě dokazují, podobně jako Clive Pointing v Churchillově biografii, že Churchill byl pro spojenectví a mezivládní spolupráci států jako mocenské protiváhy Sovětského svazu.

Ovšem o členství své milované vlasti v takovém společenství vůbec nestál.

Margaret Thatcherová ve své knize Umění vládnout upozorňuje na příhodu, kdy maršál Montgomery navštívil Churchilla v roce 1962 na sklonku jeho života. Ten seděl v posteli, pokuřoval doutník a protestoval proti vstupu Británie do společného trhu. Churchill chtěl totiž zachování zvláštních vztahů s Commonwealthem a Spojenými státy. Bylo pro něj nepředstavitelné, aby jako bývalý premiér světové supervelmoci a vládkyně moří usiloval o to, aby hrdá Británie žila pod nadvládou evropských byrokratů a směrnic z Bruselu.

Tedy jaký jiný horizont měl, než jaký má Boris Johnson?

Josef Lebduška & red


Brexit?

Velice poučné… o EU a našich „mediích.“

Snaha vedení EP „zakázat“ demokraticky zvoleným poslancům národní vlajky, která kulminovala při rozlučce Britských poslanců (poslechněte si N. Farage) svědčí o pozoruhodné představě o demokracii… takové téměř „Brežněvovské“.

Kyselé ksichty zástupců našich medií svědčí (už po kolikáté?) o naprosto jednostranném přístupu a o tom, že objektivní nejsou ani trochu… takže proč mají občané ta veřejnoprávní media platit? Za jednostrannou politickou výchovu snad ne… to už tu jednou bylo.

A jed kapající z medií Německých svědčí o jednom… Němci se vůbec nezměnili a pořád chtějí vládnout Evropě… a GB jim do toho (po kolikáté?) „hodila vidle“.

Řekl bych, že zanedlouho nastane další fáze… EUroelity začnou tvrdit, že za (skoro) veškeré problémy v EU může ta „zlá Britanie“ za souhlasného pokřiku „objektivních“ medií.

Já už něco podobného zažil… a nikdy mi nenapadlo že si to zase zopakuji.

Takže přeji GB hodně štěstí… budou zase „svými pány ve svém vlastním domě“.

A nám přeji, abychom se dokázali poučit a jen nedrželi „hubu a krok“.

Tomáš Vaněk · FCB


Rozloučení britských europoslanců a sůva z nudlí

Europoslanci Velké Británie se rozloučili s Evropskou unií. Zamávali poloprázdnému sálu britskými vlaječkami a Nigel Farage ve svém projevu vyslovil naději, že se snad někdy setkají v lepších časech.

Přestože účast na tomto plenárním zasedání byla minimální, slova i vlaječky rozčílily předsedající místopředsedkyni europarlamentu Mairead Mc Guinness (Irsko), která Brity vyzvala, aby okamžitě dali vlajky pryč.

Nikdy mně nebylo moc jasné, co znamená rčení, že někdo kouká jako sůva z nudlí. Když jsem viděl záběry McGuinnessové, jak se dívá na britské europoslance mávající vlaječkami, napadlo mě — ano, tak nějak by sůva z nudlí mohla koukat.

Pro ctihodnou místopředsedkyni to, pravda, nebyla nejlepší situace pro nějaké příkazy. Farage se přátelsky usmíval, jeho kolegové dál mávali britskými vlaječkami a on sám se chystal pokračovat ve svém projevu.

V tuto chvíli ovšem Mc Guinnessová dospěla k názoru, že tady není nikomu pro legraci a mikrofon Farageovi vypnula.

Při troše velkorysosti mohlo proběhnout důstojné rozloučení. I když většina europoslanců považuje odchod Velké Británie za zradu, mohli výjimečně projevit trochu velkorysosti a tohoto, svým způsobem přelomového, zasedání se zúčastnit.

Nedávno se objevila zpráva, že poslanci z vlastenecké frakce Identita a demokracie se vzepřeli zákazu ohledně vystavení národních vlajek. Vzhledem k tomu, že všechna zasedání europarlamentu se natáčí, záběry z předchozího zasedání (29. ledna), kdy do práce přišlo přece jen podstatně více poslanců, ukazují, že na ŽÁDNÉM stolku není ani jedna vlaječka.

Vypadá to, že rebelie vlastenecké frakce skončila dřív než pořádně začala.

Píše pan František Kašpárek na Necenzurujeme.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 202 × | Prestiž Q2: 11,88

+24 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Napsat nový komentář

Dosud bez komentářů

Napsat nový komentář

Zbývá 2048 znaků.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top